Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
Zaprasza Janusz Wilczyński
Do zabawy sylwestrowej zostały już tylko godziny. Wielu z nas jutro obudzi się z bólem głowy i innymi objawami "syndromu dnia następnego". Czy jest na to sposób, jak zminimalizować jego skutki? Naszym gościem był szczeciński dietetyk Piotr Lewandowski.

Pozostając w temacie - część naszych pupili przeżyje w sylwestra przeżyje prawdziwe katusze. Zdaniem szczecińskiego weterynarza Leonarda Gugały, najlepszą metodą jest przyzwyczajenie naszego czworonoga do wybuchów.

A propos wybuchów - jakie przepisy prawa obowiązują w przypadku odpalania fajerwerków, za co możemy zostać ukarani. Mówiła o tym kom. Anna Gembala z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

W audycji powróciliśmy do sprawy przejścia dla pieszych przy otwartym niedawno sklepie Netto w Podjuchach. Okazuje się, że na razie nie będzie tam przejścia, a znaki informujące o tym zostaną zdemontowane - mówiła o tym Hanna Pieczyńska z ZDiTM. Pani Hanna dodała, że sprawa jest otwarta i jeśli pojawią się propozycje mieszkańców to przejście będzie.
Zaprasza Janusz Wilczyński
W szczecińskich parkach i na skwerach pojawiły się nowe tabliczki, dlaczego? O tym mówił miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Andrzej Kus.

Nasz stały Słuchacz pan Jurek zastanawia się, czy w powstającym na szczecińskiej Łasztowni Morskim Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha znajdą się łodzie, m.in. rybackie kutry, które od wielu lat można zobaczyć z tyłu Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego. Naszym gościem był rzecznik placówki Jarosław Dobrzyński.

Sylwester tuż tuż, nasi Słuchacze są podzieleni jeżeli chodzi o to czy nowy rok witać z fajerwerkami czy bez. Jeśli juz tak - to na co zwrócić uwagę kupując fajerwerki, jak odpalać, czy są taki, które mniej "szkodzą" zwierzętom? Na te pytania odpowiadał Jewgenij Kucharienko ze szczecińskiej firmy S-Piro.

Okolice dawnego domu towarowego Posejdon wypiękniały, niestety brakuje tam koszy na śmieci - zauważa nasz Słuchacz, pan Adrian. Zapytaliśmy o to ZDiTM, czekamy na odpowiedź.

Z kolei pan Jarek zainteresował się organizacją ruchu przy powstałym niedawno sklepie sieci Netto:"w Szczecinie Podjuchach przy sklepie zostało wyznaczone nowe przejście dla pieszych znakami drogowymi D-6, ale do dzisiaj nie została wymalowana „zebra” – znak P-10." Tą sprawa także zainteresowaliśmy ZDiTM.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Czy służby w okresie świątecznym miały pełne ręce roboty? Naszym gościem była podkom. Anna Gembala z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Pozostając w temacie - dlaczego mimo ostrzejszych kar nadal na drogach jest tylu nietrzeźwych kierowców? To nie kwestia przepisów, a braku edukacji komunikacyjnej mówił prezes Alter Ego - Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych Janusz Popiel

Święta, święta i po świętach - tymczasem w wielu lodówkach nadal jest sporo jedzenia - co zrobić z jego nadmiarem? Naszym gościem był Robert Grabowski, jeden z organizatorów "Spotkań przy zupie", akcji skierowanej do bezdomnych, odbywającej się w każdy czwartek na Placu Tobruckim w Szczecinie.

Od 11 października na terenie gminy Dębno obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu między godziną 22 a 6 - z wyłączeniem lokali. Czy to się sprawdza? Naszym gościem był burmistrz Dębna Grzegorz Kulbicki.

Nasz Słuchacz wysłał nam zdjęcia rozjeżdżonego trawnika przy ul. Duńskiej...
Zanieczyszczenie Odry przy Moście Brdowskim, P. Tolko
Śnięte ryby przy Ostrowie Grabowskim, fot. Słuchacz, pan Łukasz
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Po ponad 20 latach Barwice w powiecie szczecineckim likwidują Straż Miejską. Dlaczego? Czy teraz będzie mniej bezpiecznie? Naszym gościem był burmistrz Barwic Mariusz Kieling.

Część rodziców uczniów uczęszczających do szkoły podstawowej w Będargowie nie chce by gmina likwidowała "gimbusy". Naszym gościem była przewodnicząca rady rodziców w szkole w placówce Emilia Michaluk.

Mamy 2 zgłoszenia dotyczące zanieczyszczonej Odry - wraz ze zdjęciami. Naszym gościem był Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Miluch.

W tym rok una Jasnych Błoniach w noc sylwestrową nie będzie pokazu fajerwerków. Naszym gościem był rzecznik Szczecińskiej Agencji Artystycznej Robert Grabowski.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
We wtorek wykoleił się tramwaj na Al. Wyzwolenia przy dawnej Danie, wczoraj na placu Rodła. W przyszłym roku zostanie ogłoszony przetarg na remont torowiska obejmujący m.in. Al. Wyzwolenia mówiła rzeczniczka ZDiTM Hanna Pieczyńska. Pani Hanna mówiła też o zasadach dot. montażu tzw. drogowych luster - kiedy robi to Zarząd, a kiedy wspólnoty. Jak się okazuje wniosków z prośbą o instalacje jest sporo. W audycji mówiliśmy też o psie Fido, którym zaopiekowali się pracownicy ZDiTM.

Nasza Słuchaczka zwróciła uwagę na kosz, który jak pisze stoi od pół roku na jednym z miejsc SPP przy ul. Monte Casino. Naszym gościem był też rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne. Wojciech Jachim mówił też, kiedy na Placu Orła Białego będzie nowa, droższa strefa i czy będą tam nowe parkomaty.

Trwa rozbiórka m.in. drewnianych pawilonów w pobliżu kąpieliska Dziewoklicz. Niestety ekipy palą tam np. stare płyty paździerzowe - informuje nasza Słuchaczka. Firma wykonująca prace została pouczona mówił rzecznik miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Andrzej Kus.

W nocy ze środy na czwartek kilka osób jeździło po lodowisku na Placu Orła Białego - pisze nasza Słuchaczka. Czy ktoś pilnuje lodowiska? Naszym gościem będzie rzeczniczka miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia Małgorzata Miszczuk.

Nasz stały Słuchacz pan Piotr był w Międzyzdrojach - niestety nie mógł wejść na Kawczą Górę. Kiedy schody zostaną wyremontowane, dlaczego to tak długo trwa? Naszym gościem będzie zastępca dyr. Wolińskiego Parku Narodowego Stanisław Felisiak.

Kilka miesięcy temu rozpoczął się remont tzw. witaczy, m.in. przy drodze krajowej nr 10. Nadal jednak nie ma tam napisów. Dlaczego? Naszym gościem był rzecznik Szczecińskiej Agencji Artystycznej Robert Grabowski.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Szczecińscy radni przegłosowali uchwałę w sprawie wydłużenia o dwa miesiące terminu uiszczenia tzw. opłaty przekształceniowej. Sprawa dotyczy kilkudziesięciu tys. mieszkańców Szczecina. Naszym gościem była Sylwia Cyza - Słomska z biura prasowego Urzędu Miasta.

Szczeciński Zakład Usług Komunalnych w niektórych miejscach nie grabi liści - chce w ten sposób chronić jeże. A co z pasożytami i grzybami, które mnożą się właśnie w stertach liści - pyta się nasza Słuchaczka. Naszym gościem była kierownik Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta w Szczecinie Barbara Stępień.

Przedłuża się remont ulicy Hożej. Kiedy się skończy? Naszym gościem był rzecznik miasta ds. inwestycji Piotr Zieliński.

Trwa przedświąteczna gorączka, czy policja i leśnicy notują kradzieże choinek, czy to przestępstwo odchodzi do lamusa? Naszymi gośćmi byli kierownik sekcji konnej w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie podkom. Agnieszka Kacprzak z komendy i Mateusz Bzdęga z Nadleśnictwa Kliniska.

Chciałoby się powiedzieć, że dzień bez śmieci na ulicy to dzień stracony - ale naprawdę nie chcemy. Kolejny przykład z Al. Powstańców Wielkopolskich nadesłany przez pana Bogumiła.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Dlaczego na węźle Łękno prowadzone są prace w nocy np. o 2-giej czy 3 - pisze nasza Słuchaczka. Naszym gościem był rzecznik miasta ds. inwestycji Piotr Zieliński.

Wandal "podpisał się" na boku jednego ze szczecińskich dźwigozaurów. Koszt zamalowania napisu to 10 tys. zł. Naszym gościem była rzeczniczka miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia Małgorzata Miszczuk.

Nasza Słuchaczka od kilku lat zmaga się z uszkodzonym piecem kaflowym. Urządzenie jest w mieszkaniu komunalnym. Naszym gościem był rzecznik miasta ds. mieszkalnictwa Tomasz Klek.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Napisała do nas mam jednej ze studentek Uniwersytetu Szczecińskiego: "W roku akademickim 2019/2020 zaczęło obowiązywać nowe brzmienie art. 93 Ustawy o szkolnictwie wyższym. Chodziło o ograniczenie okresu pobierania świadczeń do 6 lat. W art. 93 ust. 2 pkt 1 Ustawodawca nie zawarł uregulowań, nie określił w jaki sposób i od jakiego momentu należy liczyć 6-letni okres "przysługiwania" świadczeń."
Naszym gościem była Katarzyna Buczek z sekcji ds. stypendium uczelni Katarzyna Buczak.

Trwa przyjmowanie wniosków do programu "Czyste powietrze". O zasadach udzielania dofinansowania mówiła kierownik Zespołu ds. Obsługi Osób Fizycznych w WFOŚiGW Beata Lendner.

Telefony rano i wieczorem, prośby i groźby - tak często wygląda ściąganie długów przez firmy windykacyjne. Te jednak często kupują przeterminowane wierzytelności. Kiedy mamy do czynienia z nękaniem? Czy firmy windykacyjne zawsze działają zgodnie z prawem? Naszym gościem był Jakub Turkiewicz z QLegal Adwokaci i Radcowie Prawni w Szczecinie.

"Od nowego roku za nieprzerejestrowanie kupionego samochodu w ciągu 30 dni od zakupu, urząd może obciążyć nas karą do 1000 zł. Czy szczecińskie urzędy planują w związku z tą ustawą usprawnić możliwość rejestracji pojazdu?". Na to pytanie naszego Słuchacza, pana Mateusza odpowiadał zastępca wydziału spraw Obywatelskich w Urzędzie Miasta w Szczecinie Piotr Gonerko.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Co z budową kolejnych etapów śródmiejskiej obwodnicy? Na to pytanie naszego Słuchacza odpowiadał rzecznik miasta ds. inwestycji Piotr Zieliński.

Nasi Słuchacze mają sporo pytań nt. nowego rozkładu jazdy pociągów. Ponownie naszym gościem był dyrektor zachodniopomorskiego oddziału Przewozów Regionalnych Andrzej Chańko.

Problem odbioru starych części samochodowych (a właściwie ich braku) wciąż wywołuje zainteresowanie Słuchaczy. Naszymi gośćmi byli Jacek Gogacz prowadzący stację rozbiórki pojazdów oraz ekspert ds. ekologii Sławomir Brzózek.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Wandale nie próżnują, nie oszczędzają nawet wykonanych przez dzieci świątecznych rysunków, które Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe "Dąbie" umieściło w swoich autobusach. Nie będziemy dla przyzwoitości publikować zdjęć. Naszym gościem była rzeczniczka ZDiTM Hanna Pieczyńska.

Co zrobić ze starym zderzakiem samochodowym czy wykładziną? Okazuje się, że nie można tego zawieźć do ekoportu. Naszym gościem będzie dyr. wydziału gospodarki komunalnej w Urzędzie Miasta w Szczecinie Paweł Adamczyk.

Nasza Słuchaczka około południa była na szczecińskim świątecznym jarmarku - niestety stoiska były zamknięte. Naszym gościem był rzeczniczka spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia Małgorzata Miszczuk.

Sporo zmian czeka pasażerów PKP od 15 grudnia - wtedy wchodzi w życie nowy rozkład jazdy. Naszym gościem był dyr. zachodniopomorskiego oddziału Przewozów Regionalnych Andrzej Chańko.

Powracając natomiast do tematu jedzenia w szpitalu - otrzymaliśmy zdjęcia jedzenia z placówki w Szwecji.
1234567