Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
W jednostkach wojskowych w całym kraju są prowadzone akcje zbierania krwi. To odpowiedź żołnierzy na apele regionalnych centrów krwiodawstwa, które w czasie epidemii koronawirusa borykają się z brakiem krwi.
- Krew honorowo oddają żołnierze zawodowi, terytorialsi i słuchacze wojskowych uczelni, którzy obecnie nie mają zajęć - mówi rzecznik Sztabu Generalnego, pułkownik Joanna Klejszmit.

Oddawanie krwi jest prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Pod uczelnie podjeżdżają krwiobusy. Oddający krew mają rozdawane maseczki, są miejsca do dezynfekcji rąk i do odpoczynku.

- Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i podchorążowie, którzy na czas epidemii zostali włączeni w struktury WOT, od kilku dni prowadzą akcję "Odporna wiosna". Dzięki przeprowadzonym w tym czasie zbiórkom udało się oddać prawie 400 litrów krwi - poinformował podpułkownik Marek Pietrzak z dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Obecnie w gotowości do prowadzenia kolejnych zbiórek krwi jest około tysiąca żołnierzy i podchorążych.

Chęć oddawania krwi zadeklarowały też organizacje proobronne. W najbliższych dniach jej członkowie będą zgłaszać się do regionalnych centrów krwiodawstwa.

Krew może oddać każdy, kto nie ma objawów przeziębienia, nie ma gorączki, kaszlu czy duszności. Regionalne centra krwiodawstwa apelują o rozsądek i nie przychodzenie do placówek w sytuacji, gdy jesteśmy objęci kwarantanną i mogliśmy mieć kontakt z zakażonymi.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty