Narracja niemiecka, w sprawie zakończenie II wojny światowej, próbuje włączyć Niemcy do klubu ofiar tej wojny - mówi Radiu Szczecin Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie.
- Okrągła rocznica zakończenia wojny pozwala im się przedstawiać w świetle narodu, który również cierpiał i często zapomina się o tym, kto był sprawcą tej drugiej wojny światowej i wydarzeń, które miały miejsce - stwierdza Gmyz.
Według Cezarego Gmyza, Niemcy uważają, że w ciągu 75 lat "przepracowali" już swoją wstydliwą historię i mają prawo pouczać innych. - Od dłuższego czasu obserwuję w Niemczech tendencję taką, żeby doprowadzić do tego, że Niemcy będą mogli występować z moralizatorskiego punktu widzenia i to jest realizowane na bardzo wielu polach, przede wszystkim przy pomocy dyplomacji publicznej, ale również kultury i sztuki - mówi Gmyz.
Redaktor Cezary Gmyz ujawnia, że w Niemcy wciąż nie poradziły sobie z antysemityzmem. W ciągu roku doszło tam do 1200 ataków na tle antysemickim. - Czyli ponad trzy przypadki dziennie, gdyby w Polsce jeden taki akt antysemicki - jakie się zdarzają w Niemczech, łącznie z z paleniem flag z gwiazdą Dawida - się pojawił, to całe media światowe trąbiłyby o tym na prawo i lewo. Antysemityzm w Niemczech jest niestety smutną codziennością - podkreśla Gmyz.
Według rządu, straty materialne jakie spowodowała napaść Niemiec na Polskę to 860 mld dolarów. Dotychczas Niemcy nie wypłaciły Polsce odszkodowań z tego tytułu.
- Często zapomina się o tym, kto był sprawcą tej drugiej wojny światowej i wydarzeń, które miały miejsce - stwierdza Gmyz.
Według Cezarego Gmyza, Niemcy uważają, że w ciągu 75 lat "przepracowali" już swoją wstydliwą historię i mają prawo pouczać innych.
Dodaj komentarz 3 komentarze
Choćby minęło tysiąc lat, Niemcy nigdy nie będą mieli prawa, aby pouczać innych. Najlepiej, aby całkowicie powściągnęli swoje moralizatorskie zapędy.
Bestialskie wymordowanie milionów osób, czy bezpodstawne niszczenie mienia z maniakalną radością, to zbrodnie, które nigdy się nie przedawnią i do końca świata pozostaną takimi, jakich dokonali Niemcy.
Czaruś Gzym odpowiedz którzy Niemcy i gdzie tak twierdzą? Oczywiście ich podejście do drugiej wojny światowej się zmienia bo dzisiejsi 50 letni Niemcy maja prawo nie czuć się ludźmi którzy wojnę wywołali. Ja tez się nie czuje sprawcą pogromu Kieleckiego... a Czaruś się czuje ?
.. zlitujcie się... Duklanowski + Gmyz i ... pożal się ..... kiedy ten koszmar zakończy się?