Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Ogólnopolski Dzień Transplantacji jest obchodzony w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce w 1966 r. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Ogólnopolski Dzień Transplantacji jest obchodzony w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce w 1966 r. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
68 narządów przeszczepili lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie w ubiegłym roku. W czwartek obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji.
W 2022 roku specjaliści przeszczepili 48 wątrób, 17 nerek i 3 płuca.

Pandemia koronawirusa zmieniła oblicze transplantologii - mówi ordynator Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek prof. Marek Myślak. - Nasze działania silniej zostały skierowane w kierunku przeszczepiania nerek od żywych dawców. Spotykamy się z pacjentami i z rodzinami osób ze schyłkową niewydolnością nerek, żeby na wczesnym etapie móc wyłonić potencjalnych dawców nerki.

Pandemia postawiła przed lekarzami również nowe wyzwania. Specjaliści ze Szpitala Wojewódzkiego przeszczepili wątrobę pacjentce zakażonej koronawirusem.

Jedną z pacjentek szpitala jest pani Renata. Przeszła już dwa przeszczepy wątroby. Pierwszy 10 lat temu, drugi w 2022 roku. - To niesamowite przeżycie doczekać się przeszczepu. Wydaję mi się, że trudniejsze dla mnie było oczekiwanie i myśli czy w ogóle do niego dojdzie - mówi pani Renata.

Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest 26 stycznia, w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie.
Pandemia koronawirusa zmieniła oblicze transplantologii - mówi ordynator Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek prof. Marek Myślak.
Jedną z pacjentek szpitala jest pani Renata. Przeszła już dwa przeszczepy wątroby, pierwszy 10 lat temu, drugi w tym roku.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty