FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Przemek Czaplicki z Gają - psem przewodnikiem
Przemek Czaplicki z Gają - psem przewodnikiem
15 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Ten dzień to czas, w którym w sposób szczególny należy zwrócić uwagę na osoby niewidome i słabowidzące. Ich potrzeby − to życie w dostępnym świecie, rozwój medycyny i technologii wspomagających, a także możliwość prowadzenia różnorodnej aktywności zawodowej. Podczas gdy postęp technologiczny przyczynia się do poprawy jakości życia osób niewidomych i słabowidzących, biała laska nadal jest podstawowym narzędziem prowadzenia niezależnego życia, a pies przewodnik to żywa proteza ułatwiająca przemieszczanie się w często nieprzyjaznej przestrzeni. Wyszkolenie takiego psa jest bardzo kosztowne, fundacje najczęściej szkolą labradory, ale jeśli niewidomy chce za przewodnika owczarka niemieckiego to sam musi sfinansować jego szkolenie. Pies przewodnik odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu swojego niewidomego opiekuna. Nie da się ukryć, że ten pies jest obarczony ogromną odpowiedzialnością za swojego właściciela. Daje mu poczucie bezpieczeństwa i ułatwia codzienne funkcjonowanie. Zadaniem psa jest m.in. pokazanie przejścia dla pieszych, schodów, drzwi i jeszcze paru innych miejsc. Zanim jednak zacznie pomagać innym, musi przejść profesjonalne szkolenie, aby nauczył się właściwego reagowania na określone komendy i sytuacje. Należy jednak pamiętać, że to właściciel musi wiedzieć, gdzie iść, bo pies tego nie wie. Pies jest tylko psem, bez względu na to, jaki jest mądry; ma cztery łapy, mokry nos i merdający ogon. Pies przewodnik – fanaberia czy konieczność. Dzisiaj po 22-ej przypomnę państwu reportaż zatytułowany "Pies asystujący, pies przewodnik".
Posłuchaj reportażu
Posłuchaj rozmowy
Gościem Fonosfery jest dzisiaj Józef Małosek wice-prezes Zarządu Głównego PZN i dyr. biura PZN Okręgu Zachodniopomorskiego.
 

Zobacz także

2024-01-23, godz. 08:54 "Żaglonauta" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Czeski moreplavec, Ruda Krautschneider opowiada o... właściwie nie da się opisać jednym zdaniem, o czym opowiada Ruda. Tego trzeba posłuchać! Niech niesie… » więcej 2024-01-22, godz. 16:42 "Galeon" - najnowsza książka Leszka Hermana [Rozmowa] Leszek Herman to jeden z najpopularniejszych szczecińskich autorów. Debiutował 8 lat temu powieścią „Sedinum. Wiadomość z podziemi”. Książka przyniosła… » więcej 2024-01-18, godz. 05:00 "Oczy pirata" - reportaż Joanny Skoniecznej Prawie 3 miesiące - tyle czasu był uwięziony przez somalijskich piratów, pochodzący ze Świnoujścia, kapitan Piotr Budzynowski. Do porwania jednostki, którą… » więcej 2024-01-17, godz. 06:00 „Primus Inter Pares” – reportaż Małgorzaty Furgi Za oknami mróz i śnieg. Zima stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia osób będących w kryzysie bezdomności. Dużą szansę na bezpieczne przezimowanie dają… » więcej 2024-01-16, godz. 09:14 "Z kolędą w Kryworywni" - reportaż Małgorzaty Frymus Goleniowski Teatr Brama został założony 28 lat temu przez Daniela Jacewicza. Nazwa wzięła się od jego pierwszej siedziby teatru – Bramy Wolińskiej. Ale… » więcej 2024-01-14, godz. 17:00 Przemysław Kowalewski - kryminały inspirowane Szczecinem To był, w Szczecinie, najgłośniejszy debiut literacki w ubiegłym roku. Przemysław Kowalewski – to kolejny autor kryminałów, których akcja rozgrywa się… » więcej 2024-01-11, godz. 06:00 „Historia jednej pracowni” – reportaż Anny Kolmer Pałac Młodzieży - to miejsce które w Szczecinie łączy pokolenia. Wśród wielu pracowni są i takie do których kilkadziesiąt lat temu chodziła babcia… » więcej 2024-01-10, godz. 06:00 "I kto tu kaleka?" - reportaż Janusza Wilczyńskiego Można użalać się nad sobą. Można mieć pretensje do Boga czy do losu. Ale można też cieszyć się życiem, tak jak bohaterka reportażu Janusza Wilczyńskiego-… » więcej 2024-01-09, godz. 09:12 "Ważne w życiu 4 legitymacje" - reportaż Małgorzaty Furgi i Małgorzaty Frymus Wczoraj (8 stycznia) zmarł podpułkownik Zbigniew Piasecki: harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego. Jak sam… » więcej 2024-01-07, godz. 13:47 „Johannes Quistorp” - film dokumentalny o szczecińskim przesiębiorcy i filantropie Pogodno, Łękno, Park Kasprowicza, Jasne Błonia, Syrenie Stawy - m.in te wszystkie miejsca Szczecin zawdzięcza właśnie rodzinie Quistorpów. Kilka dni temu… » więcej
678910