To będzie film bez obrazu - tak o serialu radiowym "Jan Karski" na kilka godzin przed premierą mówią jego twórcy. W niedzielę rano w studiu S-1 Radia Szczecin odbyła się próba przed wieczornym spektaklem.
Aktorzy grają w trzech językach Polskim, Rosyjskim i Niemieckim. W produkcji wzięło udział 60 osób. Usłyszycie szczecińskich artystów i dziennikarzy m.in. Arkadiusza Buszkę i Martina Hanfa. W rolę Jana Karskiego wcielił się Jakub Gierszał.
- Zaciekawił mnie tekst, zaciekawiła mnie postać Jana Karskiego, ale przede wszystkim zaciekawiła mnie forma, to znaczy to, że to jest audiobook - podkreślał Gierszał.
- Zaciekawił mnie tekst, zaciekawiła mnie postać Jana Karskiego, ale przede wszystkim zaciekawiła mnie forma, to znaczy to, że to jest audiobook - podkreślał Gierszał.
Mikołaj Roznerski wystąpi w roli najlepszego przyjaciela Jana Karskiego.
- Gram najlepszego przyjaciela Karskiego czyli Jakuba. Jur, tak samo jak i Jan Karski też był bardzo wykształcony językowo i tam mam styczność z niemieckim i z rosyjskim. Z rosyjskim jestem obeznany bardziej, z niemieckim mniej, to był chyba największy problem. Jur również jest emisariuszem i jest jakby jego współpartnerem wszystkich działań. To jest mój drugi audiobook z Krzysztofem Czeczotem. Widziałem już Tyrmanda w Gdańsku i robi wrażenie. Muzyka na żywo, klimat, czytający aktorzy, dźwięki, no szał - komentuje Roznerski.
W produkcji bierze udział także Julia Kamińska, która wciela się w postać Niemki - Grety.
- To na pewno osoba podła, zindoktrynowana, jest bardzo negatywnie nastawiona do głównego bohatera - dodawała Kamińska.
Premiera serialu Radia Szczecin w kinie, to wydarzenie bez precedensu - mówi reżyser, Krzysztof Czeczot.
- Radio Szczecin jest sprawcą takiego zdarzenia, że w kinie Helios będziemy mogli słuchać audiobooka na żywo. Będzie prezentowany w formie cyfrowej dźwięku dolby surround, czyli innymi słowy zrobimy to o czym ciągle mówimy, film bez obrazków - tłumaczy Czeczot.
W słuchowisku "Jan Karski" występują między innymi, Wojciech Malajkat, Zbigniew Zamachowski i Adam Woronowicz.
Radio Szczecin chce aby produkcja trafiła także do szkół i pełniła rolę edukacyjną. W ramach projektu uruchomiona będzie specjalna strona internetowa z komiksowymi ilustracjami i fragmentami słuchowiska. Praca nad produkcją zaczęła się wiosną 2015 roku i trwała sześć miesięcy. Reżyserem jest Krzysztof Czeczot. To trzecia tak duża produkcja Radia Szczecin.
Premiera w kinie Helios o godzinie 19. Kto nie zmieści się na sali kinowej, powinien odwiedzić stronę www.radioszczecin.pl, gdzie będziemy transmitować premierowy spektakl.
Serial będzie można słuchać od poniedziałku po godzinie 9 i 14 na antenie Radia Szczecin. Każdy odcinek będzie trwał około pięciu minut.
Serial audio pt. „Jan Karski" opowiada historię życia Jana Kozielewskiego (ps. Jan Karski) dziejącą się w latach 1939-1945. Od przystąpienia do konspiracji, aż po rozmowę z Franklinem D. Rooseveltem w Białym Domu, na której to emisariusz, jako naoczny świadek zdarzeń, opowiedział o sytuacji w okupowanej Polsce oraz o eksterminacji Narodu Żydowskiego.
Jan Karski był kurierem Polskiego Państwa Podziemnego. Przeszedł do historii, wykonując misję w 1942 roku. Przedostał się do warszawskiego getta. Był świadkiem holokaustu.
Jan Karski był kurierem Polskiego Państwa Podziemnego. Przeszedł do historii, wykonując misję w 1942 roku. Przedostał się do warszawskiego getta. Był świadkiem holokaustu.
Mimo spotkań z wieloma politykami, w tym z prezydentem Stanów Zjednoczonych, jego apele o pomoc nie przyniosły skutku, bo nikt nie wierzył w jego doniesienia.