Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy o Sądzie Najwyższym od wtorku powinni przejść w stan spoczynku sędziowie, który ukończyli 65 lat. Mogą oni dalej orzekać po złożeniu odpowiedniego wniosku do prezydenta. Wśród sędziów, których obejmuje ten zapis, jest także Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Pierwsza prezes nie wystąpiła do prezydenta o przedłużenie swojej kadencji. Jej zdaniem ustawa zasadnicza gwarantuje jej 6-letnią kadencję.

We wtorek po południku Prezydent Andrzej Duda poinformował Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego o tym, że w związku z obowiązywaniem ustawy z 3 kwietnia, przechodzi ona w stan spoczynku. Od środy obowiązki Pierwszego Prezesa będzie pełnił prezes kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - Józef Iwulski. Prezydencki minister Paweł Mucha powiedział, że Polska potrzebuje naprawy wymiaru sprawiedliwości i jednym z jej etapów jest reforma Sądu Najwyższego.

Sędzia Małgorzata Gersdorf, która do wtorku była pierwszym prezesem Sądu Najwyższego, przyszła po godzinie 8.00 rano do pracy. Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym z 8 grudnia 2017 roku, od teraz jest ona sędzią w stanie spoczynku. Przed wejściem do budynku sądu Małgorzata Gersdorf zwróciła się do zebranych osób. Powiedziała, że jej obecność w pracy nie ma związku z "uprawianiem polityki". Była prezes Sądu Najwyższego dodała, że w jej ocenie zachodzące obecnie zmiany w systemie wymiaru sprawiedliwości są niepokojące. Małgorzata Gersdorf poinformowała, że zamierza pójść na urlop.

Obecnie w Sądzie Najwyższym jest 27 sędziów, którzy ukończyli 65 lat. Dziewięciu z nich złożyło wnioski wymagane prawem z prośbą o dalsze orzekanie. Siedmiu kolejnych wystosowało oświadczenia o woli dalszej pracy w Sądzie Najwyższym, ale z powołaniem się na konstytucję, bez dołączenia wymaganego przez przepisy orzeczenia lekarskiego. Pytany we wtorek o to minister Paweł Mucha powiedział, że wnioski sędziów są obecnie analizowane.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • mec. Andrzej Zajda - adwokat;
  • mec. Zbigniew Bogucki - adwokat, Szczecińskie Towarzystwo Dialogu o Prawie;
  • dr Jacek Sokołowski - ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracownik naukowy Instytutu Allerhanda;
  • Piotr Andrzejewski - prawnik, członek Trybunału Stanu, były senator, współtwórca polskiej Konstytucji.
 

Zobacz także

2024-11-28, godz. 20:37 Nowe technologie w walce z rakiem jajnika. Sukces szczecińskich naukowczyń Metodę podawania leku bezpośrednio do komórek nowotworowych jajnika bez oddziaływania na zdrowe komórki opracowała wraz z zespołem naukowczyni z ZUT. Kiedy… » więcej 2024-11-28, godz. 20:37 Czarny Piątek. Na wyprzedażach kupujemy, ale bez szału Jutro Black Friday, czyli Czarny Piątek – dzień wyprzedaży i promocji. Jak nie stracić głowy podczas zakupów i jakie chwyty marketingowe stosują handlowcy… » więcej 2024-11-28, godz. 20:36 Krok bliżej do rozpoczęcia ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej Nie ma już żadnych przeszkód do przeprowadzenia ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej – ogłosili po wczorajszym spotkaniu ministrowie spraw zagranicznych Polski… » więcej 2024-11-27, godz. 16:32 Pluszaki w służbie najmłodszych Są symbolem miłości, ciepła i opiekuńczości. Mięciutkie i przytulne pluszowe misie odwracają uwagę od tragicznych wydarzeń, łagodzą stres i wspierają… » więcej 2024-11-27, godz. 16:31 Boże Narodzenie a handel Kiedyś Boże Narodzenie w sklepach zaczynało się 1 grudnia. Od kilku lat ozdoby świąteczne pojawiają się już wczesną jesienią. Czy to odpowiedź na nasze… » więcej 2024-11-27, godz. 16:31 Kondycja polskich przedsiębiorców Małe i średnie przedsiębiorstwa generują co drugą złotówkę PKB. To one napędzają gospodarkę, ale też jest wiele czynników, które hamują ich rozwój… » więcej 2024-11-26, godz. 22:01 Zachodniopomorska młodzież promuje prawa człowieka Kolorowy tramwaj przejechał ulicami Szczecina, na pokładzie miał młodych aktywistów promujących prawa człowieka. Co wiemy o podstawowych prawach? » więcej 2024-11-26, godz. 22:00 Szczecin (przez dwa dni) wodorową stolicą Polski Wdrażanie rozwiązań gospodarki wodorowej nabiera coraz większego przyspieszenia twierdza uczestnicy Konferencji H2Szczecin. Czy proponowane rozwiązanie naukowców… » więcej 2024-11-26, godz. 21:58 Polsko-niemiecka współpraca medyczna na rzecz chorych dzieci Współpraca szpitali i uczelni medycznych ze Szczecina, Greifswaldu, Krakowa i Gdańska na rzecz leczenia dzieci i młodzieży z chorobami onkologicznymi coraz… » więcej 2024-11-25, godz. 14:21 Kondycja ZAZ-ów 27 milionów złotych dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych trafi w przyszłym roku do Zakładów Aktywności Zawodowej w naszym… » więcej
12345