Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia

Sejm uchwalił Tarczę Antykryzysową 3.0. To kolejny pakiet rozwiązań, które mają pomóc przedsiębiorcom przetrwać obecną trudną sytuację gospodarczą.
Chodzi o pakiet nowelizacji około 40 ustaw, zawierający między innymi dalsze propozycje pomocy dla gospodarki, dotkniętej epidemią koronawirusa. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Tarcza antykryzysowa 3.0. zakłada dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu kwotą nawet 900 milionów złotych na dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców. Wprowadzono również możliwość zwolnienia z opłacania składek dla samozatrudnionych poprzez zwiększenie limitu dochodu do 7 tysięcy złotych.

Ustawa zawiera też pakiet przepisów antylichwiarskich przewidujących na przykład zakaz egzekucji z nieruchomości przy długu mniejszym niż 5 procent jej wartości.

Szef sejmowej Komisji Finansów Publicznych Henryk Kowalczyk z Prawa i Sprawiedliwości mówił o rekomendacji komisji w sprawie 87 senackich poprawek. "Komisja Finansów Publicznych rekomenduje (...) 47 poprawek odrzucić, 40 przyjąć. Wśród tych 40 jest 13 poprawek legislacyjnych, ale również 27 o charakterze merytorycznym" - poinformował Henryk Kowalczyk.

Sejm poparł poprawkę Senatu zakładającą zwolnienia jednoosobowych przedsiębiorstw ze składek na ZUS za kwiecień i maj tego roku oraz ich zwrot, jeśli zostały już opłacone.

Poparcie Sejmu zyskała poprawka przewidująca możliwość ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników zabytków będących pomnikami historii lub wpisanych na listę dziedzictwa światowego.

Ponadto w ustawie znalazła się zmiana zakładająca, że wpłaty wnoszone na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przez operatorów platform wideo na żądanie stanowiłyby koszt uzyskania przychodu. Daninę wniosą m.in. HBO GO, Ipla i Netflix.

Zaakceptowane poprawki przewidują też ułatwienia dla cudzoziemców ubiegających się o polską wizę.

Głosowanie nad senackimi zmianami na wniosek szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego przeprowadzono w dwóch blokach - w sprawie poprawek przyjętych oraz odrzuconych przez komisję. Tę procedurę skrytykował przewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

- Przygotowaliśmy się nie z jednej poprawki i nie - przeciw czy za. Tylko dlatego, że na komisji rozmawialiśmy o każdej z tych poprawek, chcieliśmy głosować co do poprawki, co do stanowiska - przeciw, za, wstrzymać się. Taka jest rekomendacja, bo tak Lewica uważa. To, co dziś się tutaj stało to jest utrudnianie wykonywania mandatu posła - mówił Krzysztof Gawkowski.

Poparcia Sejmu nie uzyskała senacka poprawka zwiększająca do 1800 złotych miesięcznie zasiłek dla bezrobotnych. Odrzucono też zmianę zakładającą objęcie pomocą antykryzysową sezonowych pracowników branży turystycznej.

Sejm nie zgodził się też na przyjęcie poprawek Senatu, które wykreślały z ustawy przepisy - zdaniem izby wyższej - niezwiązane z pomocą antykryzysową.
Relacja Arkadiusza Augustyniaka (IAR)
Relacja Pawła Mytlewskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty