W czwartek w Kościele przypada Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, który ustanowił w 1997 roku papież Jan Paweł II, dziś już święty Kościoła Katolickiego. To także Święto Ofiarowania Pańskiego.
O godz. 15:00 w Bazylice Archikatedralnej modlitewne czuwanie, a godzinę później msza św. pod przewodnictwem metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi - mówi siostra Judyta ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża.
- Ciekawostką jest to, że w tym roku mamy specjalną relikwię, z Watykanu prosto przywieszoną. Świecę, której św. Jan Paweł II używał jeszcze w poprzednim tysiącleciu. Właśnie 2 lutego, w trakcie obchodów tego święta, będzie uroczyście wniesiona do katedry na czas odnowienia ślubów - dodaje siostra Judyta.
Na uroczystość zaproszeni są także wszyscy wierni świeccy - zachęca salezjanin ks. Mariusz Wencławek, proboszcz parafii św. Jana Bosko w Szczecinie: - Wierni, którzy wspierają osoby konsekrowane, często korzystają z ich posługi, mają teraz możliwość, aby wyrazić przez modlitwę troskę o te osoby.
Osoby konsekrowane to te, które złożyły śluby posłuszeństwa, czystości i ubóstwa. Przeważnie żyją w zakonach, chodzą w habitach, a na co dzień prowadzą parafie i różne dzieła charytatywne.
W archidiecezji szczecińsko-kamieński jest 20 zgromadzeń zakonnych żeńskich, a w nich 150 sióstr zakonnych, klasztor sióstr klauzurowych, a w nim 17 sióstr. Po stronie męskiej 10 zgromadzeń zakonnych i 167 zakonników, sześciu braci zakonnych. Jest też jeden instytut świecki życia konsekrowanego, w którym są trzy panie, a poza tym w archidiecezji jest sześć dziewic konsekrowanych, 35 wdów konsekrowanych i jedna pustelnica.