To będzie niezwykła podróż w czasie i przestrzeni. Instytut Pamięci Narodowej uruchamia Pokój Zagadek "Żołnierze Wyklęci". To pionierski projekt edukacyjny - przygodowej gry zespołowej odbywającej się w specjalnie zaaranżowanym pomieszczeniu.
- Pokój zagadek ma pokazać historię związaną z Żołnierzami Wyklętymi. Celem projektu jest nauka poprzez zabawę. Gracze wchodzą do pomieszczenia, w którym "przenoszą się" do lat 40. i dostają misję uwolnienia więźnia z aresztu. Gra trwa 60 minut i sprowadza się do tego, żeby rozwiązać różne zadania, łamigłówki, wykazać się kreatywnym oraz logicznym myśleniem. Trzeba współpracować, żeby rozwiązać wszystkie zadania - opowiada współtwórca gry Karol Madaj z Biura Edukacji IPN. - Naszym celem jest też pokazanie pewnych emocji. Opisany jest np. aparat terroru. Poprzez grę przekazujemy również trochę encyklopedycznej wiedzy, np. za co Żołnierze Wyklęci mogli być ścigani.
- Pokój to pewien rodzaj muzeum, w którym nie tylko oglądamy przedmioty, możemy ich dotknąć, ale musimy ich użyć. Wszystko po to, by zrealizować zadanie - dodaje Madaj.
Interaktywna ekspozycja "Żołnierze Wyklęci" będzie dostępna od 15 lutego w Centrum Edukacyjnym IPN przy ulicy Marszałkowskiej w Warszawie. Zapisy już trwają, szczegóły można znaleźć na stronie www.ipn.gov.pl/gry.