Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Łasztownia. Fot. Maciej Myszkowiak [Radio Szczecin/Archiwum]
Łasztownia. Fot. Maciej Myszkowiak [Radio Szczecin/Archiwum]
Łasztownia może stać się miejscem niepowtarzalnym - oceniają goście audycji "Radio Szczecin na wieczór". To w związku z ogłoszonym przez miasto konkursem na opracowanie koncepcji zagospodarowania tego terenu i wysp Międzyodrza.
Zdaniem Jana Dębskiego, prezesa Fundacji Moja Łasztownia, bazując na budynkach dawnej Rzeźni Miejskiej można stworzyć unikatowe miejsce. Jak mówił na naszej antenie, w audycji "Radio Szczecin na wieczór", miasto powinno przejąć zabudowę Łasztowni i przekazać budynki prywatnym inwestorom, którzy odnowiliby je pod nadzorem konserwatora zabytków.

- Powstałby w Szczecinie jedyny kompleks XIX-wiecznego budownictwa przemysłowego. W budynkach byłyby zarówno pomieszczenia biurowe jak i prowadzona innego rodzaju działalność. Tam ludzie będą chcieli przychodzić, zjeść, wypić, pobawić się, posiedzieć czy porozmawiać - przewiduje prezes Dębski.

Według Michała Baja ze studia architektonicznego A4 oraz członka Stowarzyszenia Architektów Polskich i Zachodniopomorskiej Izby Architektów RP, teren Łasztowni i okolic ma ogromny potencjał. Jak twierdzi, da się z niego zrobić pełnoprawne miasto.

- Najbardziej fascynujące w tym wszystkim jest jedno: żeby tam było zarówno żywe miasto jak i port. Uważam, że to super szansa; żeby nie było, że tylko tam mieszkamy, ale żeby też toczyło się prawdziwe życie - zauważa architekt.

Firmy, które wezmą w udział w konkursie "Łasztownia - Nowe Serce Miasta" będą musiały rozplanować łącznie około 280 hektarów. Chodzi o Wyspę Zieloną, Kępę Parnicką, Łasztownię oraz Wyspę Grodzką. Nabór wniosków trwa do 27 marca. Wyniki konkursu poznamy w październiku. Łączna pula nagród to ponad 400 tysięcy złotych.

Konkurs zakłada zmianę planu zagospodarowania przestrzennego dla Łasztowni. Prezydent Szczecina Piotr Krzystek wierzy, że miejsce to zmieni swoje oblicze w ciągu 20 lat. Rozwój terenu ma zapewnić usprawnienie układu komunikacyjnego, w tym budowa Mostu Kłodnego, który połączy Nabrzeże Wieleckie z Łasztownią.
Powstałby w Szczecinie jedyny kompleks XIX-wiecznego budownictwa przemysłowego - Jan Dębski.
Najbardziej fascynujące w tym wszystkim jest jedno: żeby tam było zarówno żywe miasto jak i port - Michał Baj, artchitekt.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty