Ustawa o Sądzie Najwyższym jest zgodna z zasadami sztuki prawodawczej i nie narusza procedur legislacyjnych - pisze Centrum Informacyjne Sejmu w odpowiedzi na artykuł "Dziennika Gazety Prawnej". Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin uważa, że zarzuty DGP do ustawy o Sądzie Najwyższym są absurdalne.
W odpowiedzi na artykuł Centrum Informacyjne Sejmu wydało komunikat, w którym pisze o "nieprecyzyjnych" i "nieścisłych" informacjach podawanych przez dziennik. CIS podkreśla, że zgodnie z zasadami techniki prawodawczej w przypadku nowej ustawy numeracja jednostek redakcyjnych ulega zmianie na ciągłą.
Jak czytamy w komunikacie "Autorzy artykułu nie zwracali się po komentarz i wyjaśnienia do CIS. Wielu kwestiach informacje, którymi dysponuje Kancelaria Sejmu, mogą być pomocne i kluczowe dla konstruowanych publikacji" - podsumowuje Centrum Informacyjne Sejmu. Do sprawy na Twitterze odnieśli się marszałkowie obu izb parlamentu. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński napisał, że w wyniku przyjęcia poprawek musiała nastąpić zmiana numeracji, co wynika z zasad prawidłowej legislacji i - jak napisał - jest "elementarzem legislatora".
Jacek Sasin przekonywał w radiowej Jedynce, że numeracja jest prawidłowa. - Jeśli się wprowadza poprawki podczas głosowań w Sejmie, a takie poprawki do tej ustawy zostały przyjęte, to konsekwencją tych poprawek, wprowadzenia ich do tekstu, jest zmiana numeracji kolejnych artykułów, tak żeby te numery następowały zgodne jeden po drugim- - powiedział poseł PiS. - Rzecz oczywista, elementarz legislacyjny. Nie wierzę, żeby dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej" o tym nie wiedzieli - dodał Jacek Sasin. - To, że ten artykuł jest nierzetelny i jest kompromitacją dziennikarską przekonuje mnie to, że oni nawet nie próbowali sprawdzić, zapytać w Kancelarii Sejmu czy Kancelarii Senatu skąd ta zmiana numeracji.
Oznacza to, że przyjęta poprawka zgłoszona na etapie drugiego czytania, polegająca na dodaniu po artykule 87 trzech kolejnych artykułów: 87a, 87b i 87c została - zgodnie z praktyką legislacyjną - skonsumowana przez legislatora poprzez nadanie treści dodanego artykułu 87a numeru 88, artykułowi 87b numeru 89 a artykułowi 87c numeru 90" - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Sejmu.
Niezmiennie zaznaczamy, że w wielu kwestiach informacje, którymi dysponuje Kancelaria Sejmu, mogą być pomocne i kluczowe dla konstruowanych publikacji - podsumowuje Centrum Informacyjne Sejmu.
Szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski zapowiedział, że poleci radcom prawnym podjęcie kroków prawnych wobec redakcji "Dziennika Gazety Prawnej".