Koncerty muzyki klasycznej, jazzowej, elektronicznej, wystawy w budynku i w ogrodzie, spektakl teatralny oraz film o przywracaniu obiektu do świetności – to tylko niektóre atrakcje towarzyszące trzydniowej inauguracji działalności nowej placówki kulturalnej Szczecina. Willa Lentza otwiera w piątek swoje podwoje.
Budowę rezydencji rozpoczął w 1888 roku August Lentz. Miasto Szczecin odrestaurowywało Willę przez ponad dwa lata. Gospodarzem uroczystości jej nowego otwarcia będzie Tomasz Raczek.
- Willa Lentza jest teraz jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Jak się wejdzie do środka, to trochę szczęka opada, bo widać, że przemysłowcy, którzy pracowali w tamtych czasach w Szczecinie mieli nie tylko pieniądze, ale mieli klasę. I o tym przypomina Willa Lentza – powiedział Tomasz Raczek.
Punktem kulminacyjnym inauguracji będzie prapremierowe wykonanie przez „Balitic Neopolis Orchestra” kompozycji pt. „Papricoso stettinese della una Villa” Krzesimira Dębskiego stworzonej specjalnie dla Willi Lentza.
- Noelogistyczny włoski tytuł, który przypomina „Paprykarz szczeciński”, to jest utwór bardzo romantyczny, ale również energetyczny, także mam nadzieję, że wyjdzie nowa jakość godna sławy tego produktu spożywczego – stwierdził Krzesimir Dębski.
Gości wydarzenia w piątek, sobotę i niedzielę będzie witała o godzinie 16.45 Orkiestra Fundacji Akademia Muzyki Dawnej.
Zobacz także
2021-04-23, godz. 14:48
"West Side Sinfonietta" w złotej sali Filharmonii
Orkiestra "West Side Sinfonietta" nominowana do nagrody muzycznej "Fryderyk" w kategorii "Album roku muzyka koncertująca", zagra w piątek w złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.
» więcej
2021-04-23, godz. 12:17
Tango będzie królować w Szczecinie
Szczecin Classic to nazwa festiwalu, który rozpoczyna się w Szczecinie w najbliższy poniedziałek.
» więcej
2021-04-18, godz. 17:55
Zespół Dagadana wydał płytę, która "ma dawać ludziom nadzieję" [ZDJĘCIA]
Polsko-ukraiński zespół „Dagadana”, laureat wielu międzynarodowych nagród, także m.in. polskiego „Fryderyka” w kategorii „Album Roku Folk/Muzyka Świata”, wydał krążek pt. „Tobie”. Grupa powstała 13 lat temu z potrzeby…
» więcej
2021-04-18, godz. 13:19
"Mój Paryż", czyli śladami królowej twista
Nieznane fotografie królowej polskiego twista zrobione w stolicy Francji w 1970, właśnie ukazały się w książce "Mój Paryż - śladami Heleny Majdaniec".
» więcej
2021-04-16, godz. 17:29
Niezwykły koncert-pokaz studentów Akademii Sztuki
Z okazji "Światowego Dnia Głosu" Akademia Sztuki w Szczecinie zaprasza na niezwykły koncert-pokaz. "Musically - Visually" to forma dialogu pomiędzy studentami i wykładowcami kierunków wizualnych oraz muzycznych Akademii.
» więcej
2021-04-16, godz. 11:40
„Pieśni ziemi” Mahlera pod batutą Bergmanna [ZDJĘCIA]
„Pieśni ziemi” Gustava Mahlera wypełnią w piątek złotą salę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
» więcej
2021-04-14, godz. 08:15
Pieniądze z regat miasto przeznaczy na galę Fryderyków
Szczecin zabezpiecza milion złotych na organizację gali finałowej nagród polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk 2021. Kolejne pół miliona ma pochodzić z budżetu marszałka województwa zachodniopomorskiego.
» więcej
2021-04-13, godz. 10:16
Szczecinianin pisze książkę o Karolu Bunschu
Szczecinianin napisze biografię jednego z najbardziej popularnych polskich pisarzy XX wieku. Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej opisze historię Karola Bunscha.
» więcej
2021-04-11, godz. 20:28
"Był spadkobiercą wielkiej tradycji poezji"
Rodzina i grono najbliższych przyjaciół uczestniczyło we mszy świętej w Bazylice świętego Floriana w Krakowie w intencji zmarłego poety Adama Zagajewskiego. Uroczystość miała charakter prywatny.
» więcej
2021-04-10, godz. 13:15
"Wyruszył parostatkiem w piękny rejs". Pożegnanie legendy [WIDEO]
Salwą honorową oddaną nad grobem uczczono legendę polskiej muzyki - Krzysztofa Krawczyka. Artysta spoczął na cmentarzu parafialnym w Grotnikach, gdzie mieszkał. Piosenkarz zmarł w Poniedziałek Wielkanocny - 5 kwietnia, w wieku 74…
» więcej