Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. pixabay.com
Fot. pixabay.com
To pomocny program, jednak nie jest dla każdego i ma wady - tak "Dobry start", czyli rządową wyprawkę w wysokości 300 złotych, oceniali goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór".
Program zakłada, że każdy uczeń do 20. roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnością do 24. roku życia, dostanie raz w roku 300 złotych wsparcia. Świadczenie będzie wypłacane bez względu na dochód.

- Z pozycji rodziców, to rozwiązanie uważam za dobre - mówiła w "RSnW" Małgorzata Wilczewska, przewodnicząca szczecińskiego koła Związku Dużych Rodzin Trzy Plus. - Dlatego że jest to zawsze wsparcie dla rodziców. Zakup wyprawki we wrześniu, kiedy uczniowie idą do szkoły, przy jednym dziecku lub dwójce jest to znaczny wydatek. Natomiast przy większej liczbie dzieci, a z takimi rodzinami przede wszystkim się kontaktuję, urasta to do rangi bardzo dużego wysiłku finansowego ze strony rodziców.

Dorota Korczyńska ze Stowarzyszenia Rodzice dla Szczecina mówiła, że program jest dobry, jednak nie obejmuje wszystkich. - Przede wszystkim nie jest dla dzieci z "zerówek", a to jest ten pierwszy moment, kiedy pojawiają się pierwsze wydatki związane z wyprawką szkolną, kiedy kupuje się pierwsze tornistry, piórniki, kredki, ale też pierwsze książki. To jest jeden z mankamentów. Nie wiem dlaczego rządzący tak zdecydowali. Bardziej bym wolała, żeby VAT na podręczniki i artykuły szkolne był obniżony - podkreślała.

Korczyńska jako kolejny mankament wymieniła dostępność programu niezależnie od dochodu.

- Stać nas na to, ale na razie - odniósł się dr hab. Jarosław Korpysa, ekonomista z Uniwersytetu Szczecińskiego i ocenił, że to jednak nie jest najlepsze rozwiązanie. - W moim odczuciu program nie do końca wyrównuje szanse. Lepszym rozwiązaniem byłoby uzależnienie wypłaty świadczenia od dochodu, ponieważ teraz rodziny biedniejsze i bogatsze dostaną po tyle samo. W tym momencie jest to oczywiście duży zastrzyk finansowy, ale jeszcze jednego tylko bym się obawiał, mianowicie tego, że producenci artykułów szkolnych będą podnosić ceny.

Wnioski do programu "Dobry start" można składać drogą elektroniczną od 1 lipca. Miesiąc później, czyli 1 sierpnia, ruszy przyjmowanie wniosków papierowych. Można je składać najpóźniej do 30 listopada w miejscach, gdzie były przyjmowane wnioski o świadczenie w ramach programu "Rodzina 500+". Samorządy od momentu otrzymania poprawnie wypełnionych dokumentów mają dwa miesiące na wypłacenie pieniędzy. Według szacunków, w województwie zachodniopomorskim z programu "Dobry start" skorzysta 187 tysięcy uczniów, a w całym kraju ponad 4,5 miliona.
- Z pozycji rodziców, to rozwiązanie uważam za dobre - mówiła w "RSnW" Małgorzata Wilczewska, przewodnicząca szczecińskiego koła Związku Dużych Rodzin Trzy Plus.
Dorota Korczyńska ze Stowarzyszenia Rodzice dla Szczecina podkreślała, że program jest dobry, jednak nie obejmuje wszystkich.
- Stać nas na to, ale na razie - odniósł się dr hab. Jarosław Korpysa, ekonomista z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty