Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
https://moremadam.pl/
autopromocja
Krzywda - Marek Stelar w Radiu Szczecin
reklama
argum.eu

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Wyższe stawki podatku od nieruchomości przegłosowali radni podczas wtorkowej sesji stargardzkiej Rady Miejskiej.
Zaczną obowiązywać od nowego roku, a przyjęto je na podstawie obwieszczenia ministra finansów, który ustala maksymalny limit podwyżek podatków i opłat lokalnych. Podatkowe stawki wzrosną w Stargardzie o 13,5 proc. Maksymalny limit podwyżek ujęty w obwieszczeniu resortu finansów wynosi 15 proc.

Jak przekonywano, skala podwyżek jest mniejsza od przyjętych limitów i wskaźnika inflacji. Prezydent Stargardu Rafał Zając przyznawał natomiast, że wzrost kosztów będzie odczuwalny.

- 13,5, ale to i tak podwyżka odczuwana szczególnie dla przedsiębiorców. Inflację i wzrost kosztów, dotyczy też realizacji zadań przez samorząd. W przypadku mieszkań, to jest wzrost dużo mniej odczuwalny. Natomiast w przypadku przedsiębiorców, ten wzrost od metra kwadratowego jest istotny w kosztach funkcjonowania firmy - mówi Zając.

Po zmianach mieszkańcy Stargardu zapłacą nieco ponad 1 zł za mkw. lokalu mieszkalnego. Z kolei dla przedsiębiorców obciążenie podatkiem przekroczy 30 zł za metr powierzchni zajętej pod działalność.

- Wszystko zależy od powierzchni, którą zajmuje dana firma, od powierzchni zabudowy powierzchni gruntów, którymi firma dysponuje. W każdym przypadku jest to liczenie indywidualne. Staramy się zawsze robić to ciut poniżej tego, co wynika z decyzji ministerstwa - mówi Prezydent Stargardu.

Miasto spodziewa się blisko 9 mln zł wpływów w przyszłorocznym budżecie z tytułu wyższych stawek podatku od nieruchomości.
Relacja Marka Synowieckiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty