Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
Pan Piotr zwrócił uwagę na pewną studzienkę przy w okolicach wiaduktu, przy ul. Milczańskiej w Szczecinie: "w czerwcu za pomocą aplikacji Alert zgłaszałem uszkodzoną studzienkę, niestety do tej pory nie została ona naprawiona. W obecnej sytuacji śniegu potrafiącego skutecznie maskować miejsce niebezpieczne dla przechodniów".

Zaprasza Janusz Wilczyński
Dziś kontynuowaliśmy dwa poruszane wcześniej tematy. Pierwszy benzyna E10, która ma zastąpić od 1 stycznia "klasyczną" benzynę - naszym gościem był dr inż. Robert Pełech z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.

Kontynuujemy temat opłat miejscowych i uzdrowiskowych - czym się różnią, czego możemy wymagać po jej uiszczeniu? Naszymi gośćmi były radna Rady Miasta Świnoujścia, dyrektor Sanatorium Uzdrowiskowego Energetyk w Świnoujściu, była zastępca Prezydenta tego miasta Joanna Agatowska oraz radczyni prawna w fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi Kamila Drzewicka.
Zaprasza Janusz Wilczyński
W sobotę w Nadleśnictwie Nowogard znaleziono rannego wilka, zwierzę najprawdopodobniej zostało postrzelone podczas polowania, mimo udzielonej pomocy nie przeżyło. Naszym gościem był Michał Kudawski z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt działający przy Dzikiej Ostoi, który brał udział w akcji ratunkowej.

Od początku 2024 r. w naszym kraju sprzedawane będzie benzyna E10, która może zawierać do 10 proc. biokomponentów. Naszym gościem był prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś.

W piątek potwierdzono w Polsce blisko 2,5 tysiąca nowych zakażeń koronawirusem. Według ekspertów są to dane niedoszacowane, bo nie ma już powszechnego testowania i chorych może być kilkukrotnie więcej. Naszym gościem był wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Zbliża się sezon zimowych wyjazdów w góry - niestety często turystyczne miejscowości borykają się z nadmiernym smogiem. Gdzie to sprawdzić? Naszym gościem był Jarosław Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

W audycji powróciliśmy do sporu o pieniądze pomiędzy zachodniopomorskim NFZ, a szpitalem przy Unii Lubelskiej w Szczecinie. Naszym gościem był dyrektor Departamentu Prawnego Rzecznika Praw Pacjenta Paweł Grzesiewski.

8 nowych ptasich bufetów pojawi się w Szczecinie - mamy listę: park im. Jana Kasprowicza - jeziorko Rusałka, Jezioro Słoneczne, Staw Brodowski, Bulwar Piastowski nad Odrą, Rubinowy Staw, Staw w Parku Brodowskim, dwa na Jasnych Błoniach. Jeśli ktoś ma pomysł na kolejne miejsca - o informacje prosi Marzena Białowolska-Barnyk z Fundacji Dzikich Zwierząt Marzeny Białowolskiej.

Mamy ocieplenie klimatu czy nie? To pytanie powraca niczym bumerang przy niskich temperaturach. Naszym gościem była dendroklimatolog dr hab. Anna Cedro, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.

Dziś w Szczecinie rusza Jarmark Bożonarodzeniowy. Stoiska ustawione są pomiędzy Aleją Kwiatową, a Placem Lotników oraz - nowość w tym roku - w Alei Wojska Polskiego. Naszym gościem była rzeczniczka spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia Celina Wołosz.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Oświadczenie szpitalaStanowisko ZOW NFZ
Napisał do nas Słuchacz: "godz. 10 rano, dzwonek do domofonu. - Gazownia - słyszę, otwieram. Stoi jeden facet w roboczym ubraniu, z jakimś zeszytem i mówi: - Kończy się panu termin gazomierza, wymiana za darmo, chce pan? Patrzę na niego, a on: - To co, możemy wchodzić?!? I tu mnie tknęło: Teraz?! A jakąś legitymację pan ma? A on z tego zeszytu swojego wyjął mi karteczkę (ćwiartka A4) (załączam fotkę), dał mi i mówi: - Pan dzwoni, można też się umówić. Słowem - przekręt (moim zdaniem)". Tyle mail. Wszystko jest w porządku - zapewniał rzecznik polskie Spółki Gazownictwa Grzegorz Cendrowski.

10 grudnia wchodzi w życie nowy rozkład jazdy, niestety bezpośrednich pociągów Szczecin - Warszawa jest tylko kilka. Naszym gościem był rzecznik PKP Intercity Cezary Nowak.

Szpital przy Unii Lubelskiej w Szczecinie odwołuje operacje - powód - wyczerpanie limitów. Naszym gościem była dr Dobrawa Biadun – ekspert ds. służby zdrowia, specjalista w zakresie prawa medycznego. Publikujemy oświadczenia w całej sprawie zarówno NFZ jak i szpitala.

Zima zaskoczyła drogowców, czy nie? Zdania naszych Słuchaczy są podzielone. A pan Waldemar zauważył, że na drodze Szczecin - Stargard praca wre, aż iskry lecą.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Przejazd pod głównym wiaduktem kolejowy w Stargardzie znów zamknięty - kierowcy nie mogą przejechać ulicą Szczecińską i Wyszyńskiego. Dlaczego znów kierowcy mają problemy? Naszym gościem był Bartosz Pietrzykowski z PKP PLK.

W Szczecinie jest coraz więcej PAT-ów, czyli pasów autobusowo - tramwajowych. Gdy autobus z niego zjeżdża w "normalną" drogę, kto ma pierwszeństwo? Naszym gościem był Arkadiusz Kuzio z Adademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Od ponad roku w Szczecinie działają tzw. ptasie bufety, czyli metalowe skrzynki z których można pobrać karmę dla kaczek, łabędzi czy wróbli - by nie karmić ich chlebem. Czy pomysł się sprawdza, czy będą kolejne ptasie bufety? Naszym gościem była Marzena Białowolska-Barnyk z Fundacji Dzikich Zwierząt Marzeny Białowolskiej.
Ulica Drozdowa
Zaprasza Janusz Wilczyński
Mieszkańcy ul. Drozdowej w Szczecinie mają spore problemy z zalewaniem ulicy - informuje pan Bogusław, który był dziś naszym gościem. Jak to wygląda - przedstawia filmik.

Jak rozwiązać problem spadającego lodu z dachów naczep tirów? czy i gdzie są specjalne rampy, które to umożliwiają? Naszymi gośćmi byli rzecznik szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad i Aleksander Milewski z firmy transportowa Norsped i Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych.

W audycji powróciliśmy do sprawy myśliwych i różnych złych praktyk, o których nas informują Słuchacze. Naszym gościem był Mariusz Bułtowicz ze stowarzyszenia pro bono do wspierania i pomocy członkom Polskiego Związku Łowieckiego i pełnomocnik Koła Łowieckiego Basior w Szczecinie.

18 listopada otwarto bazę rodzin akcji Szlachetna Paczka. Jak pomóc potrzebującym? Naszym gościem była wolontariuszka Monika Szczepanik ze Stowarzyszenia Wiosna organizatora akcji. Więcej szczegółów: https://www.szlachetnapaczka.pl/ .
Zaprasza Krzysztof Kukliński
W ub. tygodniu trzy razy wyłączono dostawy prądu w Centrum Wodnych "Laguna" w Gryfinie, ze względów bezpieczeństwa trzeba było zarządzić ewakuację. Naszym gościem była dyrektor Centrum Edyta Zart.

Kilka spraw dot. organizacji ruchu w Szczecinie - m.in. o cykle świateł na skrzyżowaniu ul. Sczanieckiej i E. Plater oraz na przejściu na ul. Mieszka I. Naszym gościem był kierownik zespołu ds. organizacji ruchu w UM Szczecin Marcin Charęza, który oceniał też zmiany organizacji na Al. Wyzwolenia.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Nasz Słuchaczka narzeka na utrudnienia związane z przebudową ul. Wielkopolskiej w Szczecinie. Naszym gościem był rzecznik miasta ds. mieszkalnictwa Tomasz Klek, który mówił też o opóźnianiach przy budowie Mediateki na prawobrzeżu.

To nie jest dobra wiadomość m.in. dla mieszkańców ul. Kolumba - termin zakończenia prac modernizacji ulicy przesunięto na połowę 2025 r. Naszym gościem był wiceprezes ZUE, spółki odpowiedzialnej za prace Marcin Wiśniewski.

Temat wszawicy m.in. w szkołach wciąż wywołuje komentarze. Jaką role ma w tutaj "sanepid"? Naszym gościem był Paweł Mayko z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Szczecinie.

Coraz więcej przypadków zachorowań na covid-19. Czy może dojść do powrotu pandemii? naszym gościem była specjalista mikrobiologii lekarskiej dr n. med. Joanna Jursa – Kulesza.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i sezon na karpie. Jak kupić dobrą rybę? Naszym gościem był prezes zarządu Organizacja Producentów Polski Karp Sp. z o.o. Paweł Wielgosz.

Trwa budowa S3 na odcinku Troszyn - Świnoujście, nasi Słuchacze informują nas o utrudnieniach na odcinku między Dargobądzem i Międzyzdrojami. Naszym gościem był rzecznik szczecińskiego oddziału GDDKiA Mateusz Grzeszczuk.

W audycji sprawdziliśmy na jakim etapie jest realizacja jednego z pomysłów w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022 "Rynek dla Podjuch wraz z przestrzenią kulturalno-rekreacyjną". Naszym gościem był członek Rady ds. Budżetu Obywatelskiego Miasta Szczecin, były radny Osiedla Podjuchy Jarosław Warchoł.
1234567