W siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości rozpocznie się we wtorek pierwsze po wakacyjnej przerwie posiedzenie niejawne komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich.
Decyzje komisji weryfikacyjnej mogą dotyczyć trzech kolejnych zreprywatyzowanych nieruchomości: przy Mokotowskiej 8, Łomżyńskiej 44 oraz Noakowskiego 20. Każdemu ze zwrotów gremium pod przewodnictwem Patryka Jakiego przyjrzy się podczas posiedzenia niejawnego. Taką możliwość wprowadziła nowela ustawy o komisji weryfikacyjnej, która weszła w życie w marcu.
Wniosek dekretowy w sprawie kamienicy przy Mokotowskiej 8, wedle ustaleń komisji weryfikacyjnej, został złożony po śmierci dawnych właścicieli. W 2006 roku nieruchomość zreprywatyzowano uchylając się od wydanej dwa lata wcześniej decyzji powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, w której nakazano miastu usunięcie wad technicznych budynku. W konsekwencji zaniechań władz Warszawy w kamienicy odcięto prąd, gaz i wodę tak, aby doprowadzić lokatorów do przymusowej wyprowadzki z mieszkań.
Decyzję w sprawie reprywatyzacji nieruchomości przy Łomżyńskiej 44 władze Warszawy wydały w 2012 roku. W ocenie komisji stwierdzenia nabycia spadku po dawnych właścicielach nie budzą wątpliwości. Zastrzeżenia budzi natomiast zachowanie warszawskiego Ratusza, który od czasu wydania decyzji zwrotowej nie interesuje się losem lokatorów budynku.
Roszczenia do kamienicy przy Noakowskiego 20 nabyło od spadkobierców dawnych właścicieli nabyło małżeństwo Robełków. Sprzedaży dokonano również w imieniu osób nieżyjących. W 2006 roku nieruchomość zreprywatyzowano. Sprzeciw od tej decyzji w kwietniu tego roku wniosła wrocławska Prokuratura Regionalna.
Ogłoszenie decyzji ma się odbyć podczas konferencji prasowej, której początek zaplanowano na godzinę 11.30.