Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. ZWIK
Fot. ZWIK
Fot. ZWIK
Fot. ZWIK
Fot. ZWIK
Fot. ZWIK
Fot. ZWIK
Fot. ZWIK
Fot. ZWIK
Fot. ZWIK
Rozpoczęła się naprawa uszkodzonej, zabytkowej Berlinki. Prace potrwają jednak przynajmniej kilka tygodni.
Chodzi o pompę, która znajdowała się na skrzyżowaniu ulic Królowej Jadwigi i Krzywoustego. Została uszkodzona przez nieznanego sprawcę.

Jak zapowiada Zakład wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie - pompa odzyska dawny blask. Trafiła do warsztatu mechanicznego szczecińskich wodociągów. Po dokładnym przeglądzie okazało się, że w kilku miejscach pękł żeliwny odlew kadłuba i odpadły ozdobne liście. Uszkodzony został również wewnętrzny mechanizm, dzięki któremu z głębokości kilkunastu metrów tłoczona jest woda.

Udało się już pospawać, wyszlifować i pomalować część uszkodzeń. Zamówione zostały również brakujące elementy, które przygotowane zostaną w odlewni. Gdy już wszystko będzie gotowe, pompa wróci na swoje miejsce.

Berlinkę uszkodzili nieznani sprawcy. Do zdarzenia doszło w nocy z 4 na 5 stycznia. Wszystko wskazuje na to, że w pompę wjechał samochód, a kierowca uciekł z miejsca zdarzenia. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa skierował Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie.

Berlinka pochodzi z XIX wieku, w sumie na ulicach Szczecina jest ich 28. Są wpisane do rejestru zabytków. W latach 2012-2017 zostały poddane renowacji.
Relacja Joanny Gralki

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty