Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Niemcy nie mają złych doświadczeń z Rosją i bardziej niż obawy Polski czy Ukrainy interesują ich zyski własnego biznesu. Tak o budowie Nord Stream 2 mówił, w "Rozmowach pod Krawatem", ambasador Polski w Berlinie Andrzej Przyłębski.
W ocenie państw Europy Wschodniej, druga nitka gazociągu z Rosji do Niemiec to projekt polityczny i uderza w jedność Europy. Ambasador Przyłębski mówił, że Niemcy o tych obawach wiedzą, ale to ich nie powstrzyma.

- Ten gaz zapewnia im stabilność w procesach produkcji. To jest dla nich ważne. Oni żyją z produkcji towarów i sprzedawania ich na cały świat. Stąd chcą sobie zabezpieczyć możliwość produkowania. To jest ważniejsze w tym momencie, bo nacisk biznesu jest tak silny, jest to więc ważniejsze niż nasze obawy o Ukrainę, o siłę militarną Rosji. Nie ma tutaj solidarności europejskiej - tłumaczył Przyłębski.

Zablokowanie budowy Nord Stream 2 będzie bardzo trudne, ze względu na postawę nowej administracji amerykańskiej - mówił polski ambasador, zwracał uwagę, że Niemcy do Joe Bidena podchodzą wręcz entuzjastycznie.
- Nie ma tutaj solidarności europejskiej - tłumaczył Przyłębski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty