Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
Zaprasza Janusz Wilczyński
Kup dwa produkty, a jeden dostaniesz gratis. Kup trzy produkty w promocyjnej cenie. Jeżeli kupisz jeden zapłacisz, więcej niż przy zakupie trzech. Niska cena napisana dużym drukiem, wyższa cena poza promocją napisana drobnym pismem. Czy takie promocje są uczciwe? Rozmowa z miejskim rzecznikiem konsumentów Longiną Kaczmarek.

Adaś Orlik, dla którego zbieramy pieniądze na leczenie w USA, kilka dni temu złamał nogę. Chłopiec ma zdiagnozowaną dystrofię mięśniową Duchenne'a. Choroba prowadzi do degradacji mięśni i jest nieuleczalna. Ale ratunkiem dla chłopca jest eksperymentalna terapia właśnie w Stanach Zjednoczonych. Koszt to około 15 mln złotych. Jest zbiórka na portalu siepomaga/adamorlik. Chłopcu można też przekazać 1,5% podatku. Na facebookowej grupie "Licytacje dla Adasia w walce przeciw DMD" można wystawiać na sprzedaż i kupować różne przedmioty. Dochód z licytacji zasili konto Adasia.

Czy jako pasażerowie samolotu mamy prawo wiedzieć, dlaczego start maszyny się opóźnia? Na pytanie słuchacza odpowiada koordynator zespołu prawników w Europejskim Centrum Konsumenckim Polska Wojciech Szczerba.

Od dziś infolinia Rzecznika Praw Pacjenta działa całodobowo. W jakich przypadkach powinniśmy dzwonić? Rozmowa z naczelnikiem Wydziału Spraw Obywatelskich w biurze RPP.

Zaprasza Krzysztof Kukliński
Czy weterani będą mieć zniżkę w Fabryce Wody? Dlaczego na dachu budynku nie ma paneli fotowoltaicznych? Na te pytania odpowiadał rzecznik Fabryki Piotr Zieliński.

Zdaniem naszego Słuchacza parkomat przy ul. Janosika regularnie uniemożliwia pobranie darmowego, 15 - minutowego biletu. Naszym gościem był rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne Wojciech Jachim. Przy okazji zapytaliśmy o pobieranie opłat w zatoczce na ul. Szymanowskiego, która jak się okazało nie leżała na terenie miasta.

Sporo tematów i pytań do rzecznika Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie Kacpra Reszczyńskiego - m.in. o "nowatorską" metodę łatania ubytków w jezdni na ul. Nad Odrą, stan techniczny ul. Ku Słońcu i bałagan przy ul. Rayskiego. Ciąg dalszy rozmowy w najbliższy poniedziałek.
Adaś, syn naszego redakcyjnego kolegi Sławka Orlika, ma zdiagnozowaną nieuleczalną chorobę - dystrofię mięśniową. Na leczenie w USA potrzeba 15 mln złotych. Pieniądze można wpłacać na portalu siepomaga/AdamOrlik. My mamy na licytację dla Adasia autobiografię legendy polskiej sceny bluesowo-folkowej Martyny Jakubowicz "Trudna sztuka latania" z autografem autorki. Cena wywoławcza 100 zł. Kto da więcej? Propozycje można zgłaszać pod nrem tel.510 777 222 lub mailowo - czasreakcji@radioszczecin.pl. Licytacja trwa do 15 marca!
Zaprasza Janusz Wilczyński
Otrzymaliśmy takiego maila ze zdjęciem: "podsyłam foto które krąży w mediach społecznościowych, jaka ekologia spotyka gminę Police. W dodatku policzanom wciska się kit, że trwa rozruch, tymczasem ludzie, którzy pracują w 'Polimerach' od wczoraj piszą, że jest awaria kompresora i nie wiadomo kiedy uda się to naprawić". A propos czystości powietrza - wczoraj stacje pomiarowe w Szczecinie stwierdziły przekroczenia norm stężenia dwutlenku siarki. Naszym gościem była naczelnik wydz. Inspekcji w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Szczecinie Karolina Kłobus.

Napisał do nas pan Robert: "trafiłem na jednym ze sklepów internetowych na ofertę, która na pewno jest niesmaczna, ale może noszenie godła 'na genitaliach' zahacza już o 'publiczne znieważenie znaku lub symbolu państwowego'. Nie wierzę, że twórcy takiego produktu nie zdawali sobie sprawy z potencjalnych kontrowersji. Może powstało to, aby właśnie kontrowersje wzbudzić i zyskać darmową reklamę w razie rozgłosu". Naszym gościem był

Mija miesiąc od uruchomienia systemu "RedLight" na ul. Taczaka. Czas na pierwsze podsumowanie - naszym gościem był rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Wojciech Król.

Dziś i jutro miejskie służby przeprowadzą ogólnopolskie liczenie osób w kryzysie bezdomności - naszym gościem była rzeczniczka Straży Miejskiej w Szczecinie Joanna Wojtach.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
W audycji powróciliśmy do sprawy zalewanej drogi w Barnimie. Naszym gościem był burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski.

Nasz Słuchacz zwrócił uwagę, że kontakt telefoniczny z lotniskiem w Goleniowie jest tylko poprzez połączenie z numerem z prefiksem 703, płatne 1,29 za minutę. Naszym gościem był rzecznik Portu Lotniczego Szczecin - Goleniów im. NSZZ Solidarność Krzysztof Domagalski.

Wczoraj naszym gościem była pani Iwona Znojek, mama Jakuba Znojka, który bohatersko próbował zatrzymać pijanego kierowcę. Młody mężczyzna do dziś odczuwa skutki tego zdarzenia. Pani Iwona mówiła o tym, że ze strony urzędów m.in. miasta nie otrzymała zbyt wiele pomocy. Naszym gośćmi byli radni Rady Miasta Szczecina - Marek Kolbowicz z klubu Koalicja Samorządowa Szczecin oraz Krzysztof Romianowski z klubu Prawo i Sprawiedliwość.

Nasz Słuchacz zwrócił uwagę na parkowanie karetki przy 5 Lipca, przy cukierni.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Co z remontem drogi Łobez - Świdwin i starej "10" na odcinku węzeł Kobylanka - centrum Kobylanki? O tym mówił dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie Michał Żuber. Nasz gość poruszył tez temat budowy ścieżki rowerowej Wisełka - Międzyzdroje - ekolodzy złożyli skargę kasacyjna do NSA na decyzję pozwalającą rozpocząć budowę na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Nie wstrzymuje to inwestycji - mówił dyrektor Żuber.

W sobotę w klubie "Nowa Dekadencja" w Szczecinie odbył się koncert charytatywny na rzecz Jakuba Znojka. Nasza Słuchaczka zastanawia się, w jaki sposób miasto Szczecin pomaga Jakubowi. Naszym gościem była mama mężczyzny, pani Iwona.

W audycji powróciliśmy do omawianej w piątek sprawy zalewanej drogi w Barnimie. Naszym gościem był burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski.
Zaprasza Janusz Wilczyński
W ramach bojkotu pewnej firmy, która sprowadza do polski ukraińskie zboże, niektórzy konsumenci wylewają produkowany przez tę firmę olej jadalny do kanalizacji. Rzeczniczka Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie Hanna Pieczyńska apeluje, aby tego nie robić. Dlaczego?

Czy kierowcy, często z Ukrainy, zatrudnieni do pracy w taksówkach przez właścicieli tych aut, mają wszystkie potrzebne dokumenty? Nasz słuchacz twierdzi, że jest wiele nieprawidłowości. Odpowiada naczelnik Wydziału Inspekcji ITD w Szczecinie Tomasz Karwacki.

Jest cennik biletów do Fabryki Wody. Czy to ceny na każdą kieszeń? Rozmowa z rzecznikiem Fabryki Piotrem Zielińskim.

Pan Przemysław Nowak z Barnimia w gminie Drawno prowadzi agroturystykę. Od lat należący do niego teren zalewa woda z okolicznych terenów, głównie pól. Przed laty rura odprowadzająca deszczówkę się rozpadła. Czy Pan Przemysław powinien wybudować nowy kolektor na wodę deszczową we własnym zakresie, czy też jest to obowiązek gminy Drawno?

Zaprasza Krzysztof Kukliński
Szczecińskie Dąbie rozjeżdżane jest przez samochody ciężarowe. Pojazdy zmierzają do dwóch miejsc, gdzie zgromadzone są obiekty przemysłowe: przy ulicy Południowej i przy ulicach Lubczyńskiej i Goleniowskiej. Ciężarówki nie muszą jechać przez Dąbie. Do obu lokalizacji są dojazdy z S3 i S6, omijające osiedle. Trzeba tylko postawić odpowiednie znaki zakazu. O to postuluje nasz gość, Paweł Kurdziałek z Rady Osiedla Dąbie.

Mówiliśmy już o promocjach piwa w różnych dyskontach. Okazuje się, że nie tylko piwo, ale także wódka, jest sprzedawana po bardzo niskich cenach. Konieczne są działania rządu i parlamentu, także władz lokalnych - mówił Krzysztof Brzózka, były szef Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Na Podkarpaciu, 53-letni mężczyzna, śmiertelnie zatruł się galaretką zakupioną od lokalnych producentów. Ta informacja zaniepokoiła również naszych słuchaczy, którzy kupują produkty mięsne na różnego rodzaju bazarach. Naszym gościem był Maciej Prost, Zachodniopomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Śmiertelne zatrucie galaretą garmażeryjną w Nowej Dębie, którą w domowych warunkach wytworzyło małżeństwo z powiatu mieleckiego, każe postawić pytanie o procedury i kontrole odpowiednich służb związane z wytwarzaniem i sprzedawaniem produktów spożywczych na targowiskach. Rozmowa z Markiem Posobkiewiczem - lekarzem, byłym Głównym Inspektorem Sanitarnym.

Mieszkańcy Żarowa w gm. Stargard maja problem z dojazdem do domu, woda zalała praktycznie całe ulice. Naszymi gośćmi byli sołtys miejscowości, pani Andrzelika Kurka oraz wójt gm. Stargard Jerzy Makowski.

Nasz stały Słuchacz, pan Zbigniew zwraca uwagę na "wolną amerykankę" panująca na rynku taksówkarskim - samochody są wypożyczane kierowcom, którzy mogą nie mieć żadnych badań i pracują za głosowe stawki. Naszym gościem był właściciel jednej ze szczecińskich firm przewozowych Dariusz Ciarka.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Jaki PIT za ubiegły rok otrzymują od ZUS-u emeryci i renciści? Czy zależnie od rodzaju dokumentu mogą (albo nie) przekazać 1,5% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego? Rozmowa z regionalnym rzecznikiem prasowym ZUS województwa zachodniopomorskiego Karolem Jagielskim.

Czy pieszy stojący przed przejściem dla pieszych jest osobą na to przejście wchodzącą? Czy tak uznał sąd rozpatrujący sprawę kierowczyni, która przejechała przez przejście, tłumacząc, że piesza nie wchodziła, a stała? Rozmowa z Arkadiuszem Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Dziś staruje nabór wniosków do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Kto może złożyć wniosek i jakiego rodzaju pomysły dopuszcza regulamin SBO? Rozmowa z Sylwią Cyzą-Słomską z biura prasowego UM Szczecin. O kształcie SBO w ostatnich latam rozmawiamy z radnym Osiedla Śródmieście-Północ Radosławem Adamskim, także wieloletnim członkiem zespołów oceniających wnioski SBO.
12345