Rzecznik rządu podkreśla, ze państwa członkowskie Unii Europejskiej same dokonują zmian w zakresie organizacji wymiaru sprawiedliwości.
Rafał Bochenek powiedział, że wszystkie zmiany zostały przygotowane zgodnie z polskim porządkiem prawnym.
- Pan przewodniczący Timmermans powinien zapoznać się z przepisami, które obowiązują w Polsce - powiedział rzecznik rządu.
Dodał, że podpisana przez prezydenta ustawa o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy, które prezydent zamierza zawetować o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa miały usprawnić działanie polskiego wymiaru sprawiedliwości.
Komisja Europejska dała polskim władzom miesiąc na odpowiedź na jej wątpliwości i obawy dotyczących zmian w sądownictwie. Bruksela kwestionując planowane zmiany w sądownictwie powołała się na artykuł 19 unijnego traktatu, dotyczący gwarancji niezawisłości sądów. Mówi on o konieczności zapewnienia skutecznej ochrony sądowej w dziedzinach objętych prawem Unii.
Rafał Bochenek zapewnił, że Rada Ministrów będzie chciała się zaangażować w prace nad projektami ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS, których przygotowanie zapowiedział prezydent Andrzej Duda.
- Mamy swoje cele, mamy swoje priorytety i chcemy, żeby one również zostały uwzględnione - powiedział rzecznik rządu.
Tymi celami są: demokratyzacja wymiaru sprawiedliwości, zwiększenie kontroli nad sędziami i stworzenie możliwości zmiany kadr.