FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Małgorzata Furga
fot. Małgorzata Furga
Jak zmienić polską szkołę, żeby młodzi ludzie, po jej ukończeniu, mogli odnaleźć się w dorosłym życiu? Co zrobić, aby dobrze czuły się tam zarówno dzieci jak i nauczyciele? Dyskusje, coraz bardziej burzliwe, toczą się od dawna.
Wielu pedagogów i rodziców nie chce jednak czekać i zmianę zaczynają od siebie. W dzisiejszej Fonosferze pokażemy dwa przykłady zmian. Pierwszy to Zespół Szkół w Radowie Małym. Jego wieloletnia dyrektor Ewa Radanowicz (inicjatorka ogólnopolskiego oddolnego ruchu "Wiosna w edukacji) sprawiła, że publiczna szkoła stała się miejscem edukacyjnych nowości. Stworzono tam niezwykły, a jednak możliwy model szkoły, która sprzyja wszystkim: uczniom, nauczycielom i lokalnej społeczności. Przypomnimy dziś archiwalny reportaż Małgorzaty Furgi "Zmieniacze edukacji".
Po nim, jako drugi przykład, rozmowa o bardzo świeżym i nowym pomyśle otwarcia polskich szkół na dyskusję o dźwięku, ciszy i hałasie. Porozmawiamy o tym z autorkami książki "Słuchaj, aby zrozumieć. Audioedukacja dla szkół". Z podręcznika stworzonego przez Funadcję Audionomia mogą korzystać nauczyciele szkolni i przedszkolni. Książka ukazała się w tym tygodniu.
Zapraszam, Joanna Skonieczna
"Zmieniacze edukacji" - reportaż Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, rozmówczynie: Magda Świerczyńska-Dolot – prezeska Fundacji Audionomia, współautorka książki “Słuchaj, aby zrozumieć”, Kasia Michalak - reportaż i dźwięk, wiceprezeska Fundacji Audionomia, współautorka książki “Słuchaj, aby zrozumieć”. Kinga Sygizman – członkini Rady Fundacji Audionomia, współautorka książki “Słuchaj, aby zrozumieć”.
fot. materiały Fundacji Audionomia"Tracimy zmysł słuchu. Według statystyk, poświęcamy 60% swojego czasu na słuchanie, a zapamiętujemy jedynie 25% treści. Jak temu zaradzić? Trzeba zacząć od najmłodszych" - tak o swojej propozycji napisali twórcy podręcznika dla nauczycieli "Słuchaj, aby zrozumieć”.
Aby otrzymać książkę, z propozycjami konkretnych zajęć dla dzieci, można zajrzeć na stronę audionomia.pl
 

Zobacz także

2024-07-09, godz. 13:21 "Nie ten typ kapelusza" - reportaż Agaty Rokickiej. Tajemnice, dzieła sztuki, skarby. Zagadkowe zaginięcia, żmudne poszukiwania, godziny spędzone w archiwach, czasem spektakularne odkrycia. Niewątpliwie życie… » więcej 2024-07-08, godz. 09:05 "Szóstka" - audiobook w Radiu Szczecin Stoewer R200 special - takim modelem produkowanego w Szczecinie auta jeździ Ugne Galant, główny bohater serii powieści kryminalnych Przemysława Kowalewskiego. Założycielem… » więcej 2024-07-04, godz. 06:00 „Miastowi śpiewają na ludowo” – reportaż Małgorzaty Furgi W 2017 roku pojawiła się na Pomorzu Zachodnim Ewa Grochowska pieśniarka i instrumentalistka, która od końca lat 90-tych ubiegłego wieku poświęca swoją… » więcej 2024-07-03, godz. 11:57 "Bomba Bomba" - reportaż Janusza Wilczyńskiego Grają od dziesięciu lat, czyli od 2014 roku - mowa o teatrze Bomba Bomba z Gryfina. Grupa to pięcioro aktorów z niepełnosprawnością intelektualną - Ola… » więcej 2024-07-02, godz. 11:30 "Energia odnawialna" - reportaż Agaty Rokickiej Janowo. Maleńka wioska koło Rewala. Siedem domów, czterech mieszkańców i... teatr na dwieście pięćdziesięciu widzów! W dodatku spektakle odbywają się… » więcej 2024-06-30, godz. 17:52 "Szóstka" - audiobook w Radiu Szczecin „Szóstka” - to druga, po debiutanckim „Koźle”, powieść szczecińskiego autora Przemysława Kowalewskiego. Kanwą opowieści jest historia, która rzeczywiście… » więcej 2024-06-27, godz. 11:53 "Witos – działacz i patriota" - reportaż Anny Leśniewskiej Jednym z patronów 2024 roku jest Wincenty Witos, działacz ruchu ludowego, poseł do galicyjskiego Sejmu Krajowego, a późnej już w odrodzonej Polsce jej trzykrotny… » więcej 2024-06-26, godz. 09:39 "Fajne miejsce na ziemi" - reportaż Anny Kolmer Słowo hospicjum pochodzi z łaciny, oznacza zajazd przydrożny, gościniec. W czasach antycznych były to zwykłe zajazdy. W Europie ich rozkwit nastąpił w… » więcej 2024-06-25, godz. 06:00 "Weź kawałek mego miasta" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Multisedinum – szczecińskie multiplikacje” - roz… Co najbardziej kojarzy nam się ze Szczecinem? Paprykarz, dźwigozaury, gwiaździsty układ placów? Każdy z nas ma coś takiego co natychmiast przywołuje wspomnienia… » więcej 2024-06-23, godz. 21:56 "Szóstka" - audiobook w Radiu Szczecin Co działo się w Szczecinie wiosną 1968 roku? Jaki los czeka Lwowiaka i jego żonę? Kolejne odcinki "Szóstki" w Radiu Szczecin, od poniedziałku do piątku… » więcej
12345