Wyprzedały się jak świeże bułeczki, ale próżno szukać w internecie ich realnych nabywców. Chodzi o bilety na sektory neutralne na finał Pucharu Polski.
Pierwsze informacje o nieudanych próbach zalogowania się do systemu można było wyczytać w mediach społecznościowych w nocy z środy na czwartek. Sprzedaż ruszyła w czwartek o godzinie 10, o czym Polski Związek Piłki Nożnej poinformował na godzinę przed faktem. W tym czasie logowanie, rezerwacja, a co za tym idzie kupno biletów graniczyło z cudem, o czym informują użytkownicy portalu X.
PZPN poinformował o wyprzedaniu wszystkich wejściówek tego samego dnia, co wywołało kolejne oburzenie wśród internautów, którzy nie mogli nabyć wejściówek. Co ważne, bilety są dostępne na innych stronach, ale poza systemem polskiego związku.
Z odpowiedzi od PZPN-u możemy wyczytać, że doszło do skoordynowanego ataku "botów". Ponadto, problemy techniczne - według związku - są powszechne przy tak dużych wydarzeniach, a jako przykład podano koncerty Quebonafide i Pitbulla.
Bilety pojawiły się do kupienia w internecie poza systemem związku, a ich ceny są zawyżone nawet dziesięciokrotnie, co według polskiego prawa jest naruszeniem przepisów. Dział IT PZPN otrzymał polecenie przygotowania szczegółowego raportu wraz z rekomendacjami rozwiązań, które pozwolą uniknąć takich sytuacji w przyszłości - czytamy w odpowiedzi.
Pełna treść komunikatu Biura Prasowego PZPN Szanowny Panie Redaktorze,
Finał Pucharu Polski na PGE Narodowym cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wyprzedaż całej puli w przeciągu kilku godzin jest naturalną konsekwencją faktu, że zainteresowanie wielokrotnie przewyższało całkowitą pojemność obiektu. W przypadku wydarzeń cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony kibiców, a takim jest również finał Pucharu Polski, bilety zostają bardzo często wyprzedane w ciągu jednego dnia, a nawet kilku godzin.
Niestety tego rodzaju wydarzenia przyciągają uwagę grup, które usiłują zarabiać na nielegalnym procederze odsprzedawania biletów po cenie wyższej niż nominalna. Specjaliści z Działu IT PZPN odnotowali skoordynowane i realizowane na wielką skalę działania typowe dla tzw. "botów" - czyli programów komputerowych naśladujących osobę indywidualną, których zadaniem jest wykonywanie zautomatyzowanych działań w sieci - takich jak np. zakup biletu na popularne wydarzenie.
Przykłady problemów technicznych przy okazji koncertu Quebonafide w Warszawie czy Pitbulla w Krakowie pokazują, że wspomniany proceder jest powszechny i jedynymi sposobami, aby próbować utrudniać takie praktyki jest wdrożenie systemu kolejkowego, co może skutkować również czasowym zawieszaniem systemu sprzedażowego. Niestety całkowite wyeliminowanie tego typu działań jest niezwykle trudne. Żaden system nie jest w stanie automatycznie rozpoznać nabywców biletów i skategoryzować ich na „zwykłych kibiców" oraz „koników", chcących nabyć bilety w celu ich dalszej odsprzedaży po zawyżonych cenach. System przyjmuje wszystkich chętnych, choć w niektórych przypadkach z dużymi utrudnieniami, w naturalnej kolejności logowania.
Dział IT PZPN otrzymał polecenie przygotowania szczegółowego raportu wraz z rekomendacjami rozwiązań, które pozwolą uniknąć takich sytuacji w przyszłości.
Przepraszamy kibiców za powstałe utrudnienia. Podkreślamy, że oficjalna sprzedaż biletów może odbywać się wyłącznie za pośrednictwem dedykowanego serwisu internetowego PZPN (tj. bilety.laczynaspilka.pl). Przypominamy również, że odprzedaż biletów po cenie wyższej niż cena zakupu jest działaniem nielegalnym i stanowi naruszenie art. 133 Kodeksu wykroczeń.
PZPN aktywnie działa w celu doprowadzenia do niezwłocznego zaprzestania tego typu działalności. W przypadku nieskuteczności wezwań, federacja będzie zwracać się do właściwych organów z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie popełnienia wykroczenia z art. 133 § 1 i 2 w zw. z art. 13 Kodeksu wykroczeń, co działo się już wcześniej przy podobnych zdarzeniach. Zachęcamy wszystkich kibiców, by reagowali na podobne przypadki, zgłaszając je telefonicznie lub online – za pośrednictwem portalu: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-przestepstwo.
W kwestiach sprzedaży biletów, PZPN prowadzi także szereg dodatkowych działań uniemożliwiających nielegalne praktyki w kontekście potencjalnej, dalszej odsprzedaży wejściówek w zawyżonych cenach. Wprowadzona została blokada podejrzanych kont zakładanych w serwisie biletowym, blokowane są podejrzane płatności oraz usuwane wzbudzające wątpliwości zamówienia. Niemożliwe jest także opłacenie biletów z zagranicznych kont bankowych oraz przez konta Revolut.
Biuro Prasowe PZPN