Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Świnoujście, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiuwum]
Świnoujście, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiuwum]
Letni sezon zbliża się wielkimi krokami. Nadmorscy przedsiębiorcy już rozpoczęli przygotowania do majówki.
Jak mówią, to nie tylko wielkie porządki czy zaopatrzenie obiektów, ale przede wszystkim nabór pracowników.

Nadbałtyckie plaże już od początku kwietnia coraz bardziej przyciągają turystów, którzy po długiej zimie, spragnieni są i słońca i morskiego powietrza, co potwierdzają wypoczywający w Świnoujściu. - Jest cudownie, jestem zachwycona i wszystkim polecam Świnoujście. Jesteśmy ze Śląska i powietrze w Świnoujściu dużo daje - przyznają turyści.

- Ogrom turystów to powód do zadowolenia dla lokalnych przedsiębiorców, ale więcej gości, to też więcej wyzwań i większe potrzeby kadrowe - przyznaje Magdalena Jurczyk z West Baltic Resort. - Głównie poszukujemy obecnie kelnerów i recepcjonistów. W Świnoujściu to chyba najbardziej pożądane stanowiska.

Problem z kadrą w Świnoujściu znany jest od lat i od lat ma tę samą przyczynę - wyjaśnia Piotr Piwowarczyk, prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. - Mamy problem z pracownikami, którzy dotąd bardzo dobrze wypełniali tą lukę na rynku pracy w turystyce. Mówię oczywiście o pracownikach z Ukrainy. Rynek niemiecki staje się dla nich coraz bardziej atrakcyjny.

A to potwierdzają hotelarze. - Co roku odczuwamy brak pracowników, którzy jeżdżą za granicę z uwagi na to, że od kwietnia otwiera się tam rynek pracy.

Najniższy proponowany aktualnie zarobek w świnoujskim hotelu to ponad 3600 złotych. Po niemieckiej stronie wyspy Uznam, najniższy zarobek, to 100 euro, czyli niecałe 4300 zł. Różnica wynosi 700 zł.
Relacja Joanny Maraszek.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty