Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Wizualizacje tunelu w Świnoujściu. Mat. UM Świnoujście
Wizualizacje tunelu w Świnoujściu. Mat. UM Świnoujście
Za 5 lat do Świnoujścia wjedziemy samochodem tunelem pod Świną. Inwestycja zostanie sfinansowana prawie w całości ze środków unijnych. Jej koszt ocenia się na miliard złotych, z czego 85 procent będzie pochodzić z programu Infrastruktura i Środowisko. Resztę musi wygospodarować miasto.

O połączeniu wysp Uznam i Wolin ze stałym lądem mówi się od 20 lat. Od kilku – z coraz większym zniecierpliwieniem. Bo wyspy nie mają żadnego stałego drogowego połączenia zresztą kraju. A brak stałej przeprawy – czy mostem czy tunelem – to ograniczenie rozwoju miasta i jego gospodarki, a także powód do złorzeczeń dla tysięcy ludzi, przybywających z całego kraju na letni wypoczynek. Stojący w długich kolejkach do przeprawy promowej kierowcy nigdy nie szczędzili gorzkich słów władzom. Problem w tym, że most czy tunel to inwestycja, której miasto samo nigdy nie udźwignie – potrzebna jest pomoc z zewnątrz.

Można byłoby ewentualnie przeprawę promową uznać za dodatkową atrakcję turystyczną, gdyby nie wysokie koszty eksploatacji jednostek, którymi w ubiegłym sezonie letnim przewieziono 2 miliony samochodów. Wysłużone promy za chwilę odmówią posłuszeństwa, a na nowe nie ma środków.
Do rozmowy zaprasza Joanna Skonieczna.
Goście:
  • Marek Młodożeniec - ekspert motoryzacyjny i biegły sądowy w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego;
  • Janusz Żmurkiewicz - prezydent Świnoujścia;
  • Prof. Leon Dorozik - ekonomista, Uniwersytet Szczeciński;
  • Andrzej Lebdowicz - prezes Północnej Izby Gospodarczej w Świnoujściu.
 

Zobacz także

2024-11-21, godz. 13:44 Przed nami Festiwal Czytania Spotkania z autorami i aktorami, czytanie fragmentów książek, wręczenie literackiej nagrody Jantar i wiele innych wydarzeń bez wątpienia zgromadzi tłumy… » więcej 2024-11-21, godz. 13:43 Dyskusja nad obniżeniem składki zdrowotnej Niższe wpływy z tytułu składki zdrowotnej zakładają cztery procedowane w Sejmie projekty dotyczące obniżenia tej daniny. Czy mniejsza składka spowoduje… » więcej 2024-11-21, godz. 13:43 Polityczni nominanci w spółkach Skarbu Państwa Rozłam w koalicji podczas głosowania w podkomisji pracującej ustawa, która ma ograniczyć polityczne nominacje w spółkach Skarbu Państwa. Przepisy zaproponowane… » więcej 2024-11-20, godz. 14:30 Premiera w "Bramie" W Teatrze Brama – premiera. „Wszystko gra” – to interaktywna gra angażująca publiczność. Czy wszystko gra w Goleniowie? » więcej 2024-11-20, godz. 14:29 Jak pomóc Dolnemu Śląskowi? Odwołania pobytów i wycieczek w południowo-zachodniej Polsce – to efekt wrześniowej powodzi. Czy turyści mają po co wrócić na Dolny Śląsk? » więcej 2024-11-20, godz. 14:24 Poszukiwanie skarbów nie takie proste Z ciekawego znaleziska zrobiła się sprawa kryminalna. Odnalezione w Gryfinie zabytki z epoki brązu zostały pozyskane nielegalnie. Kto, gdzie i na jakich zasadach… » więcej 2024-11-20, godz. 14:22 Trudna sytuacja Grupy Azoty Wstrzymania importu nawozów z Rosji i Białorusi domagali się protestujący dziś w Szczecinie pracownicy Grupy Azoty. Czy jest szansa przynajmniej na wprowadzenie… » więcej 2024-11-19, godz. 13:07 20 lat "Iskierki" 20-lecie Szczecińska „Iskierka" czyli Koła Pomocy Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa przy TPD ma 20 lat. Jak zmieniło się nasze postrzeganie… » więcej 2024-11-19, godz. 13:07 Kolejny protest pielęgniarek Kolejny raz w ostatnich miesiącach pielęgniarki i położne przyjechały protestować przed kancelarią premiera do Warszawy. Ogólnopolski Związek Zawodowy… » więcej 2024-11-19, godz. 13:06 1000 dni wojny w Ukrainie Mija tysiąc dni od wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Od 24 lutego 2022 wielu Polaków i ludzi na całym świecie ruszyło z pomocą. Jak dziś pomagamy… » więcej
12345