Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Związkowcy z Solidarności zaapelowali do radnych Rady Miejskiej Szczecina, aby głosowali przeciwko wejściu miasta do spółki, która ma wybudować, wraz z niemieckim inwestorem, kotły gazowe w Ciepłowni Dąbska.
Mieczysław Jurek, przewodniczący Solidarności na Pomorzu Zachodnim powiedział, że takie działanie miasta jest niebezpieczne dla polskich Elektrociepłowni Szczecin i Pomorzany, które należą do Polskiej Grupy Energetycznej.

- Mamy sytuację, w której możemy utracić kilkaset miejsc pracy, natomiast w sposób niekontrolowany mogą wzrosnąć ceny ciepła. Dzisiaj, aby przejąć ten rynek, obietnice są takie, że wszystko będzie w porządku, ale znamy postępowanie władz Miasta Szczecina, że dzisiaj będzie w porządku, a za kilka miesięcy może być niekontrolowany wzrost cen ciepła - powiedział Jurek.

Jarosław Grudziński, główny inżynier Elektrowni Szczecin zaznaczył, że istniejące ciepłownie mają wystarczające moce do ogrzania miasta.

- Ta uchwała wskazuje tendencję, jaka jest obrana na dalszy tok działania władz miasta. Jeżeli w tej chwili wyznacza się taką tendencję, że wprowadzamy nowe źródła ciepła zaniżając wolumen sprzedaży z EC Szczecin i EC Pomorzany, to siłą rzeczy, to już teraz jest realne zagrożenie - uważa Grudziński.

Związkowcy zapowiedzieli, że we wtorek o 10 będą protestować przeciwko budowie kotłów gazowych, którą ma realizować spółka miasta i niemieckiego inwestora. Mieczysław Jurek przypomniał, że to właśnie lewica w Szczecinie sprzedała Niemcom Szczecińską Energetykę Cieplną.

Miasto na budowę kotłów gazowych w Ciepłowni Dąbska zamierza przeznaczyć sześć milionów złotych.

To wsparcie niemieckiego biznesu i zagrożenie dla miejsc pracy w ciepłowniach Polskiej Grupy Energetycznej - mówił w poniedziałkowych "Rozmowach pod krawatem" Michał Jach. Polityk zwracał uwagę, że należące do PGE Elektrociepłownie Pomorzany i Szczecin mają nadwyżki mocy. A miasto nie ma wpływu na działania SEC kontrolowanego przez Niemców i tak samo będzie ze spółką New Cogen, powołaną do przebudowy Ciepłowni "Dąbska".

Wejście miasta do spółki New Cogen to złoty interes dla Niemców - tak skomentował plany gminy Szczecin poseł Prawa i Sprawiedliwości Leszek Dobrzyński.

- Dzięki temu niemiecka firma moim zdaniem zmonopolizuje rynek dostaw ciepła i dystrybucji, co już posiada. Natomiast zła wiadomość dla naszych firm energetycznych, mówię tutaj o obu elektrociepłowniach, w które wpakowaliśmy grube pieniądze, aby spełniały bardzo wysokie normy ekologiczne. Bo jeżeli dojdzie do tej transakcji, no to najprawdopodobniej okaże się, że będą one po prostu niepotrzebne - mówi Dobrzyński.

W spółce New Cogen większość udziałów ma należeć pośrednio do niemieckiej firmy E.ON. tej samej która kontroluje Szczecińską Energetykę Cieplną. Sprzedaż SEC-u Niemcom to był ogromny błąd - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Powinna by w rękach polskich, a przede wszystkim w rękach szczecinian. To jest skandaliczny błąd, który został wiele lat temu popełniony. Z jednej strony błąd, z drugiej celowe działanie. Bo nie wierzę, że ci, którzy to organizowali, nie wiedzieli co robią. Chyba jest oczywiste dla wszystkich, że gdyby to było w rękach Miasta Szczecin, w rękach szczecinian, to wszelkie zyski zostawałyby w Szczecinie - mówi poseł PiS.

- Zmienimy tylko paliwo w istniejącej ciepłowni Dąbska z węgla na gaz - odpowiada Łukasz Kolasa, rzecznik prezydenta Szczecina Piotra Krzystka. W ten sposób uzasadnia inwestycję. - Ta inwestycja i tak powstanie. Za nią jak wiemy odpowiada pośrednio nasz szczeciński SEC, który należy do koncernu E.ON. Tak czy siak tego typu inwestycja powstanie, bo jest ona dofinansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i jednocześnie jest wspierana przez Ministerstwo Klimatu.

Komunikat Polskiej Grupy Energetycznej:

Jakie będą skutki wsparcia przez władze Szczecina niemieckiego kapitału wbrew interesom mieszkańców?
  • Zamknięcia Elektrociepłowni Pomorzany lub Elektrociepłowni Szczecin
  • Utraty setek miejsc pracy dla mieszkańców Szczecina i okolic
  • Podwyższenie cen ciepła dla mieszkańców Szczecina
  • Zmniejszenie bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców
  • Brak zamówień dla lokalnych firm świadczących usługi na rzecz Elektrociepłowni Szczecińskich

Dlaczego zgoda na przystąpienie przez miasto Szczecin do Spółki New Cogen Sp. z o.o. jest niekorzystna dla mieszkańców?
  • Władze Szczecina zamierzają wesprzeć inwestycje niemieckiego koncernu E.ON, która doprowadzi do destabilizacji rynku ciepła w regionie.
  • Obecnie do miejskiej sieci ciepłowniczej podłączonych jest pięć źródeł wytwórczych o możliwościach produkcyjnych znacznie przekraczającej zapotrzebowanie na ciepło, w tym dwie elektrociepłownie PGE.
  • Budowa nowego źródła kogeneracyjnego spowoduje, że wyprodukowanego ciepła w Szczecinie będzie za dużo. Za duża produkcja jest ogromnym problemem dla elektrociepłowni ponieważ ze względu na specyfikę branży (ciepło dystrybuuje się na rynku lokalnym), nie da się nadwyżek w żaden sposób sprzedać na innym rynku.
  • Dotychczasowa polityka szczecińskiego dystrybutora ciepła firmę SEC (należącą do firmy E-ON) polegała na permanentnym zmniejszeniu wykorzystywania ciepła produkowanego przez elektrociepłownie PGE. Jeżeli powstanie nowa jednostka (przy wsparciu miasta) dystrybutor SEC (właściciel E-ON) będzie odbierał ciepło przede wszystkim z tego źródła, pomijając elektrociepłownie PGE.
Doprowadzi to do zamknięciem jednej z elektrociepłowni PGE. Pracę może stracić nawet 350 osób. Lokalne firmy stracą zamówienia.

  • Grupa PGE w ostatnim czasie przeprowadziła w obu elektrociepłowniach gigantyczne inwestycje w celu zabezpieczenia potrzeb ciepłowniczych miasta Szczecina.
  1. Elektrociepłownia Pomorzany – ponad 220 mln zł. - modernizacja oraz dostosowanie do wymagań środowiskowych
  2. Elektrociepłowni Szczecin - ponad 400 mln zł. - budowa biomasowego bloku
  • Inwestycje te zostały zrealizowane z myślą o długoterminowym zabezpieczeniu ciepła oraz energii elektrycznej dla mieszkańców Szczecina.
Władze Szczecina mogą doprowadzić do zniweczenia wielomilionowych inwestycji, utraty pracy przez mieszkańców i zmniejszenia bezpieczeństwa energetycznego regionu.
Mieczysław Jurek, przewodniczący Solidarności na Pomorzu Zachodnim powiedział, że takie działanie miasta jest niebezpieczne dla polskich Elektrociepłowni Szczecin i Pomorzany.
Jarosław Grudziński, główny inżynier Elektrowni Szczecin zaznaczył, że istniejące ciepłownie mają wystarczające moce do ogrzania miasta.
Wejście miasta do spółki New Cogen to złoty interes dla Niemców - tak skomentował plany gminy Szczecin poseł Prawa i Sprawiedliwości Leszek Dobrzyński.
Sprzedaż SEC-u Niemcom to był ogromny błąd - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Dodaj komentarz 16 komentarzy

Panowie z solidarności może tak pod TK zrobicie konferencje w wiadomej sprawie, nie zrobicie tego bo do tego trzeba mieć kręgosłup, czyli wg was truć mieszkańców spalając węgiel można???? leśne dziadki idźcie lepiej pod swój pomnik i nie zajmujcie się sprawami mieszkańców
A co to za Solidarność niech pilnują swoich stołków i nie mieszają się w sprawy miasta Solidarność to już była !
cyt: "Podwyższenie cen ciepła dla mieszkańców Szczecina" "Zmniejszenie bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców" "Brak zamówień dla lokalnych firm świadczących usługi na rzecz Elektrociepłowni Szczecińskich"
Te punkty gwarantuje dokładnie MONOPOL jednej firmy a nie KONKURENCJA między firmami! A Ciepłownia Dąbska produkuje i dzisiaj ciepło - tyle, że z węgla!
Wygląda na to, że jak chcą produkować ekologiczniej i zapewne taniej - to im nie wolno... Od wolny rynek neo-PRL-u
Większego steku bzdur nie słyszałem... a miasto jest w spółce z "niemcami" już od dobrych kilkunastu lat w SECu... z życiowego doświadczenia wiem że zdecydowanie lepiej wchodzić w spółki z "Niemcami" niż z Polakami!! zwłaszcza z tymi związanymi z tzw. Solidarnością! Teraz właśnie widać jak dbacie o pracowników... w dobie pandemii... wstyd i hańba...!
ciekawe ile ekipa Krzystka dostała w łapę za taki przekręt...to tylko pokazuje co się stanie z Polską jak dojdzie platforma i ich przydupasy do władzy
Tragiczny pomysł władz miasta i dalsze niszczenie polskiej gospodarki w Szczecinie, WSTYD.
tacy dobrzy Niemcy a Polacy źli...gdzie to się takie uchowały "mondrale" - na szparaki do bauera
to jest koniec końcem Krzystka !
I tak małymi kroczkami traci się niepodległość - na razie ekonomiczną
Traci się niepodległość kupując udziały w niemieckiej firmie? Serio??
Myślałem, że zyskuje się prawo głosu w jej sprawach i czerpania zysków z jej działalności...
Jak widzę jak każda władza upycha pociotków na stolkach w państwowych firmach to cieszę się że sa one sukcesywnie prywatyzowane. Biznes prywatny przynajmniej daje im się rozwijac, natomiast partię mają w swoich szeregach głównie miernych ale wiernych a takie osoby nie zapewnia rozwoju firm. Swoją drogą jak konkurencja na rynku ma wpłynąć na wzrost cen? Wszystkie te skutki podane są bez argumentacji dlaczego miało by się stać, wygląda na to że to urojenia jakiegoś partyjnego aparatczyka.
Słychać trochę kwik monopolisty odrywanego od koryta. Może niech PGE kupi E-ON albo przynajmniej odkupi SEC od Niemców i zapewni sobie monopol . Kwestia ceny. W biznesie nie liczy się narodowość tylko zysk.
P.S. PGE boi się konkurencji chyba tylko dlatego, że tańsze ciepło to mniejsza kasa dla kolesi w zarządzie spółki.
No wybaczcie, ale taki potentat w regionie co posiada elektrociepłownie pod Gryfinem i dwie w Szczecinie obawia się jednej małej ciepłowni, produkującej ciepło w mini skali w porównaniu do PGE...
Trzeba usiąść do okrągłego stołu, dlaczego nikt o tym nie mówi, skoro każda ze stron ma swoje argumenty ???
wystarczy jak PGE dostosuje ceny do rynku i będzie OK.
A Zespołowi Dolna Odra (wraz z elektrociepłowniami w Szczecinie) pogratulować i pozazdrościć fachowca od lat w branży energetycznej na stanowisku dyrektora:)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty