Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Radio Szczecin na Wieczór, red. Joanna Skonieczna i goście programu. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
Radio Szczecin na Wieczór, red. Joanna Skonieczna i goście programu. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
Jesienią 1940 roku dał się zatrzymać w łapance na warszawskim Żoliborzu, by trafić do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Miał zweryfikować informacje, docierające zza drutów o panujących tam nieludzkich warunkach. Zebrał te wiadomości w tzw. „Raporcie Pileckiego”, utworzył tez w obozie komórki ruchu oporu. Po trzech latach wraz z dwoma innymi więźniami uciekł. 13 maja minęła 117 rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera Wojska Polskiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, żołnierza Armii Krajowej, świadka Holokaustu w obozie Auschwitz-Birkenau. Po wojnie oskarżony przez komunistyczne władze między innymi o szpiegostwo i skazany na karę śmierci, którą wykonano w więzieniu mokotowskim. Wyrok unieważniono dopiero w 1990 roku.

W niedzielę w wielu miastach Polski przypomniano osobę rotmistrza Pileckiego i jego bohaterską postawę, postać, którą władze PRL niemal całkowicie wymazały z pamięci i historii naszego kraju. Imię rotmistrza Pileckiego, jednego z największych bohaterów II wojny światowej noszą dziś ulice i place, a także szkoły, wśród nich szkoła podstawowa w Będargowie koło Kołbaskowa.
Zaprasza Joanna Skonieczna
Goście:

  • Prof. Krzysztof Kowalczyk - historyk, politolog, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie
  • Wojciech Woźniak – prezes Fundacji Polskich Wartości
  • Mariusz Wojewoda, dyrektor szkoły podstawowej w Będargowie, której patronem jest rotmistrz Witold Pilecki
 

Zobacz także

2024-09-26, godz. 20:46 85 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego Fenomen tego państwa wynikał z rozbudowanych struktur, które objęły całe terytorium II Rzeczpospolitej oraz z zakresu prowadzonych działań. Jakie znaczenie… » więcej 2024-09-26, godz. 20:46 Obywatelski projekt zmian w sprawie ochrony zwierząt już w Sejmie Ponad pół miliona podpisów zebrano pod obywatelskim projektem ustawy „Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt”. Czy proponowane rozwiązania… » więcej 2024-09-26, godz. 20:43 Fala powodziowa już w Zachodniopomorskiem Fala wezbraniowa na Odrze dopływa na teren naszego województwa. Jak jesteśmy przygotowani na przyjęcie wielkiej wody i czy odrobiliśmy lekcję związaną… » więcej 2024-09-25, godz. 23:27 Senior Movie - festiwal nie tylko dla seniorów Już po raz 7. w Szczecinie rozpoczyna się festiwal filmowy Senior Movie. Co mówią seniorzy w swoich filmach? Co o seniorach mówią młodsi twórcy? Czy film… » więcej 2024-09-25, godz. 23:20 O co walczą pielęgniarki? Pielęgniarki zarabiają źle, a nawet jeśli zarabiają dobrze, to w wyniku tak zwanej pracy plecakowej czyli na dwóch, trzech etatach. Pielęgniarki się starzeją… » więcej 2024-09-25, godz. 23:06 Ożywienie w Powiecie Polickim Spotkania liderów lokalnych środowisk. Lepsza komunikacja pomiędzy mieszkańcami. Pozyskanie informacji na temat możliwości i metod finansowania działań… » więcej 2024-09-25, godz. 12:22 Fałszywe zbiórki Polacy chcą wesprzeć materialnie ludzi, którzy stracili swój dobytek w powodzi. Zbierane są dary i pieniądze. Jak to zrobić z głową? » więcej 2024-09-25, godz. 11:56 Zielone Szkoły dla powodzian Do naszego regionu przybędzie 65-cioro dzieci z Dolnego Śląska, które w Połczynie-Zdroju będą kontynuować naukę. Jak Zachodniopomorskie organizuje zielone… » więcej 2024-09-25, godz. 11:14 25 lat na NATO Pokazy sprzętu wojskowego, poczęstunek z żołnierską grochówką i atrakcje dla najmłodszych. Szczecinianie zostali zaproszeni do świętowania 25-lecia Wielonarodowego… » więcej 2024-09-24, godz. 09:31 Wybory w Brandendurgii Ciekawe rozstrzygnięcia w wyborach do parlamentu lokalnego w przygranicznym landzie Niemiec – Brandenburgii. Po przeliczeniu wszystkich głosów wiadomo, że… » więcej
12345