Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

W 116. rocznicę urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego zostanie odsłonięty pierwszy w Polsce pomnik tego narodowego bohatera, żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, autora raportów o Holocauście.
Uroczystość organizuje Urząd Miasta stołecznego Warszawy. Weźmie w niej udział prezydent stolicy, burmistrz dzielnicy Żoliborz, rodzina rotmistrza Witolda Pileckiego oraz prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Odsłonięcie pomnika odbędzie się na skwerze przy Alei Wojska Polskiego u zbiegu z ulicą Bitwy pod Rokitną. Lokalizacja monumentu nawiązuje do miejsca, w którym rotmistrz Pilecki w 1940 roku dołączył do łapanki, żeby znaleźć się wśród osób wiezionych do obozu koncentracyjnego.

Powstanie pomnika zainicjowało cztery lata temu Stowarzyszenie Młodzi dla Polski. Przedstawiciel tej organizacji, Grzegorz Kowalczyk mówi, że granitowa bryła oraz wykonana z brązu postać rotmistrza Pileckiego symbolizują walkę o wolną Polskę.

- To symbol również tego, że wojna dla Polaków nie skończyła się w 1945 roku - zaznacza Kowalczyk.

Dodaje, że młodzi ludzie pragną brać przykład z niezłomnej postawy Witolda Pileckiego.

- Chcemy przypominać o jego wielkim heroizmie i poświęceniu dla ojczyzny - mówi Kowalczyk. Podkreśla, że dla Stowarzyszenia Młodzi dla Polski odsłonięcie pomnika rotmistrza Pileckiego jest ważnym wydarzeniem, które pokazuje społeczne zaangażowanie w tę inicjatywę.

Historyk i prezes Fundacji, Tadeusz Płużański wyraża nadzieję, że w Polsce będą powstawały kolejne pomniki upamiętniające rotmistrza Pileckiego.

- Na pierwszy jego pomnik czekaliśmy wiele lat - podkreśla Tadeusz Płużański. Przypomina, że przez długi czas Witold Pilecki był wyklętym bohaterem, a jego pamięć zaczęto przywracać, podobnie jak innych Niezłomnych Żołnierzy, dopiero kilka lat temu.

W marcu 2014 roku Rada Warszawy poparła inicjatywę Stowarzyszenia Młodzi dla Polski. Jednogłośnie przyjęto uchwałę zobowiązującą stołeczny ratusz do wykonania pomnika. W grudniu 2014 roku rozstrzygnięto konkurs na koncepcję pomnika ogłoszony przez warszawski ratusz. Monument sfinansowano ze środków budżetu miasta. Jego koszt to blisko 1,4 mln złotych.

Witold Pilecki, aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku, został oskarżony o działalność szpiegowską, a następnie w pokazowym procesie skazany na śmierć i stracony 25 maja 1948 roku. Trwają poszukiwania szczątków jego ciała.
Relacja Magdaleny Kowalewskiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty