Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
argum.eu

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Kreuje się na specjalistę od branży stoczniowej, tymczasem wielokrotnie mija się z prawdą. To marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, który w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" mówi między innymi o rzekomych błędach przy pogłębianiu toru wodnego, czy produkcji w Stoczni Szczecińskiej. Wyjaśniamy, jak było naprawdę.
Pierwszy błąd dotyczy kwestii pogłębienia toru wodnego do Szczecina. Marszałek zwraca uwagę, że zapomniano o wybudowaniu obrotnicy, ale to nieprawda. Obrotnica została wybudowana w ubiegłym roku, w ramach inwestycji.

Olgierd Geblewicz wypowiedział się także na temat produkcji w Stoczni Szczecińskiej. Poinformował, że budowała głównie masowce i chemikaliowce. I tu też błąd. Jak prześledzimy historię stoczni, to budowała głównie drobnicowce i kontenerowce, odpowiednio 143 i 97 oddane statki.

Marszałek twierdzi też, że w Stoczni Szczecińskiej „nigdy nie budowaliśmy promów”. Tu mamy kolejne pudło. Ostatni prom, a właściwie ro pax, powstał w 2002 roku nazywał się "Dana Sirena". Był głównie przystosowany do przewozu samochodów ciężarowych.

PiS przespał czasy inwestowania w polskie firmy promowe - to następna myśl wywiadu. I tu warto porównać co zrobiła Platforma Obywatelska: zamknęła Stocznię, która chciała wybudować dwa promy "Piast" i "Patria" dla PŻM oraz zamierzała sprzedać PŻB włoskiemu armatorowi. W czasach rządów Platformy Obywatelskiej ze Stoczni Szczecińskiej Nowa zwolniono 4000 pracowników.
Relacja Grzegorza Gibasa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty