Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Ceny prądu będą zamrożone - taką decyzję podjął Sejm. Gospodarstwa domowe, które zużyją do dwóch tysięcy kilowatów rocznie - będą miały cenę prądu utrzymaną na tym samym poziomie.
Poseł PiS Michał Jach w audycji "Radio Szczecin na Wieczór" stwierdził, że polski rząd nie ma dużego pola manewru w regulowaniu cen energii, ponieważ w dużej mierze ustalają je przepisy Unii Europejskiej.

- I dodatkowo do tych cen energii, jeszcze dochodzi europejska giełda praw do emisji CO2. Mechanizmy, które kiedyś w Unii Europejskiej wymyślono po to, żeby promować i zmuszać państwa do produkcji zielonej energii, teraz się mszczą. Nawet gdyby rząd chciał znacząco obniżyć ceny, to nie może, ponieważ są przepisy unijne, które my wchodząc do Unii zaakceptowaliśmy - tłumaczy Jach.

- Pomoc jest potrzebna - mówi Dariusz Wieczorek, poseł Nowej Lewicy. I dodaje, że nie wie dlaczego koncerny energetyczne tak zwiększyły ceny energii. - Przecież koszty wydobycia węgla o tyle nie wzrosły, koszty pracownicze o tyle nie wzrosły, w związku z tym, gdzieś jest ten problem.

Przewidywane są też dopłaty dla gospodarstw domowych, które ogrzewane są prądem i domów, w których użytkuje się pompy ciepła. Kwota pomocy ma wynosić 1500 złotych.
- Nawet gdyby rząd chciał znacząco obniżyć ceny, to nie może, ponieważ są przepisy unijne, które my wchodząc do Unii zaakceptowaliśmy - tłumaczy Jach.
- Pomoc jest potrzebna - mówi Dariusz Wieczorek, poseł Nowej Lewicy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek28wtorek29środa30czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty