Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Dwa tysiące szwedzkich naukowców podpisało się pod listem otwartym do premiera Löfvena, w którym domagają się zmiany strategii walki z pandemią koronawirusa.
W liście wzywają rząd do wprowadzenia ostrzejszych restrykcji. Sygnatariusze listu zgodnie twierdzą, że liberalne podejście Urzędu Zdrowia Publicznego do panującej sytuacji, wymaga natychmiastowej zmiany, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. Naukowcy apelują, aby władze drastycznie ograniczyły kontakty międzyludzkie oraz umożliwiły przeprowadzenie znacznie większej ilości testów.

Olle Kämpe immunolog z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, który podpisał się pod listem otwartym, powiedział dziennikowi Dagens Nyheter, że jest zdecydowanie przeciwny przyjętej przez władze strategii zatrzymania pandemii. „Mam przeczucie, że oni chcą, żeby ta choroba się cały czas rozprzestrzeniała po to, aby otrzymać odporność. To dość cyniczne działanie, które może kosztować życie setek, jeżeli nie tysięcy ludzi" - podkreślił Kämpe.

Premier Szwecji, Stefan Löfven, wciąż jednak ufa swoim ekspertom. Minister ds. społecznych Lena Hallengren poinformowała media, że rząd podejmuje działania zgodne z rekomendacjami Urzędu Zdrowia Publicznego.

Według najnowszych oficjalnych danych obecność koronawirusa potwierdzono do tej poru u ponad 2800 osób. 176 pacjentów leczonych jest obecnie na szpitalnych oddziałach intensywnej terapii. W wyniku powikłań spowodowanych chorobą COVID-19 odnotowano 66 zgonów.
Relacja Przemysława Gołyńskiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty