Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Zespół Tragarze i goście - czyli szczecińscy artyści składają hołd Pionierowi. Każdy będzie mógł za darmo wziąć udział w tym wydarzeniu, bo będzie transmitowane w internecie.
Z tragarzami wystąpią, m.in. Tropiki, Olek Różanek, Bartłomiej Orłowski, Kacper Kosiński, Dawid Głogowski, Monika Sawczuk, Tomasz Nawrocki czy Alicja Kruk.

Tragarze zagrają wieczorem w nietypowym miejscu, bo w dolnej sali Kina Pionier w kiniarni - mówi Przemysław Kazaniecki, wokalista zespołu.

- Przepiękną kiniarnię przerobiliśmy na salę koncertową. Wnieśliśmy tam mnóstwo sprzętu, mimo tego, że jest tam mało miejsca. Nie będzie oczywiście publiczności, bo sytuacja sanitarna na to nie pozwala. Jest to jedno z piękniejszych miejsc, w jakich mieliśmy przyjemność grać - mówi Kazaniecki.

Skąd pomysł na koncert i jaka jest jego idea?

- Wiedzieliśmy o tym, że ma taką markę, pod którą się bardzo broni, że to jest coś wyjątkowego i unikatowego. Natomiast kiedy był zagrożony przez pandemię byt Pioniera, właśnie wtedy sobie uświadomiliśmy, jak duża jest to wartość. I że chcemy się tym pochwalić i bronić tej marki - mówi wokalista zespołu Tragarze.

- Są to młodzi ludzie, którzy postanowili zrobić coś dla kina Pionier - mówi Wanda Szewczyk, współwłaścicielka kina. - Udostępniamy im tylko salę. Cała organizacja jest w ramach reżimu sanitarnego. Tylko oni, żadnych widzów. Tylko po to, żeby przypomnieć, że takie kultowe kino istnieje od 1907 roku.

Oprócz tego, że to jest hołd dla najstarszego kina na świecie, to nasz zespół jest z kinem związany. Na każdym klipie jest dużo akcentów i nawiązań do kinematografii. - To chyba najpiękniejsze wnętrze, w którym graliśmy - mówi Przemysław Kazaniecki. - Nasze numery są przearanżowane tak, aby każdy gość mógł wziąć udział. Niektóre numery w ogóle bardzo się zmieniły, dlatego to dla nas duże wyzwanie i przygoda.

Koncert rozpocznie się o godzinie 20. Aby go obejrzeć, wystarczy wejść na facebookowy profil tragarzy.

Najstarsze kino świata - Pionier powstało w 1907 roku. W czasie pandemii przechodziło kryzys finansowy. Szefostwo obiektu rozważało zamknięcie kina na stałe. Dzięki internetowej zbiórce udało się zadbać o finanse na kilka miesięcy działalności. Potem również miasto zaproponowało pomoc, czyli - organizowanie wydarzeń w kinie.
Relacja Anny Łukaszek.
- Są to młodzi ludzie, którzy postanowili zrobić coś dla kina Pionier - mówi Wanda Szewczyk, współwłaścicielka kina.
- To chyba najpiękniejsze wnętrze, w którym graliśmy - mówi Przemysław Kazaniecki z zespołu Tragarze.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty