Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

W Polsce będzie obowiązywał nowy-stary system emerytalny. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W Polsce będzie obowiązywał nowy-stary system emerytalny. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejm przyjął prezydencki projekt ustawy w tej sprawie. Kobiety będą mogły przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni 65.
Obniżenie wieku emerytalnego było obietnicą wyborczą PiS i prezydenta Andrzeja Dudy z kampanii wyborczej. - Dotrzymał słowa pan prezydent Andrzej Duda, dotrzymało słowa Prawo i Sprawiedliwość i dotrzymał słowa rząd RP. Przywracamy sprawiedliwość społeczną polskim obywatelom - mówiła w Sejmie premier Beata Szydło.

Jak ocenia poseł PiS Artur Szałabawka, to powrót sprawiedliwości. - Powrót do prawa i praworządności. Kobieta po 60 roku życia siedzi za grosze na kasie w hipermarkecie. Musiała jakoś dobrnąć do wieku emerytalnego. Teraz nie będzie tego robić - mówi Szałabawka.

Z kolei Magdalena Kochan z Platformy Obywatelskiej twierdzi, że podniesienie wieku emerytalnego było koniecznością, a odwracanie reformy jest nieodpowiedzialne. - Obniżenie wieku emerytalnego było wprowadzane w trosce o Polskę nie tylko dzisiaj, ale także jutro. To był objaw solidarności pokoleń. Młodzi, których będzie coraz mniej na rynku pracy, nie mogą być obciążani odpowiedzialnością za nasze długi - mówi Kochan.

"Za" głosowali wszyscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz większość klubu Kukiz'15, w tym parlamentarzysta ze Szczecina Sylwester Chruszcz. - Ten próg podwyższania przejścia na emeryturę nie powinien być wyższy. Dbajmy bardziej o polską gospodarkę i o wolność gospodarczą. Tutaj znajdźmy środki na przyszłe emerytury, a nie przez podwyższanie wszystkich progów - wyjaśnia Chruszcz.

"Za" był też jeden poseł Platformy Obywatelskiej - Marian Zembala, a dwóch posłów tej partii wstrzymało się od głosu. Przeciwko opowiedział się prawie cały klub PO i cały klub .Nowoczesnej, także szczeciński poseł Piotr Misiło. Misiło sprzeciwia się odwróceniu ustawy przyjętej za rządów PO-PSL twierdząc, że Polski na te zmiany nie stać. - Budżet, Polska, młodzi ludzie i polskie rodziny najzwyczajniej w świecie tego nie wytrzymają. Nie stać nas na taki zabieg. To jest zły zabieg, dlatego jestem przeciwny - tłumaczy parlamentarzysta.

Ustawa odwraca reformę PO-PSL, zgodnie z którą wiek emerytalny jest stopniowo podnoszony i ostatecznie miał wynieść 67 lat, niezależnie od płci. Prezydencki projekt trafi teraz do Senatu, a potem do podpisu Andrzeja Dudy. Zmiany wejdą w życie 1 października 2017 roku.
Beata Szydło po głosowaniu nad prezydenckim projektem ustawy ewerytalnej.
Jak mówi poseł PiS Artur Szałabawka, to powrót sprawiedliwości.
Z kolei Magdalena Kochan z Platformy Obywatelskiej twierdzi, że podniesienie wieku emerytalnego było koniecznością, a odwracanie reformy jest nieodpowiedzialne.
Sylwester Chruszcz z Kukiz'15 zagłosował za przyjęciem ustawy.
Piotr Misiło z .Nowoczesnej sprzeciwia się odwróceniu ustawy przyjętej za rządów PO-PSL twierdząc, że Polski na te zmiany nie stać.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty