Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W wieku 90 lat zmarł Ignacy Gogolewski, aktor teatralny i filmowy, reżyser oraz scenarzysta.
Jest uważany za jednego ze "starych mistrzów", których cechowała szczególna dbałość o słowo i wypowiadaną frazę oraz serdeczny kontakt z widzem. W dorobku artystycznym miał ponad 130 kreacji teatralnych, blisko sto w Teatrze Telewizji, kilkadziesiąt ról filmowych i dziesiątki radiowych słuchowisk.

Rozgłos przyniosła mu rola Gustawa w "Dziadach" Adama Mickiewicza w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Krytycy jednogłośnie uznali młodego aktora za kontynuatora tradycji teatru romantycznego. Potem występował w sztukach Iwaszkiewicza, Swinarskiego, Fredry, Racine'a, Wyspiańskiego, Norwida i Witkiewicza. Współpracował z teatrami warszawskimi: Polskim, Dramatycznym, Współczesnym i Narodowym. O tym, że jest niezrównanym interpretatorem romantycznego wiersza, świadczy nagrana przez niego w latach 60. płyta "Wielkie monologi romantyczne".

- Każde wyjście na scenę trzeba rozpatrywać jakby się było na szczycie Mont Blanc, w każdym razie w kategoriach wyjątkowych - mówił Ignacy Gogolewski w jednej z audycji Polskiego Radia.

Ma w dorobku wiele ról filmowych, grał między innymi w obrazach "Trudna miłość", "Samotność we dwoje", "Hrabina Cosel" czy w "Domu Świętego Kazimierza" we własnej reżyserii. Zapisał się w pamięci widzów jako Antek Boryna z telewizyjnego serialu "Chłopi".

Ignacy Gogolewski przez kilkadziesiąt lat współpracował z Teatrem Polskiego Radia, stworzył niezapomniane kreacje w około dwustu słuchowiskach, między innymi w "Burzy" Shakespeare'a czy w "Dziadach" Mickiewicza .W 2008 roku otrzymał nagrodę Teatru Polskiego Radia - Splendor Splendorów, a później - Wielką Nagrodę Festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2013.

Reżyserował kilkadziesiąt spektakli teatralnych i telewizyjnych, jak "Lato w Nohant" Jarosława Iwaszkiewicza w 1989 roku w warszawskim Teatrze Rozmaitości oraz "Fortepian" Jerzego Szaniawskiego w 1977-mym w Telewizji Polskiej.

W latach 2005-2006 Ignacy Gogolewski był prezesem Związku Artystów Scen Polskich. Objął to stanowisko pomimo sprzeciwu części środowiska, które pamiętało, że po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce Gogolewski nie przyłączył się do aktorskiego bojkotu. Był honorowym przewodniczącym Kapituły Członków Zasłużonych ZASP.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty