Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Sejm. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejm. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejmowa komisja sprawiedliwości zakończyła prace nad przygotowanym przez prezydenta projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.
Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło siedem poprawek, które zostały przyjęte. Poprawki te zostały uzgodnione podczas konsultacji przedstawicieli partii rządzącej i prezydenta. Komisja rekomendowała przyjęcie projektu.

Przyjęto m.in. poprawkę w sprawie wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa. Zgodnie z nią, gdy Sejmowi nie uda się wyłonić członków KRS na czteroletnią kadencję większością 3/5 głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby, wtedy izba wybiera członków Rady bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, głosując na wcześniej zgłoszoną listę.

Kluby poselskie będą mogły zgłosić do dziewięciu kandydatów. Następnie komisja sejmowa wybiera łącznie 15 kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa, z zastrzeżeniem, że każdy klub musi mieć na niej co najmniej jedną wskazaną osobę.

Posłowie przyjęli też poprawkę, która zakłada, że kandydatów do KRS, oprócz grupy dwóch tysięcy obywateli i 25 sędziów, może też zgłaszać grupa 25 prokuratorów, radców prawnych, adwokatów lub notariuszy.

Poprawki zgłoszone przez opozycję zostały odrzucone. Komisja sprawiedliwości ma pracować też w środę i czwartek.

Po przerwie zajęła się projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Prezydent Andrzej Duda zaproponował m.in. utworzenie dwóch nowych izb: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Dyscyplinarnej. Nowością jest również wprowadzona przez prezydenta instytucja skargi nadzwyczajnej.
Relacja Karola Surówki (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty