Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Stolica Danii - Kopenhaga. Fot. pixabay.com / manusama (CC0 domena publiczna)
Stolica Danii - Kopenhaga. Fot. pixabay.com / manusama (CC0 domena publiczna)
Aby powstrzymać niektóre prywatne firmy przed masowymi zwolnieniami pracowników, duński rząd zgodził się do czerwca finansować 75 procent ich wynagrodzenia. Szwecja oraz Norwegia również przedstawiły pakiety kryzysowe dla przedsiębiorców, w celu utrzymania płynności wypłacania pracownikom pensji.
Na pomoc od duńskiego państwa będą mogły liczyć tylko te firmy, które z powodu ograniczenia działalności spowodowanej zagrożeniem koronawirusem planują zwolnić co najmniej 30 procent załogi lub więcej niż 50 pracowników. To część porozumienia zawartego przez duński rząd z pracodawcami.

Szwedzka minister finansów Magdalena Andersson zapowiedziała, że rząd przez dwa najbliższe miesiące pokryje koszty pensji osób, które przebywają na zwolnieniach lekarskich. Państwowa subwencja będzie również możliwa dla pracodawców w przypadku skrócenia zatrudnionym czasu pracy o 40 procent.

Natomiast władze Norwegii zdecydowały m.in. o tym, że wszyscy pracownicy, którzy będą tymczasowo zwalniani, otrzymają od państwa przez okres 15 dni pełną wypłatę wynagrodzenia.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty