Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Władimir Putin i Donald Trump. Źródło fot. The White House, www.youtube.com
Władimir Putin i Donald Trump. Źródło fot. The White House, www.youtube.com
Syria, Ukraina i przestępczość cybernetyczna - to najważniejsze tematy, o których rozmawiali prezydenci Rosji i Stanów Zjednoczonych. Pierwsze osobiste spotkanie Władimira Putina i Donalda Trumpa odbyło się w Hamburgu na marginesie szczytu G20.
Rozmowa prezydentów Rosji i Stanów Zjednoczonych trwała blisko trzy godziny. O jej rezultatach poinformował szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

- Rozmawiamy z prezydentem Putinem o różnych sprawach. To są bardzo dobre rozmowy. Spodziewamy się wielu bardzo pozytywnych rezultatów dla Rosji, Stanów jednoczonych i wszystkich zainteresowanych stron - mówił Donald Trump w przerwie spotkania.

W rozmowach obu przywódców uczestniczyli szefowie dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow i Rex Tillerson. - Prezydent zaczął spotkanie od wyrażenia zaniepokojenia narodu amerykańskiego z powodu rosyjskiej ingerencji w ubiegłoroczne wybory - powiedział Tillerson dodając, że Władimira Putin uznał oskarżenia za nieprawdziwe. Obie strony podały sprzeczne relacje na temat wyniku tej części spotkania.

Według ministra Ławrowa, Donald Trump zaakceptował zapewnienie prezydenta Rosji, Amerykanie twierdzą, że nic takiego nie miało miejsca. Niezależnie od tego obaj przywódcy postanowili poszukiwać rozwiązań w innych kwestiach - przede wszystkim w sprawie Syrii. Pierwszym efektem spotkania jest ogłoszone zawieszenie broni w południowo-zachodniej części tego kraju. Rex Tillerson wyraził przekonanie, że polityczny proces w Syrii doprowadzi do odejścia prezydenta Baszara al-Asada.

- W moim odczuciu potwierdziło się, że prezydenci rosyjski i amerykański kierują się głównie interesami narodowymi swoich krajów i rozumieją te interesy, jako poszukiwanie korzystnych porozumień, a nie jako rozgrywanie konfrontacyjnych scenariuszy czy szukanie problemów tam, gdzie ich nie ma - oświadczył Ławrow.

Zawieszenie broni w południowych prowincjach Syrii zacznie obowiązywać od 9 lipca, a kontrolę nad jego przestrzeganiem wzięły na siebie wspólnie Rosja i Stany Zjednoczone. Bezpieczeństwa wokół tej strefy w początkowej fazie będzie strzegła rosyjska policja wojskowa.

W ramach uregulowania konfliktu na Ukrainie Waszyngton powołał specjalnego pełnomocnika, który będzie utrzymywał łączność z Moskwą i Kijowem i w najbliższym czasie uda się do Rosji na konsultacje.

Trzecim tematem rozmów Putina z Trumpem była walka z przestępczością cybernetyczną, w tym z międzynarodowym terroryzmem w tej sferze. Dodatkowo Moskwa i Waszyngton powołają specjalną grupę roboczą, która zajmie się wyjaśnieniem oskarżeń padających pod adresem Rosji, a związanych z ingerencją rosyjskich służb w procesy polityczne w Stanach Zjednoczonych. W tej kwestii Donald Trump miał oświadczyć, że zna wypowiedź Władimira Putina, z której wynika, iż Rosja nie podejmowała takich działań.
Relacja Macieja Jastrzębskiego/Informacyjna Agencja Radiowa
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty