Przyszłość Unii Europejskiej po Brexicie będzie tematem rozmów polityków Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec. W piątek w Warszawie spotkali się przedstawiciele Polski, Niemiec, Węgier, Czech i Słowacji.
- Musimy zastanowić się nad tym, jakie reformy w Unii Europejskiej są konieczne, ażeby mogła ona lepiej funkcjonować, żeby nie było już pokusy w innych państwach do opuszczania naszego grona - mówiła premier.
W podobnym tonie wypowiadał się szef rządu Węgier Viktor Orban. - Pozycja węgierska co do oceny sytuacji w 100 proc. jest zgodna z tym, co mogliśmy słyszeć od pani premier Beaty Szydło. Wystąpienie Brytyjczyków nie jest przyczyną, tylko jest efektem sytuacji europejskiej - komentował Orban.
Jak podsumowywała kanclerz Niemiec Angela Merkel, cała zjednoczona Europa musi ponieść konsekwencje Brexitu. - Musimy zastanowić się nad tym, w jakich dziedzinach Unia Europejska musi być silniejsza w przyszłości, dlatego chcemy skupić się na tym, co jest wspólne - mówiła Merkel.
Materiał: TVN24/x-news
Na temat przyszłych zmian i reform Unii Europejskiej 27 przywódców będzie debatować na zbliżającym się szczycie na Słowacji. Ten odbędzie się 16 września w Bratysławie.
Referendum w sprawie ewentualnego wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE odbyło się 23 czerwca. Większość Brytyjczyków opowiedziała się za opuszczeniem Unii.
Materiał: TVN24/x-news