Prawie 400 tys. uczniów z całej Polski mierzy się z rozprawką lub charakterystyką. Do testu przystępują również uczniowie ze Szczecina, w tym ci ze Szkoły Podstawowej numer 1.
- Bardzo się stresujemy, bo od tego, jak napiszemy ten egzamin zależy po części do jakiej szkoły się dostaniemy. A od tego znowu zależy jak napiszemy maturę i na jakie studia pójdziemy. - Na pewno będzie dużo logicznego myślenia, żeby łączyć fakty. Mieliśmy lekcję przygotowującą do pisania egzaminu z j. polskiego i pisaliśmy tego typu zadania. - Jestem przekonany, że będzie bardzo dużo testów i dużo odpowiedzi typu: "zaznacz A, B, czy 1, 2, 3" - mówili uczniowie.
- Mają możliwość zmierzenia się z taką formą egzaminu i zdobycia pierwszego doświadczenia jeśli chodzi o kolejne egzaminy, kolejne testy - oceniła Monika Balbuza, nauczycielka j. polskiego.
We wtorek na uczniów czeka egzamin z matematyki, a w środę z języków obcych. Przystąpienie do testu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Ci, którzy nie mogą go napisać mogą spróbować w późniejszym terminie: 3, 4 i 5 czerwca. Wyniki egzaminu ósmoklasisty poznamy 14 czerwca.
Egzamin z języka polskiego potrwa 120 minut. Uczniowie z dysleksją otrzymają więcej, bo 180 minut. Egzamin ósmoklasisty różni się od egzaminu gimnazjalnego jeśli chodzi o zadania z matematyki i języka obcego. Na przykład z języka angielskiego każdy uczeń podstawówki będzie musiał napisać tekst na zadany temat (na przykład e-mail lub list); wcześniej na egzaminie gimnazjalnym do rozwiązania były tylko pytania zamknięte.