Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego mówił o sytuacji systemu zdrowotnego w Polsce w kontekście koronawirusa. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego mówił o sytuacji systemu zdrowotnego w Polsce w kontekście koronawirusa. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego mówił o sytuacji systemu zdrowotnego w Polsce w kontekście koronawirusa: profesor Bogusław Machaliński zwracał uwagę, że tak jak trzeba przewidywać możliwy rozwój pandemii w kraju, tak nie można zostawić bez opieki innych pacjentów.
Jako przykład rektor podał sytuację ludzi badających się pod kątem choroby nowotworowej - w normalnych warunkach diagnozuje się 500 nowych przypadków raka dziennie.

- E-porady mogą częściowo zdawać egzamin, jeśli chodzi o infekcję, natomiast trudno na odległość rozpoznać poważne choroby, gdzie trzeba zrobić badania dodatkowe. Niektóre choroby nowotworowe rozwijają się szybko. Kilka tygodni i już może być nawet za późno. Pytanie o adekwatność przygotowań. Z jednej strony powinniśmy zrobić wszystko, żeby organizacyjnie się przyłożyć, a z drugiej strony nie powinniśmy "czyścić" szpitali z pacjentów tylko dlatego, że być może za dwa tygodnie będziemy mieć totalne obłożenie zakaźnymi - powiedział prof. Machaliński.

W Polsce rocznie na nowotwory umiera ponad 80 tysięcy osób.
Profesor Bogusław Machaliński zwracał uwagę, że tak jak trzeba przewidywać możliwy rozwój pandemii w kraju, tak nie można zostawić bez opieki innych pacjentów.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty