Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz

Fot. pixabay.com / LubosHouska (domena publiczna)
Fot. pixabay.com / LubosHouska (domena publiczna)
Może ważyć nawet 30 kilogramów, jest skuteczną bronią, ale także ozdobą - poroże właśnie teraz można znaleźć w zachodniopomorskich lasach.
Jeleniowate, po okresie godowym zrzucają swoje poroża. Zjawisko to występuje od stycznia do kwietnia. Jak mówi lekarz weterynarii Szymon Śnieżko, poroże rośnie nawet do kilku centymetrów w ciągu doby. - Jego zastosowaniem jest obrona przed innymi samcami. Podczas tak zwanych bukowisk, byki manifestując, wokalizując oraz też walcząc samym tym porożem, odganiają od siebie inne samce, głównie w celach zdobycia jak najwięcej partnerek do kopulacji - tłumaczy Śnieżko.

- Nie każde poroże możemy zabrać z lasu - mówi Michał Czuliński z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. - Poroże, które zostało naturalnie zrzucone przez jelenie czy sarny, można zbierać właśnie w tym okresie. Takie poroże, ale przytwierdzone do czaszki zwierzęcia, które upadło w wyniku kolizji drogowej, czy to naturalnie to wtedy stanowi trofeum i to jest własność koła łowieckiego, które to ewidencjonuje.

Średnia cena skupu poroża waha się od 50 do nawet 150 złotych za kilogram w zależności od kształtu, wielkości, a także koloru.

Edycja tekstu: Piotr Kołodziejski
Jak mówi lekarz weterynarii Szymon Śnieżko, poroże rośnie nawet do kilku centymetrów w ciągu doby.
- Nie każde poroże możemy zabrać z lasu - mówi Michał Czuliński z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.
Relacja Aleksandra Makowskiego z programu "Tematy i Muzyka".

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty