Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
Zaprasza Janusz Wilczyński
Sezon nad Bałtykiem coraz bliżej, a na międzyzdrojskiej promenadzie już pojawili się oszuści oferujący grę w trzy kubki. Czy władze Międzyzdrojów, wspólnie z Policją, próbują walczyć z tym procederem? I czy w tej walce mają sukcesy? Rozmowa z sekretarzem gminy Międzyzdroje Adamem Szczodrym.

Sezon na młode zwierzęta w pełni. Kiedy interweniować, a kiedy zostawiać pisklęta czy na przykład młode sarny w spokoju? Rozmowa z Marzeną Białowolską-Barnyk z Fundacji Dzikich Zwierząt Marzeny Białowolskiej.

Słońce nam świeci i w najbliższych dniach świecić będzie na raczej bezchmurnym niebie. Czy to powinno nas martwić czy cieszyć? Jak poważną mamy suszę i kiedy w Zachodniopomorskiem spadnie deszcz? Rozmowa z Emilią Szewczak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Zaprasza Janusz Wilczyński
W pobliżu działki naszej Słuchaczki w miejscowości Rzepnowo rośnie barszcz Sosnowskiego, co w takiej sytuacji należy zrobić? Naszym gościem była kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miasta w Pyrzycach Emilia Knap.

W świnoujskim tunelu na razie nie będzie zasięgu telefonii komórkowej - inwestycja ma być gotowa za kilka tygodni. Tego typu instalacje jak się okazuje, montuje się przed otwarciem - np. tak zrobiono podczas budowy tunelu na "zakopiańce" na S7. Naszym gościem był rzecznik GDDKiA w Krakowie Kacper Michna.

W audycji powróciliśmy do sytuacji w Kole Łowieckim "Ryś” w Choszcznie i oszustw dot. wyłudzeń za odstrzał dzików - sprawie mówiliśmy m.in. w grudniu 2021 r. (https://radioszczecin.pl/1,433474,dzik-wielokrotnego-uzytku-patent-mysliwych-na-wy ). Naszym gościem był Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Gorzowie Wielkopolskim Wojciech Pawliszak.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Zakończyły się prace naprawcze związane z zapadnięciem się jezdni na ul. Pszennej w Szczecinie. Naszym gościem był rzecznik szczecińskiego ZWiK. Tomasz Makowski mówił też o postępie prac związanych z budową kanalizacji w Wielgowie.

W audycji powróciliśmy do tematu wycinki w Puszczy Bukowej i protestach z nią związanych. Naszym gościem był zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfino Daniel Pogorzelec.

Nadajników sieci komórkowej w samym tunelu na razie nie ma, ale niewykluczone, że będą - informuje świnoujski magistrat. Branżowe portale w ostatnich dniach poinformowały, że wewnątrz budowli, która połączy wyspy Uznam i Wolin nie będzie zasięgu telefonicznego, bo nie zainstalowano tam przekaźników. Nadajniki póki co są, ale w okolicach wjazdów i tylko jednego operatora - mówił rzecznik prezydenta Świnoujścia Jarosław Jaz. Tunel ma być otwarty pod koniec miesiąca, wtedy też przejmie go miasto i wtedy też mogą zostać podjęte decyzje o instalacji przekaźników.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Jutro rusza kąpielisko Arkonka, niestety będzie drożej. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 24 złotych, rok temu było to 16 złotych. Naszymi gośćmi byli radni z komisji ds. Inicjatyw Społecznych, Sportu i Młodzieży w Radzie Miasta Szczecina Krzysztof Romianowski z PiS oraz Marek Kolbowicz z Koalicji Samorządowej Szczecin.

Unia Europejska chce, aby kierowcy powyżej 65 roku życia, jeśli będą chcieli przedłużyć ważność prawa jazdy, przechodzili obowiązkowe badania. Naszym gościem był były policjant, ekspert w sprawach ruchu i bezpieczeństwa na drogach Marek Konkolewski.

Organizacje ekologiczne protestują przeciwko wycince drzew w Puszczy Bukowej. Swoje argumenty przedstawił dziś Paweł Herbut z Klubu Kniejołaza, jutro naszym gościem będzie zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfino Daniel Pogorzelec.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Spore kolejki na przeprawie promowej w Świnoujściu - Karsiborze. Naszym gościem był dyrektor Żeglugi Świnoujskiej Paweł Szynkaruk.

Ćma bukszpanowa "zdziesiątkowała" dorodne bukszpany nad jeziorem Miedwie. Gmina walczy z tym szkodnikiem zapewniała wójt Kobylanki Julita Pilecka. Nasz gość mówił też o procesie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym dot. budowy biogazowni w Motańcu.

Świnoujście kupi specjalne odstraszacze dzików, miasto rozda je mieszkańcom. Czy to skuteczna broń przeciwko tym zwierzętom? Naszymi gośćmi byli rzecznik prezydenta Świnoujścia Jarosław Jaz oraz pełniący obowiązki łowczego miejskiego w Szczecinie Ryszard Czeraszkiewicz.
Zaprasza Janusz Wilczyński
W ub. sobotę policyjny radiowóz wjechał na chodnik na ul. Mieszka I i uderzył w drzewo. Naszym gościem był Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W audycji poruszyliśmy też rodzinną sytuację dot. ojca naszego Słuchacza. W skrócie - starszy mężczyzna ma chorobę Alzheimera, rozwiódł się, teraz była żona żąda od niego alimentów. Ojciec naszego Słuchacza nie jest jednak w stanie np. odpowiedzieć na pismo procesowe. Naszym gościem był sędzia Tomasz Szaj z Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Zamieszanie w Kole Łowieckim Ryś w Choszcznie. Z organizacji wydalono naszego Słuchacza, pana Waldemara, który w ub. roku mówił na antenie o nieprawidłowościach w związku i postępowaniu prokuratorskim. Pan Waldemar był dziś naszym gościem.

Ćma bukszpanowa zaatakowała bukszpany w Morzyczynie, przy promenadzie nad jeziorem Miedwie. Gmina walczy ze szkodnikiem, ale z różnym skutkiem. Niestety. Naszym gościem był właściciel gospodarstwa ogrodniczego, ekspert naszej audycji "Akademia Działkowca" dr Krzysztof Wraga.

Napisała do nas pani Beata z podziękowaniami: "chciałabym bardzo serdecznie podziękować za zamieszczenie mojej prośby o wiolonczelę. Dziękuję za tak szybką reakcję i tak wielką życzliwość. Prawdę mówiąc nie sądziłam, że uda się znaleźć osobę, która podaruje wiolonczelę dla dzieci z Boliwii. Jednak zaledwie kilka godzin po emisji programu na antenie odezwała się Pani Grażyna ze Szczecina, która powiedziała, że ma wiolonczelę po zmarłym już 14 lat temu mężu i chętnie odda, aby jeszcze ktoś mógł na niej grać. Instrument wymaga konserwacji, założenia strun, ale to instrument z duszą. Dziś również zadzwonił Pan, że ma do oddania skrzypce 3/4 i w w następnym tygodniu ma je przywieźć. Jak tylko otrzymam drugi instrument to poinformuję Państwa. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za Państwa audycję i serce na dłoni w pomaganiu ludziom".
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Problemy konsumenckie otworzyły nasz program. Jeden ze słuchaczy skarżył się, że w sklepie z elektroniką, nieprzyjmowane są zwroty, ale tylko produktów jednej marki.
O zwrotach, a także o zmianach dotyczących rękojmi za wady mówiła Longina Kaczmarek, Miejski Rzecznik Konsumentów.

Wracamy do problemów alkoholowych w Szczecinie. Radni, jeszcze w ubiegłym roku, zapowiadali częściową prohibicję w mieście, Miał być również przywrócony zakaz picia alkoholu na szczecińskich bulwarach. Po niemal pół roku od tych zapowiedzi, nie widać żadnych konkretnych działań.
Naszym gościem był Paweł Sumera, współtwórca programu "Ocaleni" w TVP.

W Koszalinie wybuch w jednym z mieszkań, wyrzucił na zewnątrz okno razem z ościeżnicą. Okazało się, że eksplodował suchy szampon w sprayu. Jak to możliwe, że tak niewielkie i powszechnie używane urządzenie jak spray, może spowodować takie zniszczenia? Naszym gościem był dr hab. inż. Robert Pełech z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
Realizacja Maciej Papke, PR Szczecin
Zaprasza Krzysztof Kukliński
W ub. niedzielę na "orliku" w Kołbaskowie odbyły się "psie" zawody. Auta parkowały na terenie pobliskiego cmentarza, a jak relacjonują nasi Słuchacze - "psy, które nie brały udziału w rywalizacji, biegały wokół grobów", wezwano policję. Naszym gościem był Zbigniew Szczuplak, wiceprzewodniczący Rady Gminy Kołbaskowo.

Mieszkańcy kamienicy przy alei Jana Pawła II w Szczecinie, skarżą się na uciążliwego lokatora. Mieszkanie, które zajmuje, należy do Miasta Szczecin. Urzędnicy już skierowali sprawę do sądu. Wyrok eksmisyjny jest prawomocny - o czym mówił Tomasz Klek, rzecznik miasta d.s. mieszkalnictwa.

Rzeka Płonia nie ma szczęścia. Kolejna informacja o zanieczyszczeniach, trafiła do nas od słuchacza. Tym razem chodzi o teren w pobliżu rzeki, na którym są składowane pojemniki z substancją ropopochodną. Zawiadomienie wpłynęło również do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Naszym gościem była Karolina Kłobus, inspektor WIOŚ.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Czy warto wprowadzić nocny zakaz sprzedaży alkoholu? Szczecińscy radni są w tej sprawie podzieleni, a uchwała w tej sprawie nie została przyjęta. Co na temat tzw.nocnej prohibicji sądzi Krzysztof Brzózka, były dyrektor byłej Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych? Krzysztofa Brzózkę zapytamy również o strefę na szczecińskich nadodrzańskich bulwarach, gdzie można spożywać słabsze alkohole.

Szukamy wiolonczeli, skrzypiec oraz altówki! Dla kogo? Dla muzycznie uzdolnionych dzieci w Boliwii. W tej sprawie zwróciła się do nas Pani Beata Hedzielska, studentka misjonarza z tego kraju, ojca Piotra Nawrota, który doprowadził do wybudowania tam 30 szkół. Instrumenty są zbierane w ramach projektu "Muzyka, która otwiera serca". Jeżeli chcesz ofiarować instrument zadzwoń do pani Beaty - numer 501 205 256.

Czy kierowca widząc pieszego na przejściu na jezdni z dwoma czy trzema pasami ruchu w jedną stronę, może jechać pod warunkiem, że pieszy nie będzie zmuszony do zatrzymania się, przyspieszenia lub zwolnienia kroku? Czy w takim przypadku nie grozi nam mandat? Po poniedziałkowej rozmowie z instruktorem nauki i techniki jazdy Filipem Gregą, dziś opinia Marka Konkolewskiego, byłego policjanta "drogówki", egzaminatora na prawo jazdy.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Duże zainteresowanie słuchaczy wzbudził temat nieuczciwych najemców. Kolejna historia ze Szczecina, po raz kolejny wywołała dyskusję, jak skutecznie pozbyć się z mieszkania najemcę, który nie płaci. Słuchacze proponują proste i radykalne rozwiązania. Warto przed tym ostudzić emocje. Naszym gościem był adwokat, Jakub Lewandowski.

Dalsza część programu poświęcona jest numerowi PESEL, a właściwie tzw. kradzieży tożsamości. Do czego oszustom może posłużyć nr PESEL, o tym mówiła Marzena Nowowiejska-Wojciechowska z biura Rzecznika Konsumentów w Szczecinie.
Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało ustawę, która między innymi ma chronić PESEL przed wykorzystaniem w celu wyłudzenia, bądź oszustwa.
Naszym gościem był szef resortu, Janusz Cieszyński.
1234567