Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin]
Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin]
Już w sobotę polskiego prezydenta wybierać będzie amerykańska Polonia. Ze względu na różnicę czasu za oceanem głosowanie odbywa się w dzień poprzedzający wybory w Polsce.
Ze względu na pandemię odbędzie się ono tylko i wyłącznie droga korespondencyjną w naszych placówkach dyplomatycznych w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Houston, Los Angeles oraz Chicago.

W regionie konsularnym Chicago chęć zagłosowania w II turze wyborów wyraziło nieznacznie ponad siedemnaście i pól tysiąca osób, a w całych Stanach Zjednoczonych 46 tysięcy.

Konsul generalny naszej placówki dyplomatycznej w Wietrznym Mieście Piotr Janicki podkreśla, że najtrudniejsze zadanie związane z wysyłką pakietów udało się błyskawicznie zrealizować. - Terminy ustalone przez ustawodawcę nie dawały nam czasu dłuższego na wysyłkę niż kilka dni, a udało się wysłać te pakiety w ciągu dwóch dni roboczych - opowiada Janicki.

Pani Jadwiga podkreśla, że głosuje za granicą z jednego bardzo ważnego dla niej powodu. - Ja tutaj jestem tylko na chwilę, więc dla mnie jest bardzo ważne, gdzie będę wracała - podkreśla pani Jadwiga.

Jak głosowała amerykańska Polonia dowiemy się zaraz po zakończeniu ciszy wyborczej w Polsce. Wtedy wszystkie głosy powinny być już policzone.
Relacja Jana Pachlowskiego [Radio Szczecin]
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty