W poniedziałek, a najpóźniej we wtorek skończą się pieniądze z tegorocznej puli programu Mieszkanie dla Młodych. Bank Gospodarstwa Krajowego miał do dyspozycji ponad 300 milinów złotych, z czego połowa została zarezerwowana w 2016 roku. Pozostałą część środków BGK odblokował 2 stycznia.
Analityk zwraca uwagę, że komercyjne instytucje finansowe już w zeszłym roku przyjmowały wnioski o dopłaty z kończącej się właśnie puli. Jarosław Sadowski podkreśla jednak, że w tym roku będzie można skorzystać z części pieniędzy zaplanowanych na przyszły rok w ramach MdM-u. Według analityka jest to ponad 230 milinów złotych. Jednak nie skorzystają z tego osoby, które chcą kupić mieszkanie używane. Wynika to z faktu, że deweloperzy przyjmują płatności w ratach i dopłata z BGK może być ostatnią częścią należności.
Właściciele mieszkań używanych z reguły oczekują przelania całości pieniędzy za sprzedaż nieruchomości i nie chcą czekać wielu miesięcy na dopłatę w ramach MdM-u.
W przyszłym roku do dyspozycji będzie jeszcze ponad 300 milinów złotych.
Program Mieszkanie dla Młodych polega na jednorazowej dopłacie do kredytu hipotecznego. Mieszkanie musi spełniać warunki odnośnie ceny i wielkości. Osoby, które chcą brać udział w programie mogą mieć maksymalnie 35 lat.