Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Prace nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym sejmowa komisja sprawiedliwości skończyła w czwartek. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Prace nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym sejmowa komisja sprawiedliwości skończyła w czwartek. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Prace sejmowej komisji sprawiedliwości nad prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa były komentowane przez gości "Kawiarenki politycznej".
Najważniejszymi poprawkami do ustawy o KRS w tym tygodniu zajmie się Sejm.

- Po zmianach sądy będą upolitycznione, ale nie będą pracować sprawniej - uważa radna Platformy Obywatelskiej Urszula Pańka. - Były obiecywane zmiany, miało być lepiej. Wcale nie jest lepiej. Mamy wszystko drożej. Mamy bałagan. Doprowadzamy do chaosu, więc ja nie wierzę w to. System trzeba poprawić, ale nie w nocy, nie w takim tempie, spokojnie, merytorycznie dopuścić do głosu na komisjach ludzi kompetentnych, nie partyjnych, ale ekspertów.

- Tu wcale nie chodzi o to, by sądy działały sprawniej, tylko by działały tak, jak chce tego PiS - mówił sekretarz zachodniopomorskiej .Nowoczesnej Przemysław Słowik. - Wyroki podejmowane były stanowione przez Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości w jednym, a także przez Jarosława Kaczyńskiego. To ma funkcjonować tylko w ten sposób, żeby władza była w rękach jednej partii, a nawet jednej osoby, a nie po to, żeby pomóc obywatelowi. W tych ustawach nie ma słowa o tym, jak mają funkcjonować sądy. Nie ma słowa o tym, że ma być krótsze postępowanie, że częścią spraw niekoniecznie muszą zajmować się sędziowie. Przecież można to oddać innym instytucjom.

Krzysztof Pietras Solidarnej Polski odpowiadał krótko. - Wygraliśmy wybory. Wprowadzamy swoje zmiany zgodnie z konstytucją. Jest Trybunał Konstytucyjny. Na listę tego, co robili nasi poprzednicy, nie wystarczyłoby programu, żeby wymienić jak łamaliście konstytucję, jak do "Wprost" wchodziło ABW - przypomniał Pietras.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Szałabawka mówił o wypełnianiu obietnicy wyborczej. - Jako Prawo i Sprawiedliwość umówiliśmy się z Polakami na reformę wymiaru sprawiedliwości i my tą reformę przeprowadzamy. Trójpodział władzy polega na tym, że każda z władz jest kontrolowana przez obywateli. Parlament, rząd, prezydent są kontrolowani przez suwerena. Tylko sędziowie są kontrolowani przez samych siebie. Nie będę rozwijał tego, jak sytuacja wygląda do tej pory, bo to wszyscy obywatele widzą i odczuwają - powiedział Szałabawka.

Prace nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym sejmowa komisja sprawiedliwości skończyła w czwartek. Przyjęto wszystkie poprawki Prawa i Sprawiedliwości, w najbliższą środę w Sejmie odbędzie się drugie czytanie tego projektu a także przyjętego we wtorek projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa. Tutaj - wedle zmian - Sejm ma wybierać członków rady na cztery kadencje większością 3/5 głosów.
- Po zmianach sądy będą upolitycznione, ale nie będą pracować sprawniej - uważa radna Platformy Obywatelskiej Urszula Pańka.
- Tu wcale nie chodzi o to, by sądy działały sprawniej tylko by działały tak, jak chce tego PiS - mówił sekretarz zachodniopomorskiej .Nowoczesnej Przemysław Słowik.
Krzysztof Pietras Solidarnej Polski odpowiadał krótko.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Szałabawka mówił o wypełnianiu obietnicy wyborczej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

Archiwum informacji

poniedziałek28wtorek29środa30czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty