Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz

Prezydent Andrzej Duda. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Pułkownik Ryszard Kukliński został pośmiertnie mianowany generałem. Nominację wręczył prezydent Andrzej Duda. Akt nadania stopnia odebrał Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego. To był jeden z elementów obchodów Święta Niepodległości w Warszawie.
Podczas obchodów 11 listopada w Belwederze prezydent Andrzej Duda odznaczył Polaków zasłużonych dla ojczyzny. Wśród nich byli m.in. piosenkarka Halina Frąckowiak oraz lekkoatletka Anita Włodarczyk.

Jak mówił prezydent, niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze, trzeba o nią walczyć każdego dnia i budować ją każdego dnia. Prosił też odznaczonych, by działali i kształcili młode pokolenia.

Andrzej Duda wspomniał też postać pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, któremu pośmiertnie wręczył nominację generalską.

Ryszard Kukliński był oficerem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Na początku lat 70. nawiązał współpracę z amerykańskim wywiadem. Jako "Jack Strong" przekazał m.in. strategiczne plany Układu Warszawskiego. W 1981 roku został przerzucony do USA, gdzie żył pod zmienionym nazwiskiem. Za swoją działalność pułkownik Kukliński został skazany na śmierć przez komunistyczne sądy PRL. Zrehabilitowano go w połowie lat 90. Zmarł w 2004 roku w Tampie na Florydzie.

O godz. 12.30 w Warszawie rozpoczęła się druga największa demonstracja w Święto Niepodległości. Pochód Komitetu Obrony Demokracji przejdzie z pl. Narutowicza na Pola Mokotowskie. O godz. 14 z ronda Romana Dmowskiego wyruszy największa demonstracja - Marsz Niepodległości. Obie manifestacje są od siebie oddalone. Ich trasy się nie przecinają.

W tym roku mija 98. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu zwierzchnią władzę nad wojskiem, a Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. W ten sposób Polska - po 123 latach zaborów - odzyskała niepodległość.
Relacja Kamila Nieradki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty