Katalog egzekucji i strat wojennych w latach 1939-1945, czyli meldunki o egzekucjach, zbrodniach, łapankach i rozstrzeliwaniach - teraz dostępny w sieci dla wszystkich zainteresowanych. To jeden z elementów odkrywania historii II wojny światowej - mówili goście programu "Radio Szczecin na Wieczór".
- Można w swobodny sposób znaleźć informacje o miejscowości z której być może pochodzili jego przodkowie. I ewentualnie żeby je skonfrontować te informacje, które często są w rodzinach opowiadane, z tym co zapisano w dokumentach - mówi Olczak.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk podkreślał, że katalog "pokazuje skalę mordów i egzekucji na ziemiach polskich".
- Myślę, że jest to jeden z dosyć istotnych elementów odkrywania historii II wojny światowej, która niestety przez lata była zapomniana. Nie była badana przez historyków i badaczy. 74 lata po II wojnie światowej udostępniamy opinii publicznej katalogi opisujące raporty polskiego państwa podziemnego, które były kierowane do delegatury rządu w Berlinie - mówi Mularczyk.
Katalog egzekucji i strat wojennych dostępny jest w internecie pod adresem www.aan.gov.pl. Witrynę przygotowało Archiwum Akt Nowych w ramach projektu parlamentarnego do spraw oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec.