Na szczecińskiej ziemi
Radio SzczecinRadio Szczecin » Na szczecińskiej ziemi » Na szczecińskiej ziemi
Protest NSZZ Solidarność w Świnoujściu
Protest NSZZ Solidarność w Świnoujściu
Protest NSZZ Solidarność w Świnoujściu
Protest NSZZ Solidarność w Świnoujściu
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Protest rolników w Świnoujściu
C. Bukowiec - szef rolniczej Solidarności
Ekonomia - dr B. Gołębiowski
Około stu rolników z województwa protestowało na terenie portu handlowego w Świnoujściu. Domagali się oni realizacji postulatów skierowanych do premiera, przede wszystkim uruchomienia przez Krajową Grupę Spożywczą terminalu do przeładunku zboża w Świnoujściu, a także wstrzymania niekontrolowanego eksportu zbóż do Polski z Ukrainy.
Wśród postulatów pojawiły się także te dotyczące ochronie gospodarstw rodzinnych i wstrzymania się przed wdrażaniem tzw. zielonego ładu.

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski oświadczył tymczasem, że ukraińskie zboże powinno przede wszystkim być przewożone tranzytem przez terytorium Polski, a nie pozostawać w naszym kraju. Wiceminister spotkał się z ministrem rol Ukrainy.
Zdaniem Romanowskiego, tranzyt przez nasz kraj do innych umożliwi zaopatrzenie w ukraińskie zboże krajów najbardziej potrzebujących i przyczyni się do wzmocnienia światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Wiceminister zadeklarował, że strona polska będzie dalej wspierać Ukrainę na arenie międzynarodowej, jednak - jak podkreślił - pomoc Ukrainie w tej sprawie nie może powodować zakłóceń na rynku wewnętrznym i stanowić zagrożenia dla polskich producentów oraz konsumentów. Zwrócił także uwagę na przypadki nadużyć ze strony nierzetelnych przewoźników. Przypomniał, że w związku z nieprawidłowościami w handlu zbożem przeznaczonym na cele techniczne polski resort rolnictwa wzmocnił nadzór nad zbożem trafiającym do naszego kraju z Ukrainy.
Z kolei wiceminister polityki rolnej i żywności Ukrainy Markijan Dmytrasewycz podziękował za polskie wsparcie, także w zakresie przewozu towarów rolnych. Zgodził się, że wszelkie przypadki nadużyć powinny być jak najszybciej wyjaśniane i zadeklarował pełną współpracę w tym zakresie. Ponadto poinformował, że strona ukraińska chce usprawnić przewozy tranzytowe zbóż w celu ich dalszego transportu do krajów trzecich, także przez polskie porty morskie. Wiceministrowie zgodzili się kontynuować rozmowy w tej sprawie.

Nowy system dopłat obszarowych czeka w tym roku na rolników. Nowością są tak zwane ekoschematy czyli kilka różnych rodzajów płatności bezpośrednich za realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt. Rolnik najpierw musi spełnić obowiązkowe wymogi, tzw. warunkowość, a dopiero potem może starać się o pieniądze z ekoschematów. Nabór wniosków rozpocznie się w połowie marca. Jednak już teraz specjaliści z Doradztwa Rolniczego i ARiMR zachęcają rolników do uczestnictwa w szkoleniach, które mają wyjaśnić wprowadzone zmiany. W naszym regionie takie szklenia dopiero przed nami.
 

Zobacz także

2022-12-30, godz. 17:38 [31.12.22] Podsumowanie roku w rolnictwie Wysokie ceny nawozów i wzrost cen prądu - to jedne z problemów z którymi borykali się w 2022 roku polscy rolnicy i producenci żywności. Co jeszcze było… » więcej 2022-12-21, godz. 20:27 [24.12.22] Świąteczne wydanie "Na szczecińskiej ziemi" W wigilijny poranek naszymi gośćmi będą tancerze i śpiewacy z Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie. Porozmawiamy o tradycjach i zwyczajach związanych… » więcej 2022-12-17, godz. 06:00 [17.12.2022] Wypłata pomocy suszowej. Bilans w gospodarstwie. Komentarz ekonomiczny. Jak wygląda sytuacja na rynku n… Od 13 grudnia rozpoczęła się wypłata pomocy suszowej za ten rok dla gospodarstw rolnych. Stawki wsparcia klęskowego dla rodzin rolniczych są niższe, niż… » więcej 2022-12-10, godz. 06:00 [10.12.2022] "Techniczne" zboże z Ukrainy nie wjedzie do Polski. Podsumowanie roku okiem rolnika i ekonomisty. 10 lat… Biało nam się zrobiło przez chwilę na świecie, znak więc, że to jednak zima, przynajmniej przyrodniczo, bo – jak wiadomo w kalendarzu i astronomicznie… » więcej 2022-12-03, godz. 06:00 [03.12.2022] Żywność będzie zwolniona z podatku VAT. M. Ignaszak i podsumowanie roku. Ekonomia i nasz komentarz. Jak… W następnym roku żywność nadal będzie zwolniona z podatku VAT - zadeklarował wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Henryk Kowalczyk przypomniał… » więcej 2022-11-26, godz. 06:00 [26.11.2022] Nabór wniosków o pomoc klęskową do 30 listopada. ARiMR i dopłaty bezpośrednie. Juror o konkursie "Gęsina… Jak wiadomo - są sprawy ważne i ważniejsze – do tych szczególnie ważnych dziś należy z pewnością kolejny mecz piłkarskiej reprezentacji Polski na mundialu… » więcej 2022-11-19, godz. 06:00 [19.11.2022] Przedłużony nabór wniosków o pomoc klęskową. Cukrownia Kluczewo i kampania cukrownicza. Ekonomia w gospodarstwie… Wysokie jak na listopad temperatury niestety przeniosły się w inne rejony świata, nam przyszło się zaś mierzyć z chłodem. Jeszcze widać ciągniki z pługami… » więcej 2022-11-13, godz. 17:24 [12.11.2022] Kampania cukrownicza okiem rolnika i szefa Cukrowni Kluczewo. Rolnictwo ekologiczne - dopłaty z ARiMR i korzyści… Prace polowe trwają w najlepsze w tych gospodarstwach, gdzie uprawiane są buraki cukrowe. Jedyna w naszym regionie - cukrownia w Kluczewie pracuje pełną parą… » więcej 2022-11-05, godz. 06:00 [5.11.2022] Kampania w Cukrowni Kluczewo. System ewidencji i rejestracji zwierzą IRZ ARiMR. Akcja "Gęsina na św. Marcina"… Już od ponad miesiąca trwa kampania cukrownicza, nie tylko w Krajowej Grupie Spożywczej S.A. ale także i w innych koncernach, ale jako że mamy tu - w regionie… » więcej 2022-11-02, godz. 10:19 [29.10.2022] Gospodarstwo ogrodnicze przed dniem Wszystkich Świętych. Czy wzrost cen skupu mleka przekłada się na większy… Nadal słonecznie za oknem. Ile nawozów wysiać – to pytanie stawia sobie wielu rolników, tymczasem - autoryzowany dystrybutor znanego polskiego producenta… » więcej
1314151617