Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
Zaprasza Janusz Wilczyński
Napisała do nas mieszkanka jednego z bloków w Stargardzie: "ostatnio przyszło do mnie 3 panów ze spółdzielni i kazali mi wymienić kran w łazience, który ma wpływ na działanie w innym mieszkaniu" - dochodzi do zakłóceń w przepływie i niektórzy zamiast ciepłej wody mają zimną i odwrotnie. Jak to w ogóle jest możliwe? Naszym gościem była z-ca prezesa ds. technicznych w Spółdzielni Mieszkaniowej w Stargardzie Ewa Pilarczyk.

W audycji powróciliśmy do sprawy budowy wind w blokach, które takich urządzeń nigdy nie posiadały - naszym gościem był zastępca prezesa ds. eksploatacji w Spółdzielni Mieszkaniowej "Dąb" w Szczecinie Mariusz Słowakiewicz.

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poszukuje ratowników - naszym gościem był prezes Zachodniopomorskiego WOPR Apoloniusz Kurylczyk.

Wczoraj poruszany temat paragonów ma wiele wątków - m.in. ekologiczny. Niektóre sieci rezygnują z papierowych wersji, ponadto jak się okazuje sam paragon pokrywany był kiedyś substancjami szkodliwymi dla zdrowia. Naszym gościem była prezeska Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste Joanna Kądziołka.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Kilka pytań do rzeczniczki Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie Hanny Pieczyńskiej: o jakość wody na Os. Bukowym, o ołowiane rury, które jeszcze są w Szczecinie, o bałagan przy siedzibie spółki przy ul. Boryny oraz o zapadniętą jezdnię przy studzienkach na ul. Wielkiej Odrzańskiej - to temat nadesłany przez pana Jakuba.

Zdarza się, że sklepowe paragony nie zawierają pełnych informacji, ciężko je odszyfrować, są też zbyt ogólne, np. jest tylko opis "obuwie" czy "warzywa". Na ten temat rozgorzała na antenie długa dyskusja ze Słuchaczami. Naszym gościem była Longina Kaczmarek, Miejski Rzecznik Konsumentów w Szczecinie.

Napisał do nas także stały Słuchacz: "ostatnio spotkałem się z rodziną ze Śląska, która mieszka na 4-tym piętrze w 4-piętrowymn bloku. Rozmawialiśmy o tym, jak ich wspólnota toczy boje ze spółdzielnią by zainstalować w budynku windę. Mieszkania otrzymali wiele lat temu, teraz są już na emeryturze i coraz większym problemem dla nich i ich znajomych jest wdrapywanie się na 4 piętro. Winda mogłaby powstać, mieli już wstępne wyceny i projekty. O dziwo zgodzili się też sami lokatorzy, by podnieść składkę na fundusz remontowy o ponad 200 procent. Okazało się też, że jest możliwość wzięcia kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego z oprocentowaniem poniżej 0,5%. Prezes spółdzielni jednak robiła sporo problemów, m.in. mówiła, że jak jeden blok wybuduje windę, to inni też będą chcieli. Dodatkowym problemem jest to, że ze względów konstrukcyjnych windę można wybudować jedynie od strony wejścia na klatkę, tak by wejście było na tzw. półpiętrze. Ale to jest do zaakceptowania. Ciekaw jestem jak to wygląda w Szczecinie, czy ktoś już podchodził do tego tematu - przecież np. na prawobrzeżu jest wiele takich bloków, zasiedlonych w latach 80, gdzie ich lokatorzy stali się seniorami. I czy jedynym rozwiązaniem dla nich jest po prostu przeprowadzka?". Naszym gościem był zastępca prezesa ds. Eksploatacji w Spółdzielni Mieszkaniowej "Dąb" w Szczecinie Mariusz Słowakiewicz.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
W audycji powróciliśmy do sprawy parkowania - w Szczecinie jest wiele miejsc, gdzie parking jest tuż przy skrzyżowaniu oraz przejściu dla pieszych i nie ma ustawowych 10 metrów odległości - np. przy ul. Bł. Królowej Jadwigi. Naszym gościem był Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Nasz Słuchacz korzysta z saun w Fabryce Wody, są one czynne od godz. 12, niestety o tej godzinie jak twierdzi są one jeszcze nie rozgrzane. Naszym gościem był rzecznik aquaparku Piotr Zieliński.

Kilka pytań do rzecznika Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie Kacpra Reszczyńskiego - jakość uzupełniania ubytków na ul. Derdowskiego i Ku Słońcu oraz wykonanie oznakowania poziomego na ul. Stołczyńskiej.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Kilka tematów dot. Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie - zanieczyszczona woda na Gumieńcach, nowy program edukacyjny dla przedszkolaków „Przyjaciele wody” oraz naprawa studzienek kanalizacyjnych. Naszym gościem była rzeczniczka spółki Hanna Pieczyńska.

Olbrzymie kolejki w starostwie w Goleniowie, nasi Słuchacze mają problem z rejestracją aut. Naszym gościem była sekretarz Powiatu Goleniowskiego Anna Stępień-Buryszek.

Napisał do nas pan Roman: "przesyłam zdjęcia z okolic dworca PKP przy ul. Owocowej. Nie jest to najlepsza wizytówka dla miasta. Może postawić kosz na śmieci i przenośną toaletę, bo ludzie zrobili z tego miejsca toaletę i śmietnik?". Naszym gościem była rzeczniczka Straży Miejskiej w Szczecinie Joanna Wojtach.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Ministerstwo infrastruktury chce obniżyć wiek uprawniający do posiadania prawa jazdy. Zmiany zakładają, że 17-latkowie będą dopuszczeni bez dodatkowych formalności do egzaminów na prawo jazdy kategorii „B”. Z pomocą przychodzą testy psychologiczne, które mogłyby ułatwić kursantom zrozumienie niektórych kwestii i zwiększenie ich pewności siebie. O tym czy to dobry pomysł mówił na naszej antenie Marek Konkolewski, pełniący obowiązki zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego, były policjant i ekspert w zakresie problematyki bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W audycji także o sprawie ul. Dębowej w Dobrej Szczecińskiej. W dniu wczorajszym kolejny raz miał miejsce wypadek z udziałem samochodu i dzikiego zwierzęcia. Jak informuje nas nasza słuchaczka, co najmniej kilkanaście razy w roku dochodzi do takich zdarzeń. Spowodowane jest to tym, że kierowcy poruszają się po tej drodze powiatowej ze znacznym przekroczeniem dozwolonej prędkości. Mieszkańcy często zgłaszają ten problem policji, jednak nie odnosi to żadnych skutków. Oprócz wypadków z udziałem zwierząt kierowcy wjeżdżają w ogrodzenia, słupy energetyczne i drzewa. Głos w tej sprawie zabrał na naszej antenie zastępca wójta gminy Dobra Szczecińska - Paweł Malinowski.

Przyszła wiosna a wraz z nią... alergie! Okres wiosenno-letni jest dla alergików najtrudniejszy. Chociaż z pyłkami zmagamy się cały rok, właśnie wtedy przypada najsilniejsze pylenie oraz największa ilość różnych pyłków, które unoszą się w powietrzu. Co teraz pyli? W kwietniu pylą: brzoza, olsza, topola, jesion, dąb, Cladosporium i Alternaria. Jak radzić sobie z katarem, zatkanym nosem, świądem oczu i ich łzawieniem? Na te pytania odpowiedział nasz gość Paweł Gonerko, alergolog.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Napisał do nas pan Jakub: "od wielu miesięcy trwa... a raczej stoi budowa wiat śmietnikowych przy Wielkiej Odrzańskiej. O co chodzi?". Naszym gościem był rzecznik spółki NiOL Wojciech Jachim, który mówił też o braku oznakowaniu poziomego dla bus pasa na ul. Kolumba.

Napisał do nas także pan Piotr: "po rozpoczęciu remontu Trasy Zamkowej i wyłączeniu nitki wjazdowej z ul. Jana z Kolna cały ruch samochodowy skupił się na moście Długim. Powoduje to ogromne poranne korki na lewoskręt. Lewy pas stoi, środkowy pas stoi, bo większość zmienia pas na lewy w ostatnim momencie. Czy nie można dla rozładowania porannych korków wprowadzić z środkowego pasa możliwość skrętu w lewo na most Długi?". Naszym gościem był kierownik referatu ds. organizacji ruchu w Urzędzie Miasta w Szczecinie Marcin Charęza, który mówił też o cyklu świateł na ul. Sosabowskiego oraz organizacji ruchu przy Jeziorze Głębokie.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Napisał do nas pan Jakub: "przez przebudowę Trasy Zamkowej i zamknięte zjazdy kierowcy autokarów wjeżdżają na Stare Miasto i nie mają jak stąd wyjechać! Przesyłam zdjęcia z ulicy Panieńskiej, gdzie autokar ledwo przejechał pod wiaduktem. Potrzebne są żółte tablice informacyjne dla autokarów". Naszym gościem był rzecznik Szczecińskich Inwestycji Miejskich Piotr Zieliński.

Część rodziców dzieci uczęszczających do Żłobka nr 5 "Biedronka" przy ul. Kazimierza Królewicza w Szczecinie nie zgadza się z zarządzeniem dyrekcji - chodzi o zakaz korzystania z placu zabaw po odebraniu dziecka. Naszym gościem była dyrektor placówki Marta Chmielewska.

Plaża w Kołobrzegu będzie cała otwarta dla psów - to efekt interwencji rzecznika Praw Obywatelskich. Naszym gościem był rzecznik Prezydenta Kołobrzegu Michał Kujaczyński.

Na Pogodnie przy ul. Mickiewicza powstaje strefa sportu. O szczegółach mówiła Paulina Łątka z biura prasowego Urzędu Miasta.
Zaprasza Janusz Wilczyński
3 maja pod Sejmem odbędzie się protest pod hasłem "Absurdy polskiego orzecznictwa" - m.in. dotyczący m.in. przyznawania orzeczeń tylko na kilka lat osobom z chorobami genetycznymi, np. z zespołem Downa. Naszym gościem była organizatorka akcji Karolina Skrzypczyk.

Nasz Słuchacz ma 80-letniego sąsiada, który potrzebuje aby mu codziennie przynieść obiad ze stołówki. Gdy zadzwonił do szczecińskiego MOPR, to powiedziano mu, że to usługa płatna. To nie jest reguła - naszym gościem był rzecznik miasta ds. pomocy społecznej Maciej Homis.

Napisał do nas Słuchacz, który otrzymał wezwanie od Straży Miejskiej za parkowanie w pobliżu skrzyżowania ulic Śmiałego i Mickiewicza: "argument Straży to odległość 10 metrów od skrzyżowania. Wiem, być może źle zaparkowałem, ale konia z rzędem temu, kto mi wytłumaczy jak liczyć te 10 metrów? Na skrzyżowaniu Mickiewicza i Śmiałego są tzw. przejścia sugerowane. W internecie jest tyle opinii, że można się mocno pogubić. A jak tak się mocniej zastanowić, to w Szczecinie jest sporo w cudzysłowie legalnych miejsc w ramach strefy płatnego parkowania, które są bliżej niż 10 metrów od skrzyżowania pasów. Jak to jest, prawo nie jest równe dla wszystkich, jeśli zapłacę za strefę to nie łamię przepisów, a jak nie zapłacę to przyjeżdża Straż?". Naszym gościem był Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Na Pogodnie ustawiono kilkadziesiąt ławek. Nasza Słuchaczka zwróciła uwagę na bałagan, czy w pobliżu będą ustawione kosze, czy wystarczą te ogólne, uliczne? Naszym gościem był przewodniczący Rady Osiedla Pogodno Marian Adamowicz.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Kilka pytań do rzecznika Fabryki Wody Piotra Zielińskiego: o psujące się szafki, duże ilości buty przed wejściem do aquaparku, a także parkowanie w pobliżu budynku, zamknięty basen sportowy i o procedury dot. zakupu karnetów typu "VIP".

Napisała do nas jedna ze szczecińskich motorniczych: "na zajezdni Pogodno borykamy się z problemem z tramwajami dwukierunkowymi Moderus Beta dot. hamulców m.in. braku informacji o ich stanie na głównym ekranie. Tramwaje dwukierunkowe podczas gwałtownego hamowania natychmiast wpadają w pełny poślizg i motorniczy nie jest w stanie zahamować tramwajem. Chodzi o śliską szynę, tam gdzie innymi tramwajami można się zatrzymać, tak z Moderusem jest duży problem. Próba odblokowania kół nie pomaga, bo od razu blokują się ponownie". Naszym gościem był rzecznik Tramwajów Szczecińskich Wojciech Jachim, który mówił też o planowanych tramwajowych inwestycjach oraz poprawie bezpieczeństwa na tymczasowym przystanku "Szpitalna" (w tym temacie napisał do nas pan Adrian: "barierkami wydzielono pas o szerokości 1,5-2 m, ciężko to dokładnie stwierdzić ale dwa wózki dziecięce się nie wyminą. Pasażerów od ulicy dzieli w sumie tylko wymalowana żółta linia. W godzinach wieczornych kierowcy nie robią sobie nic z remontu i cisną na moje oko powyżej 50 km/h, mimo że jest tam teraz ograniczenie bodajże do 30. Przypominam, że jest to przystanek, na którym codziennie wsiadają setki dzieci wracające z pobliskiej szkoły i przedszkola, matki z małymi dziećmi i wózkami").

Napisał do nas także pan Antoni: "obejrzałem dokument na temat zatopionych pocisków, różnego rodzaju niewybuchów wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego, w materiale pokazane są również jeziora we Francji skażone tymi pierwiastkami, co pokazały również badania tzn. kranówki. I tutaj pytanie - nad J. Miedwie Niemcy mieli poligon torpedowy i jak mówią historycy, tego typu materiału leży sporo zatopionych na dnie jeziora. Czy woda jest badana pod kątem skażenia, właśnie: TNT czyli trotylu, ołowiu, fosforu, i tego typu toksyn?". Naszym gościem był dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i jednocześnie nurek, który pływał w Miedwiu Aleksander Ostasz.
Zaprasza Adam Wosik
Czy mieszkańcy Szczecina gotowi są na zamknięcie kolejnego przejazdu kolejowego ? W najbliższy poniedziałek zamknięty zostanie przejazd kolejowy w ciągu ul. Stolarskiej na Skolwinie. Zamknięty przejazd kolejowy to dla mieszkańców to kolejne utrudnienia w podczas przemieszczania się po mieście . O tym jak długo przejazd na ul. Stolarskiej będzie wyłączony z ruchu i jakie inne przejazdy w Szczecinie w najbliższym czasie planuje zamknąć PKP Polskie Linie Kolejowe mówił na naszej antenie rzecznik spółki Bartosz Pietrzykowski.

Trwa remont wiaduktu w dzielnicy Mścięcino na ul. Asfaltowej w Policach, który polega głównie na wzmocnieniu konstrukcji uszkodzonej podczas pożaru. Ukończono już roboty wymagające nocnych prac budowlanych. Aktualnie realizowane są dzienne prace, które nie wymagają zamknięcia torów kolejowych. Na kiedy planowane jest zakończenie remontu? O tym mówiła Sylwia Turkiewicz ze Starostwa Powiatowego w Policach.

Od 30 lipca 2024 roku trwa budowa mostu nad Żołnierską Strugą na ul. Lubczyńskiej. W związku z tm wprowadzona została nowa organizacja ruchu. Mieszkańcy oraz kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami, ponieważ przejazd przez most został całkowicie zamknięty. W ramach tego przedsięwzięcia wprowadzony został objazd przez ul. Kniewską oraz ul. Goleniowską. Cała inwestycja objeła nie tylko rozbiórkę starego mostu, ale także budowę nowego w tym samym miejscu. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie tłumaczy, te działania są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz poprawy jakości komunikacji w tym rejonie. Planowane zakończenie prac budowlanych oraz przywrócenie przejezdności przez nowy most przewidziane było na koniec marca. Czy tak rzeczywiście się stanie? O tym mówił podczas naszej audycji Kacper Reszczyński z ZDiTM.

Coraz wyższe temperatury w kwietniu? Nic bardziej mylnego. Aktualne prognozy pogody wskazują, że będziemy narażeni na spływy zimna z północy kontynentu. Niskie temperatury dadzą nam się we znaki już w przyszłym tygodniu, ale na tym się nie skończy. W przyszłym miesiącu pojawią się jeszcze dni, kiedy na naszych termometrach zobaczymy zaledwie kilka stopni "na plusie" z ryzykiem przygruntowych przymrozków. Niektóre wyliczenia zapowiadają nawet pojawienie się opadów śniegu z deszczem. Co prognozują mapy pogodowe, czy możemy liczyć na słoneczne, ciepłe dni w nadchodzącym miesiącu i jakiej pogody możemy spodziewać się na tegoroczną Wielkanoc. O tym mówił rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.

Najbliższa niedziela, boisko B3 w Szczecinie, godzina 12:00 - to dzień, który zapisze się na kartach historii nie tylko jako ważne wydarzenie sportowe, ale także jako piękny przykład solidarności i wsparcia dla młodego człowieka w trudnej sytuacji. Tego dnia odbędzie się wyjątkowy mecz charytatywny, który ma na celu pomóc w leczeniu Stasia Jasudowicza. Głównym celem wydarzenia jest pomoc Stasiowi Jasudowiczowi, który zmaga się z poważną chorobą. Mecz charytatywny ma na celu zebranie środków na leczenie chłopca, który wciąż potrzebuje wsparcia, aby walczyć o zdrowie. O wydarzeniu mówiła podczas audycji była piłkarka Emilia Zdunek.
1234567