Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Sejm RP. Fot. Marek Borowiec [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejm RP. Fot. Marek Borowiec [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejmowa komisja sprawiedliwości pracuje nad prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.
Posłowie poznali między innymi treść poprawek, które były przedmiotem uzgodnień pomiędzy prezydentem a Prawem i Sprawiedliwością. Przewidują między innymi głosowanie bezwzględną większością na wspólną listę 15 kandydatów do KRS w przypadku, gdy nie uda się wybrać ich większością 3/5 głosów. Na tej liście mieliby się znaleźć kandydaci każdego klubu. Inna poprawka zakłada, że każdy klub będzie mógł wskazać maksymalnie dziewięciu kandydatów do KRS. Kolejna poprawka wprowadza możliwość zgłaszania kandydatów przez przedstawicieli innych zawodów prawniczych - prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy.

Prezydencka minister Anna Surówka-Pasek zapewniała, że wybór przedstawicieli KRS przez Sejm nie oznacza upolitycznienia tej instytucji. Powiedziała, że KRS nie jest organem władzy sądowniczej, bo nie został tak zaklasyfikowany w Konstytucji. Anna Surówka-Pasek powiedziała, że nadużyciem jest stwierdzenie mówiące o tym, iż za każdym razem, gdy Sejm wybiera skład jakiegoś organu, ten organ przestaje być niezależny.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast powiedział, że poprawki te poprawią prezydencki projekt. Zaznaczył, że zastrzeżenia budził zapis przyznający każdemu posłowi jeden głos w momencie głosowania w drugiej turze na kandydatów do KRS. Marek Ast mówił, że także opozycja będzie miała możliwość wyboru członków Rady.

Poprawki będące wynikiem rozmów prezydenta z PiS krytykował Borys Budka z Platformy Obywatelskiej. Jego zdaniem, to powrót do czasów PRL-u, gdy "obywatele w pseudowyborach wybierali parlamentarzystów". Poseł Budka wyjaśnił, że chodzi o propozycję, by członków KRS wybierać z jednej, wspólnej listy. Mówił, że teraz będzie tak, że sędziowie będą mieli "znaczki partyjne".

Posłowie przyjęli poprawkę, która zakłada, że kandydatów do KRS może też zgłaszać grupa prokuratorów, radców prawnych, adwokatów lub notariuszy. Anna Surówka Pasek przekazała, że prezydent sprzeciwia się jej. Podkreśliła, że strona prezydencka uważa za niezasadne poszerzenie katalogu podmiotów, które są uprawnione do zgłaszania przedstawicieli do KRS.

Wcześniej komisja przyjęła poprawkę w sprawie wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa. Zgodnie z nią, gdy Sejmowi nie uda się wyłonić członków KRS na czteroletnią kadencję większością 3/5 głosów, kluby poselskie będą mogły zgłosić do dziewięciu kandydatów. Następnie komisja sejmowa wybiera łącznie 15 kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa z zastrzeżeniem, że każdy klub musi mieć na niej co najmniej jedną wskazaną osobę. Kolejny krok to wybór przez Sejm całej listy członków KRS większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jeśli do wyboru nie dojdzie, w kolejnym głosowaniu stosuje się bezwzględną większość głosów w obecności co najmniej połowy posłów.

Poprawki zgłoszone przez opozycję zostały odrzucone.

Komisja sprawiedliwości ma pracować w środę i czwartek. Poza nowelizacją ustawy o KRS ma się jeszcze zająć projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Andrzej Duda zaproponował między innymi utworzenie dwóch nowych izb: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Dyscyplinarnej. Nowością jest również wprowadzona przez prezydenta instytucja skargi nadzwyczajnej.
Relacja Ksenii Maćczak (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty