Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
NATO chce dać dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy. Poinformował o tym sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg po zakończonym w Oslo spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów NATO. W ten sposób zachód ma przygotować ukraińską armię na ewentualne kolejne rosyjskie ataki w przyszłości.
Sekretarz generalny Sojuszu poinformował w Oslo, że NATO pracuje nad specjalnym pakietem pomocowym dla ukraińskiej armii.

"Ma to dać Ukrainie możliwość obrony i odstraszania na długi czas oraz pomóc w odbudowie sektora obrony i bezpieczeństwa. Dzięki temu wojsko przejdzie transformację od sowieckiej doktryny, uzbrojenia i szkolenia do pełnych standardów NATO" - wyjaśnił Jens Stoltenberg.

W planach jest także podniesienie istniejącej przy Sojuszu Komisji NATO-Ukraina do poziomu Rady. Władze NATO chcą, by konkretne decyzje w sprawie planu pomocowego zostały podjęte na lipcowym szczycie w Wilnie. Sprzeciwiają się jednak temu Węgry.

Polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau mówił po spotkaniu w Oslo, że w Sojuszu jest zgoda co do tego, że Ukraina będzie członkiem NATO, chociaż nie wiadomo, kiedy to może się stać.

"Wszyscy zdają sobie sprawę, że przyszłość Ukrainy jest w NATO, bo Ukraina jest częścią zachodniej architektury bezpieczeństwa. Jak niektórzy wskazywali, ma najbardziej doświadczoną, "najlepiej ostrzelaną" armię wśród państw, które tworzą tę architekturę bezpieczeństwa" - powiedział szef polskiego MSZ.

Wsparcie dla Ukrainy będzie obok wzmocnienia wschodniej flanki NATO najważniejszym tematem rozmów na szczycie Sojuszu zaplanowanym na lipiec w Wilnie.
Relacja Wojciecha Cegielskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty