Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Unia Europejska. Fot. www.pixabay.com/photo-609118 (domena publiczna)
Unia Europejska. Fot. www.pixabay.com/photo-609118 (domena publiczna)
Konsultacje dotyczące przyszłego budżetu Wspólnoty po 2020 roku będą odbywać się w tym tygodniu w unijnych stolicach. Ten etap rozmów zakończy nieformalny szczyt z udziałem europejskich liderów w piątek w Brukseli. Oficjalnie negocjacje budżetowe rozpoczną się w maju, kiedy będzie już znany projekt budżetu przygotowany przez Komisję Europejską.
Przyszły, unijny budżet będzie konstruowany z myślą o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. - Będą luki do wypełnienia. Wraz z Brexitem powstanie dziura w wysokości od 12 do 14 miliardów euro rocznie - mówił niedawno komisarz do spraw budżetu Guenther Oettinger.

Dodał, że do tego dochodzą nowe cele w przyszłym budżecie, czyli migracja i obronność. Część krajów przygotowała już wstępnie swoje stanowiska do dyskusji. Grupa Wyszehradzka zaapelowała o zwiększenie wkładu do unijnej kasy i utrzymanie wydatków na obecnym poziomie, a w przypadku dopłat dla rolników, o wyrównanie ich poziomu w całej Wspólnocie. Podobne oświadczenie opublikowały także Słowenia, Rumunia i Chorwacja oraz kraje bałtyckie.

Zwiększaniu wpłat do unijnego budżetu jest przeciwna część płatników netto, czyli państw, które więcej wpłacają do wspólnej kasy aniżeli z niej otrzymują. Takie stanowisko wyraziła już Holandia, która zażądała też uzależnienia wypłaty unijnych funduszy od praworządności. Nad regulacjami w tej sprawie pracuje Komisja Europejska.
Relacja Beaty Płomeckiej/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty