Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
Pszczoły
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Dziś rano przed jedną ze szczecińskich szkół na prawobrzeżu Szczecina obnażał się mężczyzna. Sprawą zajmuje się policja. O całej sytuacji mówiła nadkom. Anna Gembala z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

W audycji powróciliśmy do sprawy martwego dzika, który przez wiele tygodni leżał w Strudze Przęsocińskiej w Parku Leśnym Mścięcino.

Ulewy regularnie przechodzą nad naszym regionem. Co w przypadku gdy nasze auto, zaparkowane prawidłowo zostanie zalane? Czy jest szansa na odszkodowanie i kto ma je wypłacić? Naszym gościem był radna prawny mec. Cezary Orłowski.

Napisali do nas mieszkańcy bloków przy ul. 9 Maja - spółdzielnia chce wybudować w pobliżu swojej siedziby parking: "pół tego placu zabrano kilka lat wcześniej i tam powstał parking płatny i SM Kolejarz obiecywał lokatorom, że druga część placu zostania zrewitalizowana lub powstanie tam strefa wypoczynku dla osób starszych. Do tej pory plac był pokryty asfaltem i korzystały z niego dzieci rysując kredą, grając np. w badmintona lub ucząc się jeździć na rowerkach czy hulajnogach". Naszym gościem był prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej "Kolejarz" Mirosław Bajzert.

Rój pszczół "odwiedził" dziś okolice ul. Łokietka w Szczecinie - filmik wysłał nam stały Słuchacz, pan Jacek.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Pan Grzegorz zwrócił uwagę na ceny za parkowanie przy Fabryce Wody - 10 zł za godzinę (pierwsze pół godziny gratis). Nasz Słuchacz, który mieszka aktualnie w okolicy Stuttgartu zwrócił uwagę, że tam parkowanie przy aquaparku kosztuje 3 euro za cały dzień. Naszym gościem był rzecznik miasta ds. inwestycji Piotr Zieliński, którego zapytaliśmy także o datę zakończenia przebudowy Al. Wojska Polskiego - będzie kolejne opóźnienie.

Dwa pytania do dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie Michała Żubera - kiedy rozpoczną się prace przy budowie ścieżki rowerowej Wisełka - Międzyzdroje oraz modernizacja starej "10" na odcinku "węzeł Kobylanka" - centrum Kobylanki?

Czy fontanna przy Teatrze Pleciuga będzie działać? Naszym gościem był kierownik działu administracyjno-gospodarczego w Teatrze Lalek "Pleciuga" Dariusz Rychlik.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
W audycji powróciliśmy do tematu zalań m.in. na ul. Drozdowej, Derdowskiego i Łukasińskiego w Szczecinie. Naszym gościem był dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Michał Durka.

Nasza Słuchaczka zaparkowała na 8 minut przed szkołą, nie miała jednak wymaganego "zegara" i otrzymała karę. Naszym gościem był rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne Wojciech Jachim.

Nasz Słuchacz kupił towar, był już trzykrotnie naprawiany, dlatego chce go oddać i żąda zwrotu pieniędzy. Sprzedawca jednak na to się nie zgadza. Czy ma rację? Naszym gościem była Longina Kaczmarek, Miejski Rzecznik Konsumenta w Szczecinie.
Zaprasza Janusz Wilczyński
W Bydgoszczy, Rzeszowie czy Wrocławiu miejskie fontanny działają już od kilku tygodni, w Szczecinie dopiero od połowy czerwca. Naszym gościem był szczeciński przewodnik Robert Abelite.

Trwa budowa S3 na odcinku Troszyn - Świnoujście. Gdzie będą tzw. MOP-y, czyli Miejsca Obsługi Podróżnych? Czy na MOP-ie w Przybiernowie będzie stacja benzynowa? Naszym gościem był rzecznik szczecińskiego oddziału GDDKiA Mateusz Grzeszczuk.

Napisała do nas Słuchaczka w sprawie poruszania się aut na Cmentarzu Centralnym: "dlaczego na cmentarzu obowiązuje strefa ruchu zamiast na przykład 'strefy zamieszkania", która to strefa daje bezwzględne pierwszeństwo pieszym i pozwala na korzystanie z całej szerokości drogi? Skoro został tam dopuszczony ruch samochodów dla osób posiadających przepustki, to dlaczego piesi odwiedzający groby muszą uciekać przed samochodami na pobocza lub nawet chować się między grobami żeby nie zostać potrąconym? Cmentarz Centralny - miejsce refleksji i zadumy jest obecnie miejscem, gdzie osoby piesze są notorycznie "rozjeżdżane" przez samochody, które wg przepisów mają obecnie na cmentarzu pierwszeństwo, bo jest wprowadzona 'strefa ruchu'". Naszym gościem był Arkadiusz Kuzio z Akademii bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

"W związku z rozpoczynającym się sezonem koszenia traw prosimy o jej bieżące sprzątanie i usuwanie z poboczy, zwłaszcza w pasie drogowym. Następstwem nieodpowiedniego połączenia działalności człowieka z przyrodą może być brak możliwości odbioru wód opadowych przez wpusty deszczowe, co może powodować lokalne podtopienia" - apeluje szczeciński ZWiK. Naszym gościem była rzeczniczka spółki Hanna Pieczyńska.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Temat zalanych ulic m.in. Łukasińskiego, Drozdowej i Derdowskiego powraca niemal co roku. Naszymi gośćmi byli szczecińscy radni z komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Mobilności, Ochrony Klimatu i Zwierząt Andrzej Radziwinowicz z KO oraz Marek Duklanowski z PiS.

W bloku przy ul. Łuczniczej bez zmian - piszą nasi Słuchacze. Chodzi o kobietę i mężczyznę, którzy regularnie śpią na klatce, urządzają imprezy - są po prostu uciążliwi. Naszym gościem był kierownik Administracji Osiedla Książąt Pomorskich w Spółdzielni "Wspólny Dom" w Szczecinie Tomasz Luleczka.

Naszym gościem był też dyrektor marketingu i PR w BLIKU Krzysztof Ziewiec - a chodzi o taką sprawę: "wielokrotnie wykonywałem takie przelewy, niestety raz się pomyliłem z numerem telefonu. Chciałam to "odkręcić", ale jak się okazuje to nie takie proste. Po dwóch pismach do banku otrzymałem dane osoby, która otrzymała pieniądze. I bank mi napisał, że dalej mogę dochodzić roszczeń na drodze sądowej. Nie chodzi o jakąś wielką kwotę, ale szkoda, że człowiek na końcu zostaje sam ze swoim problemem".
Zaprasza Janusz Wilczyński
Na ul. Duńskiej wciąż wisi baner wyborczy - naszym gościem była rzeczniczka Straży Miejskiej w Szczecinie Joanna Wojtach, która mówiła też o przepisach dot. wprowadzania psów na place zabaw.

Sprawa napełniania butli z gazem wywołała sporo komentarzy - naszym gościem był rzecznik Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej st. kap. Franciszek Goliński.

Wczoraj wieczorem deszcz padał m.in. na szczecińskim Pogodnie - zalało m.in. fragment ul. Łukasińskiego i Drozdową. Naszymi gośćmi byli przewodnicząca Rady Osiedla Krzekowo - Bezrzecze Joanna Pieciukiewicz oraz nasz Słuchacz, pan Jacek, który napisał do nas maila: "w miejscu powstawania zalań droga nie ma żadnego odwodnienia, nie jesteśmy także włączeni do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Uważamy, że miasto nie dostrzega problemu, jak to jest, że żyjąc w XXI wieku są tereny miejskie które nie są włączone do sieci kanalizacyjnej i nie są wyposażone w kanalizację deszczową".

Trwają prace nad wprowadzeniem tzw. bonu energetycznego. Naszym gościem był wiceprezes ds. technicznych i szkoleniowych Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska Pv Robert Maczionsek.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Instalacje Szczecińskiej Energetyki Cieplnej przy skrzyżowaniu ulic Niedziałkowskiego i Monte Cassino coś nie mają szczęścia. Już kilkukrotnie w ostatnich miesiącach były tam awarie - ostatnia dziś. Naszym gościem była rzeczniczka SEC Danuta Misztal.

Nasi Słuchacze informują, że na Cmentarzu Zachodnim groby osób, które były pod opieką MOPRu są w opłakanym stanie. Naszym gościem był Paulina Łątka z biura prasowego szczecińskiego magistratu. Pani Paulina powie też, czy można otwierać bramy Cmentarza Centralnego wcześniej niż o 7 rano.

We wtorek wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała spotkał się ze zwolennikami i przeciwnikami utworzenia na Międzyodrzu parku narodowego. Naszym gościem był wójt Widuchowej Paweł Wróbel.

Program "Profilaktyka 40 Plus" cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem. Naszym gościem była rzeczniczka zachodniopomorskiego oddziału NFZ Małgorzata Koszur.

Napisał do nas stały Słuchacz: "przy wylocie z ul. Wielkopolskiej w Al. Jana Pawła II (przy rektoracie US) żółty znak ustąp pierwszeństwa jest niemal niewidoczny, zasłonięty przez gałęzie rosnącego przed nim drzewa. Stwarza to poważne zagrożenie dla kierowców jadących aleją Jana Pawła II. Mają oni pierwszeństwo przejazdu przed jadącymi ul. Wielkopolską, gdy nie działa sygnalizacja świetlna. W tym miejscu jest ona
prawdopodobnie adaptacyjna i poza godzinami szczytu na sygnalizatorach jest tylko pomarańczowe pulsujące światło. Kierowcy wyjeżdżający z Wielkopolskiej nie widzą znaku i mogą myśleć, że wciąż są na drodze z pierwszeństwem (bo chwilę wcześniej Wielkopolska ma pierwszeństwo przed Wąską i Śląską)
".
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Trwa przebudowa torowisk w wielu miejscach Szczecina - kiedy zostanie przywrócony zostanie ruch tramwajów przez ulicę Mickiewicza i Al. Bohaterów Warszawy? Naszym gościem był rzecznik Tramwajów Szczecińskich Wojciech Jachim

Idzie sezon wakacyjny, tymczasem na S3 na odcinku między Troszynem a Świnoujściem nadal toczą się prace. Kiedy koniec utrudnień? Naszym gościem był rzecznik szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad Mateusz Grzeszczuk.

W audycji powrócimy do sprawy parkowania i eksploatacji kamperów - naszym gościem była prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska.

Napisała do nas Słuchaczka z Pogodna w sprawie jednej z posesji na ul. Wieniawskiego. Rosną tam drzewa, których gałęzie wychodzą na chodnik": "dawniej chodnik szerokości ok. 1,70 m, obecnie pozostało ok. 0,50 m ( jedna płyta chodnikowa). Jeśli na części chodnika stanie samochód, to piesi nie mają jak przejść i muszą zejść na jezdnię". Naszym gościem była rzeczniczka Straży Miejskiej Joanna Wojtach.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Wczoraj zadzwonił do nas Słuchacz informując, że nie można nigdzie nabić butli z gazem, używanej np. w kamperze czy na jachcie. Problem potwierdzili nasi goście prezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Marcin Raubo i prezes Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu Michał Szeftel.

Dziś rolnicy zablokują Szczecin - w audycji relacja na żywo z Wałów Chrobrego naszego redakcyjnego kolegi Adama Wosika.

Nasz Słuchacz kupił bilet na sobotnie imprezy w ramach Juwenaliów. Niestety odwołano występ Darii Zawiałow, a dla naszego Słuchacza to był priorytet i główna gwiazda. Chciał zwrócić bilet, ale okazało się to niemożliwe. Naszym gościem był zastępca Miejskiego Rzecznika Konsumenta w Szczecinie Łukasz Peryt.

Nasi Słuchacze zastanawiają się nad jakością wod z ulicznych pomp, tzw. "berlinek". Naszym gościem była rzeczniczka ZWiK Hanna Pieczyńska.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Kiedy naprawiona zostanie studzienka na ul. Gdańskiej? Z tego powodu jeden pas nitki wjazdowej do centrum Szczecina jest zajęty od ub. środy. Naszym gościem była rzeczniczka ZWiK Hanna Pieczyńska, która mówiła też o wyłączeniu wody w rejonie ulicy Wroniej.

Idą upały - kosić czy nie kosić trawy, nasi Słuchacze pytają m.in. o "zarośnięte" Pomorzany? Naszym gościem był właściciel gospodarstwa ogrodniczego, ekspert naszej audycji "Akademia Działkowca" dr Krzysztof Wraga.

W audycji kontynuowaliśmy temat wizyt u lekarzy specjalistów, które się nie odbyły, bo pacjent nie przyszedł a wcześniej o tym nie powiadomił. Naszym gościem była rzeczniczka szczecińskiego oddziału NFZ Małgorzata Koszur.

W audycji także o nakrętkach z butelek plastikowych, które zgodnie z nowymi unijnymi przepisami, muszą być na stałe przymocowane - jest na ten temat sporo kontrowersji. Naszym gościem była Joanna Kądziołka z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.
1234567